ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Cum se rezolvă diverse probleme
gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by gruj »

Salut,

Am descoperit ca pozitiile fata si faza scurta pe stanga sunt moarte... Nu stiu cand s-a intamplat dar m-am apucat azi sa le schimb mai ales ca iarna se face repede noapte. Din pacate am reusit partial - daca faza lunga se poate schimba usor, restul mi s-au parut aproape imposibile. Precizez ca am un Ceed FL si asezarea la motor e diferita fata de benzina dar mai ales fata de modelul clasic.
Am studiat manualul si am incercat sa scot farul (am desfacut 2 suruburi de deasupra, si unul pe interior) si desi s-a desplasat putin, nu parea ca vrea sa iasa. Am mai miscat de baterie ca sa imi fac loc si cu chiu cu vai am reusit sa scot becul faza scurta pe stanga dar nu am reusit chip sa prind la loc clema aceea metalica care fixeaza becul. Pur si simplu aluneca la loc (nici acum nu stiu cum era prinsa). Becul merge dar cum nu sta fix, de bine nu e.
De pozitii nu m-am atins fiind pur si implu nu mi-am dat seama cum se pot scoate. Pare ca trebuie scoase mai intai becurile de faza lunga ceea ce e "urat" fiindca nu prea ai cum sa nu le atingi. Si ca sa nu ajung sa le schimb si pe astea, are cineva o recomandare unde/cum as putea sa schimb becurile?

Am sunat la IMG Jilava dar pana la anul nu au liber la masini si sa merg pana acolo doar pentru asta e cam aiurea (mai ales ca nu o sa fie ieftina manopera). Aveti vreun recomandare de service unde as putea sa apelez si care sa stie sa umble pe un Ceed FL? Sau un sfat ca sa scot farul (ca altfel stiu ca nu o sa am succes).

Merci!
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by kTL »

pff.. mi se pare absurd ce spui tu acolo :)).. cat crezi ca o sa iti ceara pentru schimbarea unui bec?.. oficial 5 lei pe bec era.. neoficial iti iei becurile, te duci in fata acolo unde baga masinile.. cand iese un mecanic cu alta masina il tragi de maneca, ii bagi 10 lei in buzunar deschide capota si aia e..
pe de alta parte.. "gugăl" is your friend.. da un search si cu siguranta ai sa gasesti un tutorial sau ceva poze :).. sfatul meu?.. daca ti se pare ca ai sa smulgi si farul cand incerci sa scoti becul, ei bine nu e asa.. trage bine de soclul ala ca o sa iasa cu siguranta :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by RaiMaN »

Clema trebuie trasa foarte tare in partea dreapta... eu am schimbat de 3 ori becul, de 2 ori m`am chinuit... are o clema in partea de sus, dar trebuie tras foarte tare in dreapta cum stai tu :)
La pozitie iti trebuie un patent cu varful subtire... trebuie rasucit putin de bec... faza lunga iese usor.... vezi ca pe o parte mufa are o siguranta care trebuie apasata in timp ce tragi de ea :)

PS la IMG ca sa imi schimbe un bec la proiector am dat 15 lei pe bec si 25 pe manopera....
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by gruj »

In primul rand merci de sfaturi.
@kTL
Am dat telefon la IMG si tipul de la telefon (nu stiu cine era) mi-a pus in vedere ("ca sa nu fie discutii:) ca indiferent daca se schimba becul sau nu, acelasi pret pe manopera se pune si ca "s-ar putea sa dureze la ambele faruri". Deci ca o sa platesc ceva.Din ce imi spune RaiMaN asa pare sa fie. De asta am mai intrebat de alte service-uri.

Ma gandeam ca e o clema sau un surub de care nu stiu dar cum nu am facut pana acum operatiunea, am zis ca de cat sa cumpar un far... Ideea este ca la facelift sunt altfel puse farurile (http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... nyone.html). Pe google am cautat dar am gasit tutoriale de Kia clasic, nu FL. In manual apare un alt surub care e sub grila de radiator (pe care culmea manualul spune ca nu trebuie sa il desfac) si pe net nu am gasit nimic in acest sens.
Daca vreunul din voi a facut operatia si la FL, apreciez un raspuns.

Merci!
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by RaiMaN »

ce ti`am explicat eu este la fl... am fl... merge doar cu bateria data jos... nu rupi nimic...te poti uita cu o oglinda sa vezi unde trebuie sa intre clema la faza scurta...
trebuie sa tragi in dreapta de ea si intra la un moment dat...
Ca sa dai farul jos sunt 3 suruburi... 2 sus si unu pe interior langa grila.... nici la mine nu a iesit farul, asa ca am dat bateria jos.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by gruj »

Scuze, acum am remarcat semnatura.
Eu trebuie sa schimb pozitia la ambele faruri si de asta chiar daca in dreapta as putea sa dau jos bateria, in stanga ar trebui sa scot cutia cu sigurante plus ca nici atunci nu stiu daca o sa am spatiu fiindca e recipientul cu lichid de parbriz.
De asta eram curios daca ai reusit sa scoti farul? In manual mai apare un surub pe care nu il vad la masina - probabil ca e sub grila de deasupra radiatorului (pe care nu reusesc sa o scot, suruburile din lateral pur si simplu nu vor sa iasa indiferent cat le invartesc - li s-au dus si zimtii aia in care intra surubelnita).
Atasez o poza din manual:
manual-far.jpg
FL e tip A. Vad ca sunt in poza 4 suruburi - iar eu am gasit 3 (cele din dreapta plus cel din interior de care zici si tu) .Pe cel din stanga jos nu il gasesc si mi-e ca acela, desi e pus asa departe, tine farul sa iasa. Eu am reusit sa-l deplasez putin si sa-i dau spatiu in lateral dar de scos soclu nici gand.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by Dannyboy »

