Plastic odihna picior-scartaiala

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Plastic odihna picior-scartaiala

Post by alimos »

Am fost nevoit sa scot acel plastic din stanga pedalelor,pe care se odihneste piciorul cand il dai jos de pe ambreiaj,deoarece scartaia foarte tare cand era apasat.Toate bune si frumoase,insa la scoatere am crapat cele doua gheare de prindere din partea lui de jos,deoarece nu am stiut ca jos,in loc de clips de acela metalic de prindere,are doua gheare de plastic. La scoatere,se trage INTOTDEAUNA din partea de SUS a plasticului.Asta deoarece partea de sus este prinsa in clips metalic,la fel ca si capacul de la sigurantele din stanga bordului. Apoi se trage de partea de sus a plasticului catre fata masinii (nu in SUS),pentru a scoate cele doua gheare de prindere de jos din bucata de tabla in care sunt infipte.Altfel,daca se trage de plastic in sus se rup cele doua gheare.Asa am patit eu si de aceea am scris aici,sa nu pateasca si altii.

Cu toate astea,am si eu la voi o intrebare.Pentru a putea pune plasticul acesta inapoi,a trebuit sa scot plasticul gri din stanga lui,de pe stalp.De aceea am dat jos si levierul de deschidere a capotei.Din nefericire nu am studiat bine acest levier inainte de a-l da jos,si de aceea va intreb cum e la voi.
Eu am pus levierul la loc,iar la mine acum acest levier poate fi in trei pozitii:
-Inspre spatele masinii,cand tragi de el sa deschizi capota.Revine la verticala dupa eliberare.
-Verticala la repaus
-Spre fata masinii daca e impins intentionat cu mana.

Tocmai aceasta a treia pozitie nu mai stiu daca era inainte de a-l da jos.Va rog sa impingeti usor acest levier spre fata masinii si sa-mi spuneti si mie daca levierul se deplaseaza pe aceasta directie.Nu mai tin minte cum era inainte la mine,daca mergea in fata sau nu. Nu e mare chestie,numai sa stiu daca am pozitionat corect levierul.Multumesc!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by Dannyboy »

Cu ocazia unor mici modificari am demontat acel levier. Chiar nu stiu daca mai are si o a treia pozitie, insa senzatia mea e ca nu prea ai cum sa-l montezi in alta pozitie. Daca isi face treaba ca si pana acum, baga-i gaz si da-i bataie!
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by Nesta3 »

Deci se pare ca nervii mei au verisori prin Bacau :lol:
Aceeasi problema a fost si la mine.A fost rezolvata din a 3-a incercare de stopare a scartaitului:
1.am dat jos footrest-ul respectiv( ai descris bine metoda buna de demontare), si am acoperit cu burete atat marginile cat si clipsurile respective.-a rezistat doar la testul de dupa...dupa o ora, a reaparut scartaitul
2.dupa indelungi apasari,am observat ca acel scart venea de la un clips din partea de jos. - l-am rupt, ca sa scurtez treaba :lol: , iar minunea a durat cateva zile..
3. si ultima incercare(noiembrie 2011)-am descarcat o cantitare serioasa de WD40 pe marginile si clipsurile footrest-ului, dar si locul unde se monteaza...Si a murit scartaitul...
PS: pentru demontare:
-se gliseaza in sus footrest-ul, dupa care se trage usor de el,avand grija sa se scoata marginea stanga a footrest-ului de sub plasticul ala din stanga
la montare, totul se face invers demontarii

O sa verific maine cum sta treaba cu levierul ala si te anunt
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by alimos »

In mod cert nu se poate pune intr-o alta pozitie dacat cea verticala,mai ales ca imbinarea levierului cu rozeta pe care o serveste se face ca intre doua roti dintate ,iar unul dintre "dinti" este mult mai mare.Deci nu ai cum sa pui altfel levierul.Ma gandesc numai sa nu fie vreun arculet,ceva ,care sa fi sarit,si care sa nu permita levierului sa se duca in fata,sau sa-l retraga spre verticala.Functionarea lui este normala,isi face treaba.Testul e simplu.In loc sa trageti inspre spate pentru a deschide capota,apasati in fata .Daca se duce,si ramane impins spre fata,e ca la mine.Daca nu se duce ,sau se duce si revine fara a fi tras spre verticala,atunci am bulit ceva pe-acolo.
Astept un verdict...
Multumesc!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Remington
Posts: 36
Joined: 17 Dec 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by Remington »

