Sfaturi pentru incepatori si nu numai.... (cum sa conduci)

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Viteza maxima se paote calcula ezac cunoscand turatia si rapoartele de demultipicare (si probabil si un coeficient care sa tina cont de jante/caucioace), din cate retin eu ... Si asa afli viteza reala, fara eventualele abateri date de vitezometru
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Ilici
Posts: 12
Joined: 04 Nov 2007, 17:05
Auto:

Primele impresii Ceed

Post by Ilici »

Ca proaspat posesor de Ceed (1.4 BEST), de 2 zile, sunt destul multumit de masina. Am facut un drum Sibiu - Bucuresti cu ea si a mers excelent. A consumat 7-8% pe autostrada la 140 la ora si cam 6.5-7 pe drum national cu 70-80 la ora, mers lejer.

Prima mea problema e ca garda la sol e destul de mica. Cum prin Bucuresti se parcheaza mai mult pe trotuar, e nasol ca nu pot aborda decat bordurile mici (sub 6-7 cm). Una de 9-10 atinge bara de plastic negru de sub masina. Se poate face ceva in aceasta privinta? Voi cum va descurcati?

Frana si acceleratia mi se par foarte sensibile. Am condus pana acum un opel astra classic si parca avea un feedback mai bun. Voua cum vi se pare?

In marsarier intra cam ciudat.. uneori nu intra schimbatorul pana in capat si astfel nu se cupleaza. E oare pt ca e noua, sau o fi ceva ce imi regleaza in service?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Ai cam tras de ea la 140. E inca in rodaj. Si eu am facut in week-end Bucuresti-Constanta si retur. Pe autostrada am mers cu max. 125. Pedalele sunt sensibile. E chestie de obisnuinta. Eu am probleme cu acceleratia. Nu intotdeauna sunt atat de precis pe cat as vrea.

Cutia protesteaza cand "scurtcircuitezi" schimbarea vitezelor. Sunt mai mult care s-au plans de asta. Incearca se urmezi cu schimbatorul traseul de pe maciulie si o sa vezi ca nu sunt probleme.

Garda la sol mi se pare ok.Pana acum nu am abordat borduri. Am ceva probleme in a aprecia cat loc mai am in fata si am tendinta de a lasa o distanta mai mare decat e nevoie.

In rest sunt super incantat.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Ilici
Posts: 12
Joined: 04 Nov 2007, 17:05
Auto:

Post by Ilici »

Akbhar wrote:Ai cam tras de ea la 140. E inca in rodaj. Si eu am facut in week-end Bucuresti-Constanta si retur. Pe autostrada am mers cu max. 125.

Cutia protesteaza cand "scurtcircuitezi" schimbarea vitezelor. Sunt mai mult care s-au plans de asta. Incearca se urmezi cu schimbatorul traseul de pe maciulie si o sa vezi ca nu sunt probleme.
Sper ca o sa fie ok, am mers cu 140 doar cand depaseam, si era la 4000 rpm. In rest 120-130, in jur de 3500-3700 de ture. A mers excelent, mai frumos decat opelu. Zgomotoul a fost, as zice, mediu, un pic mai putin ca la opel. Trebuie insa sa verific presiunea in cauciucuri, poate e mai mare decat trebuie si masina resimte socurile mai puternic.

Nu am 'scurtcircuitat' viteza vreodata si problema e doar la marsarier. Simt ca intre pe canal, dar doar uneori trece de un anumit punct in care cupleaza. Mi s-a mai intamplat de cateva ori sa trec fara sa imi dau seama intr-a 1-a cand vroiam marsarier. Mai pui ca si acceleratia e sensibila si cred ca o sa investesc in bandouri fata spate :)

fara0nu1
Posts: 115
Joined: 02 Jun 2007, 18:36
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by fara0nu1 »

ATENTIE LA BALANS! AVAND MOTORUL MAI IN FATA LA BALANS ARE TENDINTA SA COBOARE MAI MULT DE BOT . EU AM PATIT-O ODATA. SCHIMBATORUL E CAM DIN SCURT PENTRU SCHIMBAREA RAPIDA A VITEZELOR
Kia cee'd 1,4 GSL Best - Abyss Blue superba :-)
DJ >47k. km - 8 % _ 80% trafic de Bucuresti
Jurnal de bord
Un ingeras - si poze cu ea

