Bielete Antiruliu

Cum se rezolvă diverse probleme
bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Bielete Antiruliu

Post by bodo »

gata! le-am schimbat pe toate 4. acum e liniste in masina si se simte mult mai inchegata. timp de lucru 2 ore. bieletele pe fata erau varza curios e ca numai cea de pe dreapta cloncanea. alea de pe spate erau intr-o stare mai buna si mai mergeau dar pt siguranta le-am schimbat si pe ele. acum cel putin 4 ani nu cred ca o sa mai am probleme cu bieletele avand in vedere ca am scazut media la mai putin de 10k km pe an.
cost total= 200 ron
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

antonb
Posts: 9
Joined: 08 Jul 2012, 00:08
Auto:

Re: Bielete Antiruliu

Post by antonb »

ieri am scapat si eu de troncanit: bieletele antiroliu fata erau uzate tare si le.am inlocuit cu doua bucati marca lemforder (mi-au fost recomandate ca fiind cele mai bune dar si cele mai scumpe;( 90 lei buc.) Inlocuirea am facut-o la Best Teile Service Srl, str. prel. ghencea, s.6, \bucuresti: prima operatiune la acest service, si am ramas surprins de diferenta de pret pt manopera dintre alte doua service-uri si acesta, primele doua cerandu-mi 80-100 ron iar aici doar 30 :) Montaj foarte rapid si profi, =D> poti supraveghea operatiunile si asa am scapat de problema.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Bielete Antiruliu

Post by Caralumba »

antonb wrote: Best Teile Service Srl, str. prel. ghencea, s.6, Montaj foarte rapid si profi, =D> poti supraveghea operatiunile si asa am scapat de problema.
<<antonb>> multumesc pentru pont, am fost si eu la ei pentru un schimb de ulei + filtru, tot 30 lei am dat si eu ( oare o fi 30 lei pentru orice operatiune ?? :lol: ) si am fost foarte multumit.
Apropo, in cautarile mele de ulei Motul si filtru original, am gasit cele mai bune preturi de pe piata la Jinga auto undeva pe langa sectia 1 Politie, intre Romana si Piata Victoriei, am comandat seara si a doua zi dimineata am fost si am luat marfa ( pacat ca inca nu au site-ul functional, i-am gasit intamplator pe pieseauto.ro ).
Fair day, be well !
Image

User avatar
ionutu_neagu
Johnny Mnemonic
Posts: 160
Joined: 09 Jul 2008, 22:09
Auto: Ceed HB
Location: Bucuresti, Dristor - Cazanesti,Ialomita
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by ionutu_neagu »

Dupa cum bine stim cu totii, din cauza drumurilor noastre minunate bieletele antiruliu se strica.
De vreo saptamana masina troncane ca o oala cand circuli pe drumuri denivelate,cu gropi sau la liniile de tranvai.
Sunetul e destul de puternic, n-ai cum sa nu-l sesizezi si este deranjant !
Am 93000 de km facuti cu masina. Am schimbat de 2 ori pe garantie bielete antiruliu , nu am acum la mine caietul de service ca sa va spun care s-au inlocuit si la cati km s-au inlocuit.
Am sunat azi la Mit Motors Baneasa sa fac o programare sa schimb bieleta problema si am intrebat si cat ar costa .
180 de lei cu tot cu manopera ! Mi se pare prea scump !
Masina mai are 4 luni si iese din garantie de tot !
De care sa cumpar? Ce marca ati folosit pentru bieletele antiruliu ? Unde sa schimb bieleta ? La ce service-uri ?

Multumesc frumos !
"Kiuta Frumusica" Kia Cee'd 1.4 GSL BEST Machine Silver IL-30-NIL
ODO : 170 000 +
Poze

Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Bielete Antiruliu

Post by sender78 »

Incearca LEMFORDER sau SWAG.

Pretul pt una ce merge pe puntea fata este cam 63 de lei pe autokarma.
De schimbat se schimba amandoua, nu iti recomand sa schimbi doar una.

Daca pretul de 180 este pentru o bieleta +manopera, e f scump. Daca e pentru 2 bielete si manopera, e la limita, dar nu e exagerat.
Orice service autorizat poate sa faca schimbarea pentru ca nu iti afecteaza garantia, doar sa ai factura pt ce s-a lucrat
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by eugenflorinmanea »

Recomandarea mea personala si din proprie experienta ar fi sa mergi pe original.
In cazul meu 112,000 km- am schimbat o singura bieleta pe fata la 103,000 si una pe spate pe la 70,000 (pe garantie).
160 lei a costat operatiunea la MIT Aviatorilor- dar am zis ca daca tine 100,000 nu merita sa ma complic cu alte marci.
Cealalta deocamdata nu da semne de oboseala dar ma astept.
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Bielete Antiruliu

Post by Nesta3 »

Originalele puse pe urma,nu mai au aceeasi calitate.testat
Incearca Ruville,Swag sau Lemforder-60-70 lei bucata.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutu_neagu
Johnny Mnemonic
Posts: 160
Joined: 09 Jul 2008, 22:09
Auto: Ceed HB
Location: Bucuresti, Dristor - Cazanesti,Ialomita
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by ionutu_neagu »

M-am uitat acum pe cartea de service și garanție .
Am schimbat de 2 ori pe garantie bielete antiruliu : în 15.07.2011 la 40372 km bieleta staga față si in 15.03.2013 la 65053 km bieleta dreapta față.
Acum nu stiu care bieleta este cea defecta !

