avarie becuri frana

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
asanfly
Posts: 8
Joined: 15 Dec 2009, 11:50
Auto:

avarie becuri frana

Post by asanfly »

Salut,

Am un Kia Ceed SW (2008). Acum o saptamana am fost avertizat ca nu imi functioneza becurile de frana pe spate.
Cele de pe haion se aprind, cele de pe lateral nu se aprind la frana. Ele, totusi, functioneaza pe pozitie.

Am verificat sigurantele din interiorul masini...nici un arsa.
Am schimbat cele 2 becuri, farurile superioare, de pe spate...nici un folos.

A mai patit cineva ceva asemanator?
Poate fi switch-ul de la frana (totusi pe haion se aprind becurile)?

Multumesc,
Adi

IonTomescu
Posts: 19
Joined: 20 Oct 2011, 19:21
Auto:

Re: avarie becuri frana

Post by IonTomescu »

aceasi problema am avuto si eu,a trebuit sa ma duc cu ea la service pentru a-mi schimba switch-ul,te poti duce la service la reprezentanta daca o ai in garantie si mai dai si tu acolo o spaga.Pe mine toata afacerea m-a costat 110 lei
[url=http://www.ejocuricumasini.ro]jocuri cu masini[/url]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: avarie becuri frana

Post by eugenflorinmanea »

De ce sa mai dea spaga daca e in garantie? Tot n-am trecut de romanismele astea?
Omule du-te la service si expune-le problema! Nu iti cere nimeni nicio spaga, de-aia e in garantie masina!
SAAB 9-5

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: avarie becuri frana

Post by tomas_dan84 »

Din cate stiu eu pe frana sunt becuri cu doua filamente asa ca mai bine ai verifica direct becul daca este ok si apoi ai bate drumul pana la service! Si daca sunt becurile arse atunci nu face obiectul garantiei!

asanfly
Posts: 8
Joined: 15 Dec 2009, 11:50
Auto:

Re: avarie becuri frana

Post by asanfly »

Toate becurile au ambele filamente intacte.

Oare sunt folosite ambele filamente? Din cate am vazut sunt doar doua fire, asa ca am presupus ca e folosit un singur filament.

Banuiesc ca ar trebui rezolvat pe garantie. Din pacate in Timisoara nu mai e service Kia.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: avarie becuri frana

Post by cmihai »

incearca sa pui un alt bec sa vezi daca problema persista...
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: avarie becuri frana

Post by tomas_dan84 »

Lampa centrala este legata din acelasi cablaj cu lampile de frana stanga-dreapta care ajunge in spate undeva prin zona portbagajului si apoi se bifurca, spre centrala, spre stanga si spre dreapta. Cel putin la mine asa este ca am desfacut tapiteria masini cand am insonorizat la portbagaj si asa imi aduc aminte ca era. Problemele ar trebuii sa fie undeva la lampile de stop ca pe cablaj este aproape imposibil sa apara vreo defectiune. Pentru depistarea problemei poti merge la orice electrician auto la un service din spatele blocului sa iti masoare in mufa stopului daca iti vine curent si in felul asta mai elimini din probabilitati.

asanfly
Posts: 8
Joined: 15 Dec 2009, 11:50
Auto:

Re: avarie becuri frana

Post by asanfly »

Multumesc tuturor de sfaturi.

Problema era la becuri...eu am schimbat becurile de pe lampile superioare, iar becurile de frana sunt doar pe lampile inferioare.

Succes.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”