Scartait stanga spate, suspensie !?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by Sany »

Mentionez ca scartaitul se aude cand masina este oprita, in mers nu am sesizat desi am mers si cu geamul deschis peste denivelari pronuntate ca si test. Scartaitul se produce cand ma asez la volan sau cand urca altcineva in masina sau daca trag/imping/ balansez auto din lateral. Nu s-a manifestat permanent insa in ultima vreme cam s-a permanentizat. Scartait clasic metalic...

Ce ar putea fi !?

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by frantic »

Ai frana de mana trasa? Daca da, atunci e normal sa se auda acel scartait.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by Sany »

Pai ori nu am sesizat eu de cand am masina ori nu am avut acest scartait pana acum ~6 luni. Care ar fi explicatia acestui scartait, si de ce e normala. Mie nu mi se pare normal dar daca imi explica careva....
Multumesc !

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by Ogy »

Este sunetu' tensiunii! :))
Cablul sta in tensiune (ala de la frana de mana), sabotii patineaza cativa mm pe/in tambur, toata suspensia masinii se "relaxeaza" atunci cand scoti din masina tonajul tau sau al altora (30-600kg).

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by xp »

Sany wrote:Mentionez ca scartaitul se aude cand masina este oprita, in mers nu am sesizat desi am mers si cu geamul deschis peste denivelari pronuntate ca si test. Scartaitul se produce cand ma asez la volan sau cand urca altcineva in masina sau daca trag/imping/ balansez auto din lateral. Nu s-a manifestat permanent insa in ultima vreme cam s-a permanentizat. Scartait clasic metalic...

Ce ar putea fi !?
Si eu am aceaiasi problema .Sunetul se aude cand am trasa frana de mana pe dreapta spate si masina se misca. Bun este tensionat, dar de ce nu a mai facut pana acum ? Sambata merg la RT si vad ce si cum.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by Sany »

Deci, pana la urma, acel scartait exista si la masinile cu 1000 km ca eu nu l-am auzit? Si daca in primii 50k nu s-a manifestat de ce ar fi normal sa se auda acum? Se poate remedia?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by Ogy »

Se poate remedia imediat! Nu mai tragi frana de mana si nu mai sta ansamblul in tensiune.
Sau desfaci tamburii si ii cureti sa fie ca noi, schimbi cablul de frana etc.

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by xp »

Astazi am fost la RT si am ridicat problema .Rezolvare ............nu exista asa fac toate .A facut masina mai de mult dar cica ........nu am bagat eu de seama . :lol: Din cele spuse de mecanic am inteles ca trebuie schimbat cablul de frana ..grele tare .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by xp »

Raspuns, pe aceasta tema , din partea unui oficial Kia :
"In timp, datorita uzurii, trebuie reglata distanta fata de tamburi. Asta se face printr-o gaura tehnologica pe tamburi si este necesara demontarea rotilor. Jocul la rotirea rotii este tehnologic si este in functie de reglajul sabotilor. Sistemul de franare spate se deosebeste de cel clasic, care are frana de mana tot pe placute.
Pana la o eventuala vizita in service puteti lasa masina bagata in viteza cand parcati, ca sa nu mai trageti frana de mana daca va deranjeaza acel mic scartait."

Intrebarea mea este: cine nu i-a lasat sa faca acest lucru ?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by xp »

Surpriza .........am avut masina in service pentru vopsit bara fata si spate si.............au umblat si la acel sistem de reglare, astfel incat acum masina numai scartie. Frana de mana tine mai jos iar discurile de frana nu se incalzesc.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Scartait stanga spate, suspensie !?

Post by alimos »

Pai cred ca e simplu.Au strans frana de mana.Acum cu o cursa pana la jumatate a levierului din masina generezi o tensiune mai mare in cablu decat generai cu o cursa pana la capat, inainte de interventie.Iar cand frana de mana este sanatos trasa,sabotii nu mai aluneca pe tambur si de aici disparitia zgomotului.Asta e din ciclul "va urma..." deoarece cablul se slabeste din nou si zgomotul va aparea.Dar nu este un defect.Este doar lungirea fireasca a unui cablu tensionat/relaxat zilnic si tocirea iminenta a ferodourilor.Da-i apa ,paie si bataie...+drumuri bune!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”