Poti sa pui si o poza cu farul tau? Nu de alta, dar sa vad si eu exact ce ai. Tare mi-e ca tu ai facut tot ce trebuia, in afara de ultimul pas, si anume sa tragi de far mai cu simt de raspundere. Daca la o masina trebuie demontata si roata de rezerva ca sa schimbi un bec, poti sa scrii pe ea si Rolls, aia nu e masina.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by gruj »

:) - stiu ce zici. Sigur - o sa postez ceva in 20-30 min.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by RaiMaN »

Cutia de sigurante o poti da jos usor... este prinsa in 2 cleme de un fier care vine din caroserie, dar ca sa schimbi pozitia nu ai nevoie sa o dai jos.... cel putin eu nu am avut... Nu am reusit sa dau farul jos... probabil cum zice si @Dannyboy mi`a fost frica sa trag mai tare de el...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by gruj »

Am atasat mai multe poze cu farul si cu suruburile (sau elementele de interes) marcate.

Incepem cu farul dreapta.
far-dreapta.jpg
Cu galben am marcat suruburile farului de deasupra. Cu rosu in dreapta jos este surubul din plastic pe care nu reusesc sa-l desfac sa vad ce e sub el (daca e cum spune in manual alt surub al farului). Ca sa clarific atasez o poza cu partea de sus a radiatorului:
capac-radiator.jpg
Poza e facuta pe lungime. Cu galben am marcat suruburile de la mijloc pe care am reusit sa le scot fara probleme iar cu rosu sus se vede din nou surubul din margine care in stanga, ca si in dreapta, nu a vrut sa iasa chip. Suruburile sunt din plastic si se strica usor chiar si daca apasati bine cu surubulenita. Am incercat sa le fortez sa iasa dar pareau bine prinse. Cum surubelnita stea nu mai mergea, am folosit una lata si am dat un sant dar suruburile doar se invarteau amandoua in loc fara sa se desurubeze. Am incercat sa apas pe ele dar nimic. Dar are cineva vreo sugestie cum sa le desfac....

Revenind la far. Atasez o poza cu surubul din spatele farului:
far-dreapta-spate.jpg
O poza cu farul dreapta de sus de data astea cu capacele becurilor marcate:
far-sus.jpg
Si o poza cu farul stang:
far-stanga.jpg
Sper ca descrierea si pozele sunt clare - daca sunt nelamuriri, spune-mi si mai bag niste explicatii sau poze :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by RaiMaN »

Pentru a desface farul ai nevoie doar de cele 2 suruburi galbene din prima poza, si cel din interior... celelalte suruburi marcate au treaba cu grila...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by Dannyboy »

Ai treaba cu suruburile din pozele 1 si 3 marcate cu galben. Celelalte sunt excelente in sensul ca „bine ca le ai”. Desfaci cele 3 suruburi si tragi ceva mai sovieticeste, ca iese. in plus fata de suruburi mai sunt niste asa-zis pini care intra in niste alveole de cauciuc care dau efectul de retinere. Ceed-ul e o masina deosebita fata de i30 in sensul ca sunt concepute la fel. Prietenilor mei de pe forumul celalalt cine crezi ca le face asa-numita mica intretinere?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by gruj »

Multumesc de confirmari. Suruburile de care ziceati le-am scos si tot mentionam de suruburile de pe grila ca m-a derutat manualul. O sa incerc "mai sovietieste" si sa ma uit dupa pinii aia. Farul in ce directie se scoate (cum se sta cu fata la masina) - in dreapta, in jos sau sper tine (fata masinii)?
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by Dannyboy »

Iti vei da seama singur in ce parte iese. Rugamintea mea e sa nu te uiti dupa „pinii” aia (sunt un fel de picioruse ale farului) decat dupa ce esti cu farul in mana, ca numai atunci se vad.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by MeGeNe »

Eu nu am FL, dar banuiesc ca becurile sunt fixate la fel. Clema cu care sunt prinse becurile in far (faza scurta si faza lunga) are un mic pinten (prag) de care trebuie sa treaca. Pentru asta, apesi clema spre fata masinii si apoi o dai intr-o parte (nu mai stiu exact in ce parte, dar te descurci tu...) Ar fi bine ca inainte de asta sa scoti mufa care alimenteaza becul. La remontare, procedezi invers. Cat despre becul de pozitie, la mine am tras pur si simplu de firele care il alimenteaza. A iesit soclul din far, am schimbat becul si l-am pus la loc. Repet, nu am FL dar nu cred sa fie diferente. E incomod la faza scurta. Eu am dat bateria intr-o parte ca sa am loc la cel din stanga. Niciodata n-a fost nevoie sa demontez farul.
Dannyboy, n-ai vrea sa stii cum se schimba un bec de far la un Renault Megane...
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”