Problema faza Scurta

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Problema faza Scurta

Post by Vincze Szilard »

am descoperit o problema chiar acuma seara cand m-am urcat in masina, nu mai mergea faza scurta, pe bord se aprinde acel simbol de faza scurta dar farurile nu se mai aprind, nici mac unul, faza lunga si poziitiile merg. mam uitat la sigurante si am gasit una singura pt. faruri, era al 6-lea din prima coloana din panoul de sigurante, l-am scos si era inregula, dupa ce l-am scos nu mai mergea nici faza lunga, deaici am tras concluzia ca poate este o singura siguranta pt ambele faze, acuma nu stiu daca s-au ars sau nu, dar sa se arda ambele in acela-si timp e mai putin probabil,

a mai patit careva ceva asemanator??? daca cumva nu-s becurile de vina si nici siguranta pe care l-am verificat (asta in cazul in care sig. pt ambele faza e comuna) ce ar putea sa fie?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by alex79 »

Mai era cineva cu situatie de genul acesta, si daca imi amintesc erau chiar becurile. E o perioada cand se ard. Poate unul era ars si acum a picat al doilea. E o coincidenta, dar e posibil sa se fi ars amandoua.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by alex79 »

Cred ca era vorba de asta viewtopic.php?f=4&t=9753
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by Vincze Szilard »

acuma vad ca in compartimentu motorului mai sunt 2 relee pentru faza scurta:
H/LP LO-RH - 10A - Far (faza scurtã dreapta)
H/LP LO-LH - 10A - Far (faza scurtã stânga)

si aici e o dilema cum sa se duca ambele relee dintrodata?, asta daca is duse, oricum o sa le verific cand ies de la servici, ma gandesc ca verificarea lor ajunge daca iau un aparat de masura si sa vad ce rezistenta are bobina lor, e drept ca mi-ar trebui sa pot verifica si daca contactele lor functioneaza, si asta pt moment nustiu cum, dar ma mai gandesc la asta, eventual aplic o tensiune de 12 V la bornele bobinei releului si vad daca ancalnseaza.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by Vincze Szilard »

am maistudiat putin schema electrica a masinii legat de faza scurta si am atasat un mic pdf, in rosu am scris ce anume am crezut ca reprezinta termenii de pe schema, si am ajuns la concluzia ca:
- daca sunt dus-i releul de faza scurta atunci nu imi arde nici becul de pe bord, dar la mine arde deci releurile sunt bune,
- daca releurile sunt bune atunci a mai ramas dar ca becurile sa fie duse.

eventual rog pe cineva care se pricepe un pic la electronica sa se uite peste ce am atasat si sa-si spuna parerea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Problema faza Scurta

Post by d3xt3r »

Bec de rezerva venit cu masina mai ai ?...inlocuiesti si vezi daca e de la bec

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by Vincze Szilard »

nu am nici un bec venit cu masina, dar am un set de becuri pe care le-am cumparat maidemult, oricum daca-s becurile inseamna ca tre sa ma echipez deacuma-n colo cu becuri.
inca nu am schimbat nici un bec si deaia mi-e groaza, oricum vreau sa le schimb eu, nu de alta dar nu se stie pe unde te prinde ca mai trebuie sa mai schimbi vre-un bec si poate nu ai la cine apela.
o sa ma duc in seara asta si o sa cumpar 2 becuri H7 daca nu mansel si maine dimineata o sa le schimb.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Problema faza Scurta

Post by d3xt3r »

Am primit un set de becuri de rezerva si sigurante in kit-ul acela in care e si trusa de prim ajutor cu triunghi reflectorizant. De aceea am intrebat.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by alex79 »

Schimbarea becurilor este destul de usoara. Pentru aceasta operatiune in principiu trebuie sa fii pregatit tot timpul, mai ales daca nu vrei sa cotizezi la amenzi. Nu e rau sa ai de rezerva tot timpul. Eu zic sa cumperi deja becurile. Vad ca ai mai mult de 50000km. Eu le-am schimbat la 41000km. Daca tot desfaci sa vezi daca sunt arse le poti si schimba, parerea mea. Daca nu e de la becuri te uiti si la releu.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by Vincze Szilard »

eu n-am primit nici un kit de prim ajutor, pur si simplu doar masina cu roata de rezerva, cric, si o surubelnita, atat era.
sper sa fie numai becurile duse, o sa vad maine dimineata, la lumina.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by Ogy »

Sunt becurile 1mil % ! Am patit si eu acum 1-2 ani. La mine a fost o poveste mai lunga scrisa in jurnalul de bord. Am inceput cu sigurantele, am chemat KAR-ul :) de mi-a zis ca am blocul de lumini ars si o remorcheaza pana la service etc.

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Problema faza Scurta

Post by B06DAN »

bai, masinilea astea chiar au o problema cu becurile...
prin iunie anul trecut am observat ca faza scurta pe dreapta nu lumina. Am mers la service si contra 40 lei mi-au schimbat becul si totul a fost ok.
Prin august nu mai lumina nici un stop pe fata, le-am schimbat, nici nu mai stiu cat am dat...
Saptamana trecuta faza scurta din dreapta nu mai era... am mers la service si mi-a schimbat becul....

va urma... in curand....

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by Vincze Szilard »

pana la urma am luat 2 becuri marca CORA :D 20 roni setul, si sambata pe la amiaza m-am apucat de mesterit, ca sa le schimb pe partea soferulu nu a trebuit sa fac nimica ca este loc pt demontare capac si etc. doar ca trebuia sa trag ca un erou de cablul acela ce duce la bec, cu chiu cu vai am dat jos cablu de pe bec cu ajutoru unei surubelnite, la becu din dreapta a mars mai usor ca deja aveam experienta de la becu anterior, ddoar ca a trebuit sa dau jos rezervoru de antigel, acela era prins in 2 becuri si dupa ce l-am dat jos am observat filetu la surubu dedeasupra este dus, e drept ca m-am cam chinuit sa-l pun ainapoi.
dupa ce le-am schimbat era ca si noua, e drept ca inca nu l-am incercat noaptea dar o sa vad deseara cand ma duc catre casa, dar am impresia ca parca nu bat la fel, cel din dreapta nu bate in aceasi directie ca si cel din stanga, asta poate ca s-a pus si becuul un pic stramb. oricum edea e ca am iarasi faza scurta.

va multumesc pt sfaturi.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by alex79 »

Deci pana la urma erau becurile? Deci se pot arde amandoua in acelasi timp.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Problema faza Scurta

Post by Vincze Szilard »

mda,
asa se pare ca erau becurile
l-am intrebat pe tata care-i mecanic de-o viata-ntreaga si a zis ca e posibil din cauza temperaturilor f. scazute de-afara si de la un soc electric sa se duca, dar asta se intampla cand alternaturu incaraca foarte bine si combinatia de temperatura scazuta cu un soc electric poate duce la arderea lor.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”