CRIC HIDRAULIC

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

CRIC HIDRAULIC

Post by bodo »

Cum zilele trecute mi s-a stricat cricul original (s-a gripat filetul in sarcina si deabea am reusit sa dau masina jos) m-am hotarat sa-mi iau un cric hidraulic pt e mult mai usor de folosit. Dar vedeti voi exista un "dar" pt ca, desi cel de 2T pe care l-am cumparat de la dedeman este mai mult ca suficient sa ridice masina chiar si cu totul, exista o problema pt ca distanta de ridicare care este de 80 mm este insuficienta asa ca urmeaza "pontul" (tip):
-Daca va luati cric de 2t aveti in vedere sa aiba inaltimea de ridicare mai mare de 11cm. "beliti" bine ochii caci un cric hidraulic are 3 dimensiuni importante:
1-inaltimea minima
2-inaltimea de ridicare(care trebuie sa fie minim 11 cm)
3-inaltimea maxima(care e minim+ ridicare + prelungirea(infiletata in ax))
Daca vreti sa nu aveti probleme cel mai bine va cumparati unul de 3t si nu va mai doare capul pt ca asta are inaltimea de ridicare ~12.5cmcare este numai buna. Sa aveti in vedere si ca inaltimea minima sa fie undeva in jurul a 15~16 cm ca sa va intre cricul sub masina
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: CRIC HIDRAULIC

Post by alex79 »

Da si inaltimea minima e importanta. Acum vreo 2 ani cred am avut o pana pe roata dreapta fata. Intamplarea a facut ca eram aproape de o vulcanizare. La cum era masina lasata a fost destul de anevoios de ridicat. Noroc ca nu mi s-a intamplat des si undeva in camp. Si mai beton cand se ti se intampla sa ai o pana si vrei sa desfaci piulitele stranse cu masina pneumatica.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”