probleme jante sau nu ?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

probleme jante sau nu ?

Post by neagu_bwf »

Am achizitionat de curand un set de jante Azev pe 17" , 8J ... cu anvelope 225/45/17
Masina este un pic mai rigida,mult mai stabila pe viraje dar am un huruit intre 40-60km/h si cand franez ... intre 70-30km/h

astept sa va dati cu parerea
poate influenta in vre-un fel ca sunt 8j ( o dimensiune cam mare cred eu )mai are cineva 8j ?
sau sa fie de la anvelope ? sa fie tocite inegal ?
astept cateva pareri ...

Multumesc .
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

riconos
Posts: 52
Joined: 19 Feb 2008, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: probleme jante sau nu ?

Post by riconos »

eu tind sa cred ca zgomotul acela este de la anvelope.
anul acesta cand am trecut din nou la anvelopele de vara, am si eu un huruit in plaja de viteza 70-80 km.
1.4 GSL Best - Black Pearl

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: probleme jante sau nu ?

Post by Stefan47 »

salut, si eu am 8J la jante si intr-adevar anvelopele sunt mai zgomotoase chiar decat cele de iarna :)

anvelopele sunt SH? daca da, poate fi si din cauza tocirii....oricum ar fi, nu-ti face griji, anvelopele sunt de vina!
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: probleme jante sau nu ?

Post by azreil24 »

In general jantele nu huruie, indiferent de latime, doar daca nu sunt prinse bine in prezoane, dar atunci bat, apare instabilitatea, sunt semne mult mai clare cum ca este o problema de prindere. Tind sa cred ca ai aceeasi problema pe care am avut-o si eu, anvelopele, erau tot SH si se vedea clar ca erau putin deformate pe parte interioara, fapt ce ducea la un zgomot deranjant ce creste in intensitate si repetitie in acelasi timp cu viteza. Dupa ce am schimbat anvelopele, acum este liniste totala :)
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: probleme jante sau nu ?

Post by catalin4u24 »

Eu am 8J si nu-mi huruie... Au inele de centrare jantele? Pica perfect pe butuc?
'22 Xceed 1.5T City

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: probleme jante sau nu ?

Post by neagu_bwf »

catalin4u24 wrote:Eu am 8J si nu-mi huruie... Au inele de centrare jantele? Pica perfect pe butuc?
nu am inele de centrare
pica perfect pe butuc chiar a trebuit sa curat putin rugina ca nu vroia sa intre

anvelopele prezinta ceva urme de uzura accentuata pe interior... :( dar de pe masina de pe care le-am luat nu faceau zgomot deloc.

sa incerc sa ii pun niste inele ? , dar daca pica bine pe butuc mai au vre-un rol ?

o sa incerc sa schimb anvelopele (sa vedem de unde fac rost pt o ora doua ...:)) )

revin cu informatii

Multumesc pana acum !
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: probleme jante sau nu ?

Post by azreil24 »

Eu zic ca anvelopele sunt, eu am pana si piulitele de la jantele de tabla pe moment si tot nu uruie :) Asa erau si ale mele, uzate pe interior, erau in valuri, de acolo si zgomotul enervant.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”