Degresare parbriz

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Degresare parbriz

Post by Skyppy »

cu ce pot degresa si eu parbrizul pe interior? este f gras si se dezabureste spre deloc,,,,

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Degresare parbriz

Post by Nesta3 »

Alcool tehnic
Dar oricum nu o sa scapi de aburire.O sa se abureasca mai greu, dar tot vei avea problema asta.Eu am incercat o gramada de produse si metode,dar fara rezultat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Degresare parbriz

Post by Dannyboy »

Ia incearca si chestia asta. Vreau sa fiu sincer cu tine, te folosesc pe post de cobai, n-am incercat-o.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Degresare parbriz

Post by Skyppy »

@nestea - nu zic sa nu se mai abureasca deloc, doar ca cei de pe la spalatorii nu stiu cu ce au dat, ca parbrizul este acum f gras si se dezabureste extrem de greu. nici daca sterg cu carpa uscata sau servetele nu se indeparteaza in totalitate aburirea....

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Degresare parbriz

Post by Nesta3 »

Lasa, ca am fost cobai eu destul cu solutiiile astea...cel mai bun e alcoolul tehnic,iar de cate ori speli masina, sterge tu geamurile cu un servetel de hartie+ solutie de geamuri(Clin,Ciff etc)
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Degresare parbriz

Post by Skyppy »

@Dannyboy - nu am gasit cel recomandat de tine, dar am gasit altele, care fac precum si asta de toate, mai putin cartofi prajiti. am optat pt ceva cu pulverizator,. efectul... se abureste mai greu, dar degresarea totala tot nu am reusit.
@Nestea - o sa incerc si cu alcool, dar la cate grade sunt sub minus, nu fac prea mare lucru . Astept primavara

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Degresare parbriz

Post by Dannyboy »

Imi cer scuze, acum mi-am adus aminte de o chestie. Este necesar sa cureti bine grila care e in fata stergatoarelor, cea din josul parbrizului. Pe acolo trage aerul conditionat. Vei vedea o imbunatatire evidenta. Sper ca nu te jignesc daca amintesc si de cuplarea aerului conditionat pe circulatie exterioara aer.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Degresare parbriz

Post by kTL »

la fel patesc si eu pe interior.. foarte foarte greu dezaburesc chiar si daca sunt singur in masina (adica nu's multe guri care respira :D).. am o problema mult mai mare insa la exterior.. nu stiu cu ce dracu' era imbibata insa am gasit acum vreo 2 luni o carpa aruncata pe tot parbrizul.. deh vecini cumsecade :) de atunci nu mai vad mai deloc bine pe ploaie sau dupa ce folosesc stropitorul (fiind depus praf).. e ca o pata de grasime si trece doar daca afara e cald si se usuca dupa ce nu mai actioneaza stergatoarele.. am incercat tot felul de produse dar fara nicio rezolvare.. ultima oara am dat 20 de lei pe un fas fas auto special impotriva grasimii luat din Real si nu m-a ajutat nici ala deloc... nu stiu cum naiba s-a mai si desfiletat si s-a facut fleasca tot portbagajul..

asadar.. nu a gasit nimeni o solutie miraculoasa pentru degresare?.. cel putin alcool tehnic nu stiu de unde sa iau :D
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Degresare parbriz

Post by BAU »

Cea mai bun degresant este alcoolul tehnic.
Mai exista o varianta f. buna : Acetona pura (nu cea care se gaseste in comert pentru manichuira , care mai contine si alte substante nedorite ) , ci din laborator chimic sau am inteles ca s-ar gasi si in farmacii.
ATENTIE: In cazul acetonei nu se stropeste in nici un caz : Se foloseste o cirpa curata imbibata doar cu acetona (dar se va evapora foarte repede), pentru a nu se scurge pe plastic. Se sterge pe interior si exterior parbrizul .
Dupa care , este indicata stergerea din nou cu o cirpa sau servetel udate cu apa distilata.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Degresare parbriz

Post by apachioara »

Cauta la ceva magazin de piese electronice, spray G-20 (200ml, aprox 20 de lei). Ala degreseaza uscat (nu contine lubrifianti) cam orice suprafata. Dupa ce ai degresat, stergi eventualele urme cu o carpa cu detergent de vase si clatesti. Atentie la contactul cu vopseaua sau suprafetele de plastic: trebuie testata rezistenta la substanta respectiva.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Degresare parbriz

Post by kTL »

@BAU: ai incercat personal acetona?.. mi-e sa nu se matuiasca sticla si atunci sa am parte de vizibilitate si mai proasta.. :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Degresare parbriz

Post by BAU »

Da , o folosesc la degresare ptr. ca cel mai bun degresant este acetona tehnica pura.(se foloseste la degresarea sticlariei de laborator ).
Am folosit-o mai ales pe luneta spate (pe exterior), si uneori pe vopsea dar cu mare atentie.
Sticla nu se matuieste deoarece este aproape inerta chimic (nu este atacata decit de acid fosforic, nu cred ca ai un dusman asa de mare incit sa-ti arunce cu acid fosforic pe parbriz, plus ca nu prea este la indemina oricui ).
Dar atentie din nou :Nu trebuie decit sa folosesti o cirpa umezita cu acetona deoarece daca va pica pe plastic, il va topi sigur.
Dar repet : se foloseste cu succes si alcoolul pur (de preferat cumparat tot de la farmacie ,care este alcool etilic purificat, si s-ar putea sa nu-ti vinda ) , ptr ca alcoolul tehnic (care se poate si el folosi ) este un amestec de alcooli cu continut mare de alcool metilic , nu este prea pur si mai contine si coloranti.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Degresare parbriz

Post by Skyppy »

nici acetona nu ti-o vand la farmacie. este pe lista speciala a substantelor periculoase, pt ca cea pura de care vb tu se poate folosi la fabricarea drogurilor. Deci trebuie sa ne multumim cu ce gasim in comert

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”