Multumesc pentru informatii , @sender78 , @eugenflorinmanea si @Nesta3
"Kiuta Frumusica" Kia Cee'd 1.4 GSL BEST Machine Silver IL-30-NIL
ODO : 170 000 +
Poze

Image

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Bielete Antiruliu

Post by stenso »

Intreb si eu dar pt o alta marca auto. Stiu ca Lemforder sunt cele mai bune dar nu am gasit . Aveti idee dintre Moog , Meyle hd si Febi care sunt mai bune? Primele doua erau identice ca pret iar ultima putin mai scumpa. Am ales Moog pt ca mi.a fost mai la indemana. Meyle hd venea cu 4 ani garantie !! Va intreb pt ca am schimbat doar pe o parte si sa stiu ce pun si pe cealalta parte cand o pica.

@eugen ai dat ex ca pe tine te.a tinut la ceed una originala zeci sau sute de mii de km. Exemplu meu este ca mie mi.au schimbat una pe garantie ( fara sa le cer eu ) la 30k . Si stiu alte cazuri cand au picat si mai repede de atat, e plin forumul. Deci cred ca tine de Noroc. Ca la distributie :)

User avatar
ionutu_neagu
Johnny Mnemonic
Posts: 160
Joined: 09 Jul 2008, 22:09
Auto: Ceed HB
Location: Bucuresti, Dristor - Cazanesti,Ialomita
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by ionutu_neagu »

Service-uri unde pot monta bieleta ce imi puteti recomanda ?
Pe unde ati fost ? Si le-ati testat ?
Nu stiu care bieleta este de vina ? Care este cea stricata ?
Ca sa stiu pe care o cumpar !

Multuimesc frumos !
"Kiuta Frumusica" Kia Cee'd 1.4 GSL BEST Machine Silver IL-30-NIL
ODO : 170 000 +
Poze

Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by eugenflorinmanea »

Cred ca mai depinde foarte mult si pe unde mergi cu masina. In cazul meu din 112,000 km foarte multi sunt facuti pe autostrada si pe drumuri europene (de f multe ori Grecia; Croatia-Italia; Vama Veche fara numar mai ales cand eram mai tanar:) .
Ca daca mergi preponderent prin Bucuresti la cum arata acum Bucurestiul cred ca nici tancul nu rezista.
SAAB 9-5

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Bielete Antiruliu

Post by Caralumba »

antonb wrote:ieri am scapat si eu de troncanit: bieletele antiroliu fata erau uzate tare si le.am inlocuit cu doua bucati marca lemforder (mi-au fost recomandate ca fiind cele mai bune dar si cele mai scumpe;( 90 lei buc.) Inlocuirea am facut-o la Best Teile Service Srl, str. prel. ghencea, s.6, \bucuresti: prima operatiune la acest service, si am ramas surprins de diferenta de pret pt manopera dintre alte doua service-uri si acesta, primele doua cerandu-mi 80-100 ron iar aici doar 30 :) Montaj foarte rapid si profi, =D> poti supraveghea operatiunile si asa am scapat de problema.
pentru ionutu_neagu poti sa incerci la acest service de pe Prel.Ghencea recomandat mai sus de antonb la care am fost si eu pt.altceva insa. Am vazut din semnatura ca te invarti si pe la Sebastian deci nu ar fi prea departe, iar pretul pt.manopera platit de colegu' mi se pare foarte bun.Suna-i si intreaba.
Succes.
Fair day, be well !
Image

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bielete Antiruliu

Post by gruj »

Salut,

M-am intors de la revizia a 6-a si mi s-a confirmat ca bieleta dreapta spate (la FL) ar ceva joc si ar merge schimbata. Nu troncane dar pe drum cu denivelari nu merge cum trebuie. Pretul la IMG fara manopera e 180 RON. Avand in vedere ca la a 5-a revizia am zis sa schimbe dar au zis ca e in regula (desi alt service mi-a spus deja de problema) am zis ca imi iau banii in alta parte.

Aveti vreo recomandare/cod pentru FL? Manopera ar fi undeva la 60 RON. In functie de pret ma gandesc sa schimb toata perechea de pe spate desi cei din service mi-au spus ca nu are rost deoarece lucreaza independent si se schimba fiecare cand se strica.

Merci,

P.S. O sa incerc si la MIT sa vad ei ce zic vis-a-vis de preturi si garantie.
P.P.S. Legat de service, unul prin Sectorul 3/Titan ar fi bine-venit
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Bielete Antiruliu

Post by Nesta3 »

Am incercat Ashika,Ruville,CTR.Nu au tinut mai mult 4,7,10mii de km.Acum am pus Lemforder.Niste bielete ok ca si pret si calitate sunt Sidem.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by Ajax26 »

Incearca la MIT Aviatorilor - parca era in jur de 140 cu tot cu manopera - eu as merge pe original sincer - sunt mai rezistente
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”