inlocuit xenon

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

inlocuit xenon

Post by iulianezs »

va salut pe toti!


am si eu nevoie de niste sfaturi cu privire la niste becuri pentru faza lunga de pe ceed, H1.

Pana azi cand am pus 2 becuri de la osram,normale,aveam pe faza lunga becuri cu xenon,dar la ultima mea iesire nocturna un nenea m-a facut sa regret ca nu mi se incarca instantaneu si becurile de pe faza lunga,asa ca am decis sa imi pun unele care fac chestia asta, sa nu imi mai strice seara diverse persoane care uita faza lunga pusa.

deci cum spuneam am pus docamdata 2 becuri normale,dar e diferenta destul de clara intre faza scurta si lunga,pe scurta am xenon,pe acela il las.

as dori daca stiti,am vazut la osram niste becuri ceva mai scumpe, 35...40 de lei bucata si ar avea lumina alba,deci ma intereseaza sa fie cat mai apropiate de lumina xenonului...

gasesc asa ceva? unde si ce model?

multumesc mult!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: inlocuit xenon

Post by kiaalba »

Deja orbesti lumea cu xenon-u pus aiurea pe far fara lupa (drept dovada iti baga toti faza lunga sa vezi cum e) si tu vrei si mai mult....

Ce tie nu iti place altuia nu-i face.

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: inlocuit xenon

Post by iulianezs »

kiaalba wrote:Deja orbesti lumea cu xenon-u pus aiurea pe far fara lupa (drept dovada iti baga toti faza lunga sa vezi cum e) si tu vrei si mai mult....

Ce tie nu iti place altuia nu-i face.

le am date cat mai jos posibil si te asigur ca nu te orbesc... pe proba! mai rau te orbesc cu halogene ridicate la cer...
si nu vreau mai mult,vreau doar sa stiu daca gasesc pentru lunga un bec normal cu lumina apropiata ca nuanta de cel cu xenon de pe scurta..
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: inlocuit xenon

Post by kTL »

iulianezs problema xenonului, oricat de jos ar fi el setat, este ca atunci cand incarci masina chiar nu mai ai ce face :).. si xenonul aftermarket , da! e cea mai mare prostie :) odata pentru ca vizibilitatea e clar scazuta comparat cu faruri normale in conditiile in care ai cea mai mare nevoie de vizibilitate (ceata, ploaie, ninsoare) si inca odata pentru ca fara lupa, oricat de "corect setat" ti s-ar parea tie, pe timp de noapte tot o lumina jenanta este pentru ceilalti :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: inlocuit xenon

Post by apachioara »

poti sa-ti pui niste bare pe acoperis cu vreo 4 proiectoare de camion pe ele... si cand dai cu alea flash... tai masina din fata in doua :) (sper sa nu te superi, dar porcarie mai mare decat xenonul aftermarket pus pe faruri normale nu cred sa fie in materie de "tiuning" auto)
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: inlocuit xenon

Post by iulianezs »

o sa-mi iau faruri cu lupe,am inteles :) un raspuns tot nu am primit.. daca gasesc becuri cu o culoare care sa nu mai fie asa galbena..
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: inlocuit xenon

Post by kTL »

ia-le pe cele de la philips, cele mai scumpe (x-treme vision ceva de genul).. mai "alb" de atat nu am auzit :P ..

LE: philips blue vision h1 xenon effect :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”