miros urat!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

miros urat!

Post by iulianezs »

Va salut baieti! si fete sa nu facem discriminari! :D


Am si eu 2 probleme cu masina si poate ma ajutati cu un sfat ca eu sincer nu imi dau seama cum as putea sa le rezolv ...

Prima ar fi legata de un miros urat care intra in habitaclu dupa ce folosesc a/c ul. M-am gandit ca poate e de la filtrul de polen,dar trebuia sa miroasa permanent,iar pe timpul folosirii a/c ului,iar la fel niciun fel de miros,dar dupa ce l-am oprit o perioada de timp imi intra un aer foarte urat in masina.

A 2 problema ar fi legata de un scartait la scrumiera acolo cand dau de un drum ceva mai prost,cum toate sunt proaste cam peste tot,deci se aude un scartait enervant din zona aceea,am mai bagat eu niste bureti mici pe acolo intra scrumiera si compartimentul de deasupra ei,dar in zadar vad... :( nu ca n-ar mai prinde masina 200 8) si cu scartaitul ala acolo...dar ma deranjeza pe mine personal!

multumesc anticipat!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: miros urat!

Post by xp »

Aici gasesti rezolvarea pentru miros
viewtopic.php?f=140&t=10026&start=45
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: miros urat!

Post by GabiA »

Iulian, si eu am fix aceeasi problema cu "mirosul" neplacut dupa ce opresc ac-ul. La mine e un fel de miros de praf, nu stiu cum sa-l descriu mai bine.
Ma gandesc ca nu e chiar rocket science igienizarea instalatiei de climatizare. Am vazut in kaufland un spray la 30 de lei cu care se da in interior si se lasa climatizarea pe recirculare vreo 10 minute la maxim cu masina inchisa. Daca si rezolva problema si nu e mai toxic fata de cum e acum nu stiu.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
swiss
Posts: 79
Joined: 22 Jan 2012, 17:37
Auto:
Location: Bucharest

Re: miros urat!

Post by swiss »

Ca sa nu se mai intample asa..pe viitor dupa ce folositi A/C lasati 1-2 min pe ventilatie sa se usuce instalatia. :!:
kia cee'd, Machine Silver 1.4 GSL 109 bhp ( 05/2008)
run, run, run...

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: miros urat!

Post by iulianezs »

mai apoi am gasit pe net informatii!
Multumesc mult si scuze,stiu..intreb uneori niste chestii marunte,dar dat fiind faptul ca e prima mea masina...invat pe parcurs ce si cum...
Va multumesc!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: miros urat!

Post by iulianezs »

in legatura cu alarma..si acolo am o mica problema poate s-a mai intalnit cineva cu ea...am pe masina o alarma,piranha se numeste,a venit masina cu alarma asta pe ea si mai nou am observat ca atunci cand o armez nu mai scoate si acel beep,doar luminile de avarie se aprind 1 data cand incui si de 2 ori cand o descuit.

oare am dezactivat acea functie de beep accidental? :-s daca ma puteti ajuta cu o informatie in acest sens..

weekend placut!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: miros urat!

Post by d3xt3r »

Daca aflii cum l-ai dezactivat si cum sa-l reactivezi , vreau si eu sa stiu :) Ma streseaza acel bip, parca e mult prea tare.

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: miros urat!

Post by iulianezs »

Pai nu stiu... mie imi place mai mult fara beep,dar mi se pare ciudat ca dintr o data nu mai se aude,cu toate ca alarma functioneaza normal.
Am incercat sa apas pe toate butoanele acelea,plus combinatii,dar tot la fel,fara beep..oricum nu i mare pierdere...Oricum,daca afla cineva sau stie daca acel beep de dezactiveaza sau nu sa ne spuna si noua.
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: miros urat!

Post by seeds »

swiss wrote:Ca sa nu se mai intample asa..pe viitor dupa ce folositi A/C lasati 1-2 min pe ventilatie sa se usuce instalatia. :!:
Fix asa scap eu de mirosul de umed de dupa folosirea AC. Si functioneaza. Bineinteles ca o igienizare nu strica dar e cam piperat pretul...
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

Jonatan
Posts: 22
Joined: 11 Jul 2009, 17:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: miros urat!

Post by Jonatan »

am avut si eu aceeasi problema cu mirosul dp instalatia de aer....am scapat de el cu acele uburi de spuma din Auchan....introduse prin toate gaurile de aer posibile ale masinii....3 tuburi am bagat si am scapat de miros......am incercat si dracia cu "spraiul"magic care curata climatizarea 10 minute curge ventilatia la maxi....ala e o porcarie, am aruncat banii pe geam!!!
Kia cee`d 1.6 CRDi, Style, mars red, 38.000 km, upgrade xenoane

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”