Proiectoare ceata pe varianta Best.

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
r@du
Posts: 44
Joined: 09 Dec 2007, 13:41
Auto:
Location: BACAU

Re: Faruri de ceata pe 1.4 Best ?

Post by r@du »

dragosxtrm -asteptam noutati in legatura cu proiectoarele comandate pe eBAY.
OLTCIT CLUB
LOGAN 1,4 MPI
KIA CEED 1,4 GSL LX MT BEST PEWTER BEIGE

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Re: Proiectoare

Post by sik81 »

hellgate wrote:Cei de la KLADO MOTORS Iasi au spus ca ajunge undeva la 1500 RON pentru ca trebuie schimbat blocul de lumini. Parerea mea? La pretul asta iti pui xenoane in loc de proiectoare :) Si asa proiectoarele le folosesti de doua ori pe an.
so crezi tu... sunt baietii aia smecheri care le folosesc zilnic, merg cu pozitii si proiectoarele aprinse
ce amenzi ar trebui sa ia astia... in belgia de exemplu e 280eur amenda
dar nai cum sai dezveti, sunt ca tiganii fara manele #-o

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Post by surfer »

sik81 wrote:sik81
te contrazic.in curand vom fi obligati sa mergem cu luminile aprinse si pe timp de zi, din motive de siguranta zic ei.in america si germania s-a inceput deja introducerea reglementarilor. tocmai de aceea audi a introdus acele led-uri albe,se cheama lumini de zi.(si pe deasupra,arata si extraordinar). dar ma rog, in romania esti considerat tigan fara manele.... am prieteni care vad inutila si folosirea luminilor de intalnire in afara localitatilor.dar nici nu ai cum sa le explici ca e un element de siguranta....
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Proiectoare

Post by iulian2007 »

off-topic
daca nu ma insel RAOUG 195/2002 prevede undeva ca folosirea luminilor de ceata atunci cand nu este necesar (deci atunci cand nu e ceata) se sanctioneaza contraventional. deci @sik la asta cred ca se referea.
eu unul merg cu scurta non-stop
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Proiectoare

Post by Bonzai2 »

Bogdan23 wrote:Salut, as vrea sa montez si eu pe un Pro ceed , proiectoare de ceata, pt ca este varianta best
Nu se merita sa-ti pui,nici macar ca optional daca iei masina de noua.Weekend-ul trecut le-am folosit prima data pe ceata si sunt fix degeaba.Asta in caz ca nu le folosesti non stop impreuna cu cele de faza scurta si ii deranjezi pe ceilalti in trafic :evil:
sik81 wrote:so crezi tu... sunt baietii aia smecheri care le folosesc zilnic, merg cu pozitii si proiectoarele aprinse
ce amenzi ar trebui sa ia astia... in belgia de exemplu e 280eur amenda
dar nai cum sai dezveti, sunt ca tiganii fara manele #-o
Perfect de acord cu tine.
iulian2007 wrote: eu unul merg cu scurta non-stop
Si eu la fel mai ales ca se sting singure dupa ce blochez masina.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re:

Post by radu84 »

surfer wrote:te contrazic.in curand vom fi obligati sa mergem cu luminile aprinse si pe timp de zi, din motive de siguranta zic ei.in america si germania s-a inceput deja introducerea reglementarilor. tocmai de aceea audi a introdus acele led-uri albe,se cheama lumini de zi.(si pe deasupra,arata si extraordinar). dar ma rog, in romania esti considerat tigan fara manele.... am prieteni care vad inutila si folosirea luminilor de intalnire in afara localitatilor.dar nici nu ai cum sa le explici ca e un element de siguranta....
Una este sa mergi cu farurile aprinse, alta sa mergi cu proiectoarele DE CEATA aprinse. Din moment ce nu este ceata nu ai de ce sa le aprinzi. Este deranjat sa ai un spate un individ cu proiectoarele aprinse.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: Proiectoare

Post by cata_ceed »

La MIT Baneasa mi-au spus e vreo 400E si se pot monta ca piesa de schimb ... sper sa mai scada pretu... M-ar bate si pe mine gandu sa montez proiectoare de ceata
Posesor de Kia Ceed

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Proiectoare

Post by arka »

