capota stramba

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

capota stramba

Post by gabz »

hello!
am si eu o problema si sper sa stie cineva cum se poate rezolva, altcumva decat la servie. in partea dreapta a capotei, coltul din fata nu se inchide perfect, ca in stanga. coltul de langa far este ridicat aproximativ 5 mm. asa era de la-nceput, dar nu am avut timp sa stau sa studiez. astazi, asteptand la spalatorie, m-am uitat pe la capota. am incercat sa mai strang un pic din departatoarele alea de cauciuc, sperand ca se va inhide perfect, dar nici o sansa. exista undeva vre-un surub sa poti strange sa mai inchida capota?
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Capota

Post by BAU »

Daca din tampoanele de cauciuc nu se poate (in timp ce insurubezi unul il desfaci pe celalalt ) incearca mai brutal :pur si simplu deformeaza capota :impinge in sensuri opuse de colturile capotei -cu ea dechisa -sau cu ea inchisa trage de coltul mai lasat .
Eu asa am facut ,asa am vazut si in service .
Nu te speria, cu ceva atentie nu ai cum sa indoi capota.

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

Pe care sa le desurubez si pe care sa-l insurubez? Pe cel aproape de capat sa-l insurubez si pe cel dinspre parbriz sa-l desurubez?
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

gabz--ne intalnim maine si poate te ajutam noi ceilalti sa-i dai de cap:P
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

tampon

Post by BAU »

gabz wrote:Pe care sa le desurubez si pe care sa-l insurubez? Pe cel aproape de capat sa-l insurubez si pe cel dinspre parbriz sa-l desurubez?
Nu glumesc !!!

Pe traversa fata ,care sustine masca radiatorului ,in dreptul farurilor la cca 10-15 cm de acestea se afla doua tampoane de cauciuc cu diametrul de 16-18 mm cu filet patrat.
Aproape identice cu cele de Oltcit si care aveau aceeasi functie .
Amortizau inchiderea capotei si puteau modifica inaltimea colturilor capotei ,(sa nu loveasca farurile) cu cca 5 mm.

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

hello "brother"! :D
le stiu. am avut, si inca mai am, oltcit. de fapt OLTENA 12 TRS cu 5 viteze.. super-masina.
stiu bucatile alea de cauciuc, dar nu stiu pe care sa le desurubez. pe cel din fata dreapta l-am desurubat, si mai sunt inca 2, de-o parte si de alta, in dreptul aripilor. pe cea din dreapta s-o desurubez? ca am incercat asta si parc are joc capota, nu mia sta perfect. in stanga, daca apesi pe capota nu se misca. in dreapta, se lasa un pic in jos cand apas pe ea daca mai desurubez din departatoare :(
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”