ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Cum se rezolvă diverse probleme
Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by Dannyboy »

Ia citeste ce am postat nitel mai sus :D , chestia cu roata de rezerva. Si in plus, niciodata n-am sustinut ca megane-ul ar fi masina...

Va rog sa nu mai fiti pramatii si sa ma provocati la offtopic. Voi n-ati auzit de bataia lui Ogy...
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

dmitza
Posts: 4
Joined: 20 Dec 2011, 12:16
Auto: cee'd 1.4 FL
Location: Cluj-Napoca

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by dmitza »

Buna seara, cu postul acesta sparg gheata aici, fiind proaspat posesor al unui cee'd FL.

Saptamana trecuta m-am lovit si eu de aceeasi problema - schimbul becului de faza scurta, de pe partea soferului. Dupa nenumarate incercari, care au insumat peste jumate de ora, in care aproape mi-am rupt degetele, m-am lasat pagubas.

Pana in seara aceasta cand mi-am facut curaj si am mai facut o incercare, bazandu-ma doar pe simtul tactil, am facut o prima incercare doar cu clema de fixare, fara bec, sa vad exact cum si unde trebuie sa ajunga. Spre surpriza mea, mi-a iesit din prima, cu tot cu bec, ca si cand as fi facut acest exercitiu de nenumarate ori.

Vreau sa precizez ca practic am urmat pasii descrisi de @MeGeNe, dar i-am facut inainte de a citi postul lui.

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor schimbat bec far/pozitii fata

Post by gruj »

Salut.

Am reusit sa schimb pozitiile cu ajutorul lui bondalicir (de fapt el a facut toata treaba :) ). Mai multe informatii aici: viewtopic.php?f=36&t=1219&p=173357#p173357 Farul a iesit cam 1cm nu mai mult - in nici un caz ca la modelul vechi unde iese bine in afara.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”