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@Ilici ... stai linistit ... in rodaj poti merge si in 4500 rpm, insa incearca sa eviti a merge constant cu ea la turatia aia ... de fapt ... la orice turatie
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Primele impresii Ceed

Post by SeKAh »

[quote="Ilici"]
Frana si acceleratia mi se par foarte sensibile. Am condus pana acum un opel astra classic si parca avea un feedback mai bun. Voua cum vi se pare?
[/quote]

La ce te referi? Mie mi se par reglate "soft" ambele pedale (acceleratie si frana), in nici un caz sensibile.
Acceleratia in special este foarte elastica.
Daca ar fi sensibila cum spui, imediat ce atingi acceleratia ar trebui sa "plece" inainte instantaneu si sa existe o corelatie direct proportionala intre forta apasarii pedalei si forta de acceleratie a masinii.

Eu as prefera masina cu acceleratie ultrasensibila, fara intarziere in raspuns.
Oricum oamenii sunt diferiti precum si gusturile.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Cam exasperant sa introduci in marsarier uneori, de 2 ori a ramas pe undeca pe la mijloc si a scos un sunet nu tocmai placut. Am inceput sa ma acomodez cu treapta a2-a si reusesc sa ma joc cu ambreiajul si acceleratzia astfel incat sa plec destul de lin (chiar daca se impunea treapata 1), dar daca nu vrea sa intre, merge si asa. :lol:
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Post by mpatachia »

igor_tsr wrote:Eu nu-mi fac griji, la Swift-ul meu de 5 ani tot n-o nimeresc din prima in marsalier. Mai rapez si eu uneori... asa ca... te vei obisnui...
OT: cum e swift-ul? e ok?probleme? ma gandesc sa iau pentru sotie anul urmator, imi place masina foarte mult si cred ca pentru oras o ok.
Ceed Best Mars Red

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai nu cred ca are modelul actual de Swift ... iar tu banuiesc ca de acesta esti interesat
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

nu sunt convins daca nu cumva problemele de marsarier nu le aveti din lipsa obisnuintei cu sistemele cu inel? au am condus mult timp un cielo de serviciu (inel) intre timp am avut timp de 4 ani o nubira I (inel), acum prajiturica mea (inel).
singurele masini pe care le-am carait (in mod curent) au fost un focus I (de serviciu - fara inel, nu necesita apasare in plan vertical), octavia I (serviciu -fara inel, trebuie apasata bine altfel o bagi intr-antaia, si loganul cumnata-mii (fara inel)

SLZ este sistem cu inel?

cum imi justific argumentatia? pur si simplu miscarile au un alt timing si atentia "mainii" este catre altceva. vorbesc de faptul ca se creaza un automatism prin care executi miscari fara sa te gandesti, fara sa te uiti la maneta de viteze, fara sa pui doua maini, fara sa tragi de volan cand schimbi viteza cum se intampla la incepatori. sunt convins ca trebuie invatata din nou miscarea de introdus in marsarier si atunci cutia nu va mai carai chiar daca nu stai secunde in sir asteptand.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu, la SLZ marsarier'ul este treapta a VI'a ... dar la mine mai face figuri (nu cupleaza din prima). La Cee'd, insa, nu am avut probleme pana acum. La Cielo mai aveam, insa p'ala nu l'am condus prea mult
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Ilici
Posts: 12
Joined: 04 Nov 2007, 17:05
Auto:

Post by Ilici »

Am aceeasi problema cu marsarierul. Am observat ca merge mult mai bine cand bag marsarier dupa ce a mers masina ceva timp, imediat cand o iau din parcare intra greu. De obicei incerc de 2 ori pana cand simt ca ajunge pana la capat schimbatorul (e punct de care trece unde parca se ingusteaza canalul pe care merge schimbatorul).

Sper ca o sa se rezolve in timp. La un opel astra a durat vreo 5000 de km pana mergea schimbatorul fara efort in toate vitezele.
KIA Ceed 1.4 BEST - machine silver

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@Ilici interesanta informatzia. Sa speram ca la cee'd isi va da drumul ceva mai repede, altfel va trebui sa "introducem carbuni" pentru a face km. in timpul cel mai scurt. Cred ca daca nu ar da senzatia de agatzare nu m-ar supara prea tare. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

eu am 18000km cu RIO si tot mai agata marsarierul, dar tot numai dupa o perioada lunga de mers. eu m-am obisnuit, chiar nu mi se pare deranjant :)
Kia RIO 1.4
Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”