Bielete Antiruliu

Cum se rezolvă diverse probleme
bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Bielete Antiruliu

Post by bodo »

Dupa cum bine stim cu totii, din cauza drumurilor noastre minunate bieletele antiruliu sunt primele care mor. Eu unul sunt un norocos caci m-au tinut pana mai zilele trecute cand implineam 48.000km. Acum exista o problema... de care sa cumpar? de aceea am sa va rog sa va postati,cei care deja le-au schimbat, ce firma au fost cat v-au tinut si daca mai tineti minte si cat au costat(optional), ca internetul e plin de firme producatoare iar de preturi ce sa mai zic de la 50 la 150ron si in felul asta vom putea sa facem un clasament al producatorilor de piese fiabile
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
vally
Posts: 101
Joined: 14 Jul 2008, 21:48
Auto:
Location: Londra
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by vally »

Eu am schimbat pe garantie, tu de ce nu faci la fel?...
sorry...s-a vandut... :(

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Bielete Antiruliu

Post by bodo »

pt ca ma costa mai mult drumurile decat bieletele si m-am hotarat sa renunt la garantie. sper ca s-a rezolvat problema asta, acum sa revenim on topic.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by neagu_bwf »

bodo wrote:pt ca ma costa mai mult drumurile decat bieletele si m-am hotarat sa renunt la garantie. sper ca s-a rezolvat problema asta, acum sa revenim on topic.
salut , si eu am renuntat la garantie pt ca NU MERITA !!!
bieletele achizitionate de mine sunt mult mai groase decat cele care le aveam pe maisna si plasticul de pe ele este albastru.... nush2 exact ce firma sunt... pt ca trecut ceva timp de cand leam schimbat.
mentionez ca sunt pt opel corsa C , pacht drumuri grele.
shtiuu baietii de la service ce model sa iti dea. sunt la fel la dimenisuni , doar grosimea si duritatea difera. pana acum multumit MAxim .
126ron m-au costat amebele bucati !
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Bielete Antiruliu

Post by bodo »

ai dreptate ,am verificat bieletele de opel corsa C sunt identice cu cele ceed si cu cele de i30. singura diferenta este ca cele de corsa sunt cu 5 mm mai lungi dar asta nu afecteaza nimic, doar buzunarul :lol: cele de corsa fiind considerabil mai ieftine.
noul cod la bielete este 548302H100 iar cel original(cu care a venit masina) a fost 548302H000(astea nu se mai fabrica)
de la mobis nu se mai gaseste decat 548302H100 si mai nou 548302H200(astea cred ca au fost echipate modelele dupa 2010)
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by alex79 »

Eu am pus pe fata dreapta SIDEM Belgia. Cost 65lei+10lei montaj (urcata pe elevator + scos cea veche-montat cea noua). Pare mult mai trainica decat cea veche. Daca pica chiar si la 20000km sunt multumit decat sa schimb alte elemente mai scumpe ce au legatura cu bieleta. Am luat-o de la un magazin din Bacau. Curios ca pe ambalaj spunea ca sunt pentru Kia Ceed si I30, nefacand referire si la alte modele.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by eugenflorinmanea »

care sunt simptomele ca ti-au cedat bieletele?
Se descopera la revizie?
Eu am 56,000 km si nu am schimbat niciuna pana acum. Ce e drept nu mai e asa silentioasa masina la gropi ...dar nu pare ca se aude nimic ciudat pana acum.
SAAB 9-5

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Bielete Antiruliu

Post by patton »

eugenflorinmanea wrote:care sunt simptomele ca ti-au cedat bieletele?
Se descopera la revizie?
Eu am 56,000 km si nu am schimbat niciuna pana acum. Ce e drept nu mai e asa silentioasa masina la gropi ...dar nu pare ca se aude nimic ciudat pana acum.
simptomele sunt ca troncane ca o oala cand circuli pe drumuri denivelate sau cu gropi cu viteza mica (20-40 km/h). sunetul e destul de puternic, n-ai cum sa nu-l sesizezi, in caz ca apare. totusi in service, un mecanic mi-a spus ca vin destui la revizii cu bieletele praf dar nu reclama asta.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by aeon »

aia care nu reclama asta la revizie fac parte din categoria: ''soferi de-o zi'' care stiu doar sa se urce la volan, sa dea cheie si sa mearga cu masina din locatia A in locatia B.
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Bielete Antiruliu

Post by bodo »

eu am dat comanda de 4 bielete.
m-am suparat si le schimb pe toate. am luat originale mobis cu 200ron cu tot cu transport toate 4 de pe un site pt hyundai.
alex79 wrote: Daca pica chiar si la 20000km sunt multumit decat sa schimb alte elemente mai scumpe ce au legatura cu bieleta.
nu are ce sa se strice decat bucsele barii stabilizatoare care costa cel mult 10 ron bucata si sunt cate 2 pe fiecare bara.
Cea mai buna varianta de a-ti verifica singur daca ai bieleta dusa este sa balansezi cu o mana masina ier cealalta mana sa o tii pe roata si atunci vei simti o smucitura diferita acompaniata de un cloncanit. la mine se simte ca bieleta dreapta este dusa ca din masina nu-mi dadeam seama, asa ca m-am suparat si am sa le schimb pe toate 4 o data decat sa mai astept cateva mii de km si dupa care sa mai schimb una si tot asa
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by alex79 »

Da e o idee buna sa le schimbi pe toate, mai ales daca ai peste 40000km. Daca pana la primavara nu se mai defecteaza niciuna cred ca am sa le schimb si eu inclusiv bucsele pt bara stabilizatoare.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Bielete Antiruliu

Post by bodo »

am 49k acum iar ele au inceput sa cloncane pe la 48k. daca astea care le pun acum ma mai tin inca 40k sunt un om fericit la ce drumuri avem
http://www.hyundai-piese.ro/piese-hyund ... ata-mobis/
asta e site-ul de unde am luat. mai ieftine ca aici nu am gasit, si originale pe deasupra
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by vas36 »

Eu le-am schimbat la 25K stanga si 27k dreapta, pe garantie.Mult prea devreme, dupa parerea mea...Cei din service mi-au spus ca sunt f putini cei care se intorc pt a le schimba pt a 2-a oara.
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by Ogy »

Eu le-am schimbat la 15k. Avem prea multe limitatoare de viteza :lol:
La A3 (nu e a mea) schimbate ambele pe fata la 35k deci se poate si la alte marci.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: Bielete Antiruliu

Post by doringvd »

Pai de aia ai ramas in 3 copite, le iei numa cu rotile din stanga :lol:
Eu le-am schimbat la 15000 toate in afara de spate stanga (codul vechi)
Si la 30.000 le-am schimbat pe fata,
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”