Bonzai2 wrote:
Bogdan23 wrote:Salut, as vrea sa montez si eu pe un Pro ceed , proiectoare de ceata, pt ca este varianta best
Nu se merita sa-ti pui,nici macar ca optional daca iei masina de noua.Weekend-ul trecut le-am folosit prima data pe ceata si sunt fix degeaba.Asta in caz ca nu le folosesti non stop impreuna cu cele de faza scurta si ii deranjezi pe ceilalti in trafic :evil:
iulian2007 wrote: eu unul merg cu scurta non-stop
Si eu la fel mai ales ca se sting singure dupa ce blochez masina.
proiectoarele de ceata sunt pentru a fi tu mai vizibil pentru restul participantilor si nu pentru a "vedea" mai bine
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

catalin1984

Re: Proiectoare

Post by catalin1984 »

Personal, chiar cred ca au ceva la cap, astia care merg cu proiectoarele aprinse cand nu e ceata, cu faza scurta sau fara.

Ideea e ca sunteti al draq de enervanti, si nu va mai mirati cand va pune unu frana in fata brusc. Face asta pentru ca il orbiti terminatilor!!!!


P.S: E oficial, urasc absolut orice sofer de matiz. Pentru ca nu se pot regla farurile sa bata decat in ochii celorlalti participanti la trafic.

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Re: Proiectoare

Post by sik81 »

le fac eu niste pleoape si se rezolva, nu vor mai semnala avioanele la baneasa :P
oricum si eu merg cu scurta aprinsa prin oras, insa sa folosesti proiectoarele de ceata e o aberatie; nu vad cu ce il ajuta
vrei sa intoarca lumea capul dupa masina ta, ia-ti niste jante pe 17 deosebite, fa-ti un bodykit custom,etc si cine este cunoscator va aprecia
daca vreti sa fi-ti vazuti ziua mai bine cumparativa un girofar si niste stroboscoape din vitan

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Proiectoare

Post by Bonzai2 »

arka wrote:proiectoarele de ceata sunt pentru a fi tu mai vizibil pentru restul participantilor si nu pentru a "vedea" mai bine
LOL, asta e din categoria Emil Bobu.Atunci de ce nu le zice "Proiectoare pentru a fi mai vizibil in trafic" . Eu am luat-o logic.Li se spune proiectoare de ceata si am presupus (lol) ca sunt pentru ceata,pentru a le utiliza in conditii de ceata deoarece bat foarte jos unde ceata nu e asa densa si unde faza scurta nu are acoperire.
Iar daca tu crezi ca esti mai vizibil te inseli, incomodezi ceilalti participanti la trafic deoarece lumina lor se asociaza cu cea de la faza scurta si e foarte deranjanta .
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Proiectoare

Post by arka »

Si rolul lampii ceata spate care ar fi? Incomodezi doar cand le folosesti incorect, adica atunci cand nu e ceata.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Proiectoare

Post by Bonzai2 »

arka wrote:Si rolul lampii ceata spate care ar fi? Incomodezi doar cand le folosesti incorect, adica atunci cand nu e ceata.
Stai ca nu ne intelegem.Proiectoarele de ceata si stopurile de ceata se folosesc doar atunci cand e ceata. Asa e logic (din pacate pentru majoritatea NU) .Stopul de ceata e pentru a te vedea mai bine cel din spate,dar proiectoarele de ceata NU sunt pentru a te vedea mai bine cel din fata ci pentru a vedea tu mai bine deoarece cum am explicat mai sus ele bat foarte jos unde ceata nu e asa densa si unde faza scurta nu are acoperire.Dar unii le folosesc sa vada mai bine gropile lol :lol:
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Proiectoare

Post by arka »

pai tocmai asta e ideea , ceata jos este mai putin densa deci si lungimea fascicolului de lumina este mai mare si mai putin dispersata, si astfel devii mai vizibil pentru cel din fata ta. Cat despre cine le foloseste ca sa vada gropile.... "numai de bine"....
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

dragosxtrm
Posts: 101
Joined: 18 Jan 2008, 00:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri de ceata pe 1.4 Best ?

Post by dragosxtrm »

Scuze de intarzierea cu care raspund..Proiectoarele au venit dar nu se potrivesc..deci sa nu faceti greseala sa va luati..au diametrul ramei cromate prea mare si nu se potrivesc..O sa va tin la curent referitor la alte piese care le-as putea gasi pe ebay.Aparuse la un moment dat un anunt cu piesele originale Kia pentru revizie,doar la variantele pe benzina,la un pret de aprox 40-45$,dar cand m-am decis sa le iau anuntul disparuse..
Cee'd 1.4l Best Piston Gray
B 84 SDG

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”