Reglaj manual fază scurtă

Cum se rezolvă diverse probleme
84cmm
Posts: 10
Joined: 04 Jan 2008, 12:31
Auto:

Reglaj manual faz? scurt

Post by 84cmm »

cum se regleaza manual faza scurta ca mi-am schimbat becurile si acum farul de pe stanga imi sta in sus?
kia ceed 1.4 Best Black Pearl

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

sunt sigur ca daca stie cineva, te va ajuta fara sa fie nevoie sa deschizi 2 discutii cu acelasi subiect.
rog un admin sa inchida topicul asta, aceeasi problema fiind semnalata in "cee'd -> Modele KIA -> Cum se...? -> Reglare mecanica a farurilor"
mult succes in rezolvarea problemei (inainte de a orbi vreun pilot de avion :D )
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

84cmm
Posts: 10
Joined: 04 Jan 2008, 12:31
Auto:

Am gasit solutia

Post by 84cmm »

La far , cum deschideti capota , se vede un plastic de culoare deschisa in forma de hexagon. Acela este mecanismul de reglare manuala a farurilor . Langa el in acelasi bloc se vede o gaura in care se vede o rotitza . Se poate introduce surubelnitza in stea si se poate roti fara probleme. Spor la treaba.
Pa pa
kia ceed 1.4 Best Black Pearl

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

far

Post by BAU »

Probabil ca stii cum se regleaza ,sau incerc sa-ti aduc aminte .(nu o lua in nume de rau daca stiai )
Pui masina in dreptul unui perete de cu faza scurta aprinsa.(la cca 2 -4 m)
Farurile lasa o proiectie luminoasa alcatuita dintr-o zona orizontala si una oblica ,in partea dreapta inclinata la cca 45 .grade
Cu surubelnita ,rotesti cum s-a spus mai sus.numai la farul dereglat ,pina cind proiecitile orizontale ale farurilor se suprapun (de fapt se situeaza pe aceeasi orizontala )

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@84cmm: esti sigur/ai verificat daca becul sta bine in locasul lui? in mod normal, daca farurile bateau bine inainte de schimbarea becurilor, cu noile becuri nu ar trebui sa fie diferente prea mari...doar reglaje fine...

PS: ce fel de becuri ai pus ?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

84cmm
Posts: 10
Joined: 04 Jan 2008, 12:31
Auto:

Post by 84cmm »

Am pus tentative de xenoane . dar cand sa desfac mufa de la bec sa cam miscat oglinda farului. Am reglat faza scurta , dar din rotita aia se regleaza tot farul. Acum am faza lunga in jos , imi bate la 3 metri. trebuie sa aflu cum se regleaza independent fiecare faza .
kia ceed 1.4 Best Black Pearl

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

esti absolut sigur ca becurile stau ca lumea in locasurile lor ??
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

84cmm
Posts: 10
Joined: 04 Jan 2008, 12:31
Auto:

Post by 84cmm »

sunt sigur ca am pus becurile cum trebuie
kia ceed 1.4 Best Black Pearl

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crys_bb »

deci cum au spus si ceilalti....pui masina la 2-4 m de un zid solid si cat mai drept si incepi sa le reglezi cu surubelnitza(dar vezi sa nu fii pus tu cumva becul stramb si sa bata chiorash :lol: )si daca tot nu merge te sui in masina bagi viteza intai +4000rpm si zbang in zid:)) si o sa o rezolve aia de la service
P.S. RAMAI DATOR PT SFAT =))
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

User avatar
ionutz.nit
Posts: 7
Joined: 24 Mar 2012, 20:04
Auto:
Location: Oltenita, Jud. Calarasi
Contact:

Re: Reglaj manual fază scurtă

Post by ionutz.nit »

Am reglat farurile intocmai cum sa spus, cu surubelnita din acea rotita de la motoras! Toate bune si frumoase numai ca acum faza lunga bate foarte sus...de nu se mai vede pe sosea ci in pom. :lol: Sa inteleg ca nu exista reglaj separat pentru scurta/lunga ci se misca oglinda cu totul, lucru care daca este adevarat e foarte urat :(
[b].”Mersul la biserica nu te face crestin, asa cum nici mersul la un garaj nu te face masina! Dr. Laurence J. Peter"[/b]

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reglaj manual fază scurtă

Post by Ogy »

Cand scoti becul ars, observi ca are o anumita pozitie, astfel incat atunci cand il inlocuiesti cu unul nou, te asiguri ca il introduci in aceasi pozitie fara a mai fi nevoie de alte reglaje. Valabil la orice masina.

User avatar
ionutz.nit
Posts: 7
Joined: 24 Mar 2012, 20:04
Auto:
Location: Oltenita, Jud. Calarasi
Contact:

Re: Reglaj manual fază scurtă

Post by ionutz.nit »

Scuze, am uitat sa precizez ca eu am montat o instalatie de xenon, si da normal ca am pus becul de xe in aceasi pozitie in care era si cel halogen, pentru ca altfel se misca sau statea stramb acolo, lucru care nu se intampla. Asta e singura mea nedumerire...are sau nu reglaj pentru fiecare faza in parte?
[b].”Mersul la biserica nu te face crestin, asa cum nici mersul la un garaj nu te face masina! Dr. Laurence J. Peter"[/b]

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Reglaj manual fază scurtă

Post by MeGeNe »

Farurile nu au reglaj pentru fiecare faza in parte. Mai mult ca sigur ca becurile cu xenon pe care le-ai montat nu sunt pozitionate corect. O sa primesti "multumiri" de la toti partenerii de trafic cu care o sa te intalnesti.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reglaj manual fază scurtă

Post by BAU »

@84cmm : Vezi ca multe becuri au un piciorus de pozitionare ce se monteaza in partea de jos . Becurile H7 de pe masinile noastre se monteaza cu piciorusul in sus . Nu stiu cum sint cele cu XE dar verifica daca nu l-ai montat rotit cu 180 grd.
Eu cind am schimbat un bec ars l-am montat invers si nu-mi dadeam seama de ce sint farurile dereglate , mi-a venit ideea ca inainte de a umbla la reglaj sa scot becul si atunci mi-am dat seama ca-l montasem gresit.
Dupa ce l-am montat corect nu a mai fost nevoie de nici un reglaj.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5230
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Reglaj manual fază scurtă

Post by Nesta3 »

Becurile xenon sunt identice cu cele stock(halogen) in ceea ce priveste baza..Gresit nu prea ai cum sa le pui...Sau cine stie :?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”