Nesta3 wrote:Deci se pare ca nervii mei au verisori prin Bacau :lol:
Aceeasi problema a fost si la mine.A fost rezolvata din a 3-a incercare de stopare a scartaitului:
1.am dat jos footrest-ul respectiv( ai descris bine metoda buna de demontare), si am acoperit cu burete atat marginile cat si clipsurile respective.-a rezistat doar la testul de dupa...dupa o ora, a reaparut scartaitul
2.dupa indelungi apasari,am observat ca acel scart venea de la un clips din partea de jos. - l-am rupt, ca sa scurtez treaba :lol: , iar minunea a durat cateva zile..
3. si ultima incercare(noiembrie 2011)-am descarcat o cantitare serioasa de WD40 pe marginile si clipsurile footrest-ului, dar si locul unde se monteaza...Si a murit scartaitul...
PS: pentru demontare:
-se gliseaza in sus footrest-ul, dupa care se trage usor de el,avand grija sa se scoata marginea stanga a footrest-ului de sub plasticul ala din stanga
la montare, totul se face invers demontarii

O sa verific maine cum sta treaba cu levierul ala si te anunt
Multumesc pentru ideea cu WD40. Pana acum am incercat sa ignor zgomotul produs.. acum are o rezolvare!
KIA CEED HB 2,0 CRDI 140CP PEWTER BEIGE CM6+1

Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by alimos »

Un raspuns la intrebarea mea...???!!!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Remington
Posts: 36
Joined: 17 Dec 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by Remington »

La scartait sau levier?
la scartait: wd40
la levier: daca merge asa cum l-ai pus inseamna ca e bine ( dupa cum a postat un alt forumist)
KIA CEED HB 2,0 CRDI 140CP PEWTER BEIGE CM6+1

Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by alimos »

@Remington
Daca vrei sa ma ajuti asa cum am solicitat eu,adica prin verificare,te rog sa raspunzi!
Daca nu,prin sofisme imprumutate nu ma ajuti cu nimic.

Bineinteles ca la levier ma refeream,caci despre metode de gresare tocmai iti explicam si tie ca si celorlalti colegi cum se scoate acel foot-rest.Crezi ca nu stiu cum sa il ung,odata ce am fost in stare sa il scot?!?
Multumesc,si astept un raspuns concret.Merge sau nu inspre fata levierul asta.Atat!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by Nesta3 »

La mine merge impins doar putin si nu revine.Putin insemnand 1,5cm...Cred ca asa e normal...Anormal ar fi ca atunci cand il impingi, acest levier sa atinga partea din spate a scobiturii aleia...

PS: scuze de intarziere,dar azi am fost plecat fara masina
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by alimos »

Multumesc!
La mine se duce pana la capat! Nu vad insa ce l-ar opri?
Mai cercetez!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by alimos »

Acum vin de la masina.N-am mai rabdat sa astept raspunsuri si am demontat juma de masina :D
Realitatea este urmatoarea: @Nesta (caruia ii multumesc pentru ca a fost singurul care in aproape 24h s-a sinchisit sa verifice nimicul ce v-am rugat) are dreptate. Levierul nu trebuie sa culiseze inainte.In fata lui ,pe sub plasticul de sub el (care la mine este gri,la altii e negru),undeva foarte aproape de sufa de actionare are o piedica ce nu ii permiterozetei levierului sa culiseze spre fata. Adica un pinten inalt de 3 mm si lat tot de 3mm,care nu ii permite acesteia sa se duca spre fata. Eu cred ca am scapat prea brusc din mana levierul ,arcul e destul de puternic, si s-a izbit prea tare de pinten,astfel ca l-am rupt. Am improvizat rapid un pinten in forma de L,l-am lipit pe una dintre laturi in fata rozetei levierului,in dreptul pintenului original,si astfel am rezolvat problema.
Morale sunt mai multe:
1.Decat sa desfaci ceva la masina asta,mai bine iti bagi un deget in ... .Jumate din plastice scartaie,iar alea care nu scartaie se rup.
2. Cand e sa te ajute cineva macar cu un gest minor,mai bine te lasi la mana ta.
3. Daca nu stii,mai bine stai in banca ta. Risti sa strici mai tare,sau sa ajungi la mana altora.
4.Incercati sa nu scapati din mana levierul la deschiderea capotei,sa nu se izbeasca la revenire in piedica aceea sensibila de care va spun.

Multumesc @Nesta inca o data!
P.S. Daca are cineva un manual de service cu toate cotloanele masinii asteia,sau un curs de service care sa-i invete pe mecanici cum se desface orice rahatel,va rog sa ma ajutati si pe mine cu el pe all_iftode@yahoo.com
Multam fain!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Plastic odihna picior-scartaiala

Post by bodo »

Toate plasticele de pe masina sunt ABS iar ele punctul de topire undeva pe la 100 de grade asa ca daca vreti sa nu mai rupeti plastice lucrati la cald sau asteptati pana la vara caci se stie ca plasticele devin casante la frig
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”