Mufa AUX si USB nu exista

Cum se rezolvă diverse probleme
Andrei I.
Posts: 6
Joined: 16 Sep 2012, 22:47
Auto:

Mufa AUX si USB nu exista

Post by Andrei I. »

Salutare. De curand sunt posesor de KIA CEED din 2008. Sunt multumit de masinuta mea, dar un singur lucru as dori sa aflu daca exista o posibilitate de a monta o mufa USB, deoarece masinuta nu a venit echipata. Sunt inginer electronist si nu e o problema pt. mine sa fac conexiunile. Doar as vrea sa stiu daca cineva cunoaste sau a montat asa ceva la el, pentru a nu desface panoul central si a-mi da seama singur daca se poate face ceva.

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by RaiMaN »

Din cate stiu eu toate ceed`urile au mufa usb si aux... deci ar fi problema daca nu ai :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by Dannyboy »

N-a facut nimeni chestia asta pentru ca orice ceed are ce dumitale iti lipseste. Ar fi bine sa te intrebi de ce lipseste. Sa fi fost vreun accident la mijloc in urma caruia s-a schimbat cate ceva la masina?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by BAU »

Nu poti pune o poza cu zona respectiva , sa ne dam si noi seama cum arata un ceed fara usb ?
Zona cu bricheta si usita din dreapta ei unde ar trebui sa fie usb-ul ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by bondalicir »

din cate stiu eu, sper sa nu aberez, au fost la inceput in 2007 cateva ceed care s-au vandut fara usb si fara cotiera. stiu de la cineva care isi cumparase un model asemanator si vroia de la mine cotiera originala.
banuiesc ca nu ai nici cotiera nu?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by Mihai-Alexandru »

Este posibil sa fie vorba de versiunea inferioara Best-ului, numita Start care s-a comercializat doar cateva luni fiind o alternativa pentru cei ce doreau sa configureze Ceed-ul. Nu retin exact daca lipsea USB-ul din dotarile standard dar e foarte posibil, sau daca nu a fost cumparata din Romania, iarasi este posibil sa difere nivelul de echipare .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by Dannyboy »

Ma intreb de ce ar fi lipsit mufa aia de la orice fel de echipare. Sistemul audio a fost acelasi, nu cred ca a existat vreunul care sa nu aiba iesire USB. Ce scadere de pret s-ar fi obtinut daca n-ar fi pus mufele alea? Sper sa nu gresesc, dar cred ca in poza atasata se gasesc sistemele audio ale ceed-ului. Mai e o plansa cu schema de conexiuni.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Andrei I.
Posts: 6
Joined: 16 Sep 2012, 22:47
Auto:

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by Andrei I. »

Poate sunt din cei "fericitii" castigatori al unui cee'd neechipat cu USB. Am tot cautat pe net si pe forumuri de aceasta problema si nu am gasit nimic. Dar e ok si cu MP3 player. Accidente nu a avut, am fost la o diagnoza completa cu ea si mi-au arat baietii ca nu este lovita. Poze nu am reusit sa fac si sa va prezint doar o singura mufa de alimentare de 12V pe placuta de jos. Dar in schimb am reusit sa sap mai adanc. Exista un control unit care face se pare citirea de usb, posibil u sa nu am asa ceva. Dar cand o sa-mi fac un pic de timp poate ma apuc sa desfac sa vad daca intradevar e asa. Masinuta e din Olanda si e posibil sa fie printre primele modele cu echipare Best sau Start cu zicea Mihai - Alexandru. Dar si asa sunt multumit de ea :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by _devilson_ »

daca e din afara, tot ce e posibil sa fi iesit din fabrica fara usb. si in grecia am intalnit aceeasi prb la un prieten. cand l-am intrebat unde e mufa usb, se uita la mine de parca eram nebun .
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by BAU »

@ Andrei I : Din nefericire trebuie sa ma recunosc invins si sa-ti dau dreptate.Masina ta a venit neechipata cu mufe de intrare aux si usb.
Dar din ce ai trimis tu ,in poza 2 se vede ca mufele fac parte dintr-un dispozitiv care se introduce in locas ,ca un intrerupator auto (il poti confectiona usor)
Din poza 3 se vede ca daca scoti mansonul schimbatorului impreuna cu suportul lui si-l intorci la 180 grd. , in spatele lui (suportului) se gaseste un cablu panglica cu un conector alb ce intra in acel dispozitiv cu mufele . Incearca si tu sa scoti mansonul si poate in spatele lui gasesti cablul panglica . Apoi iti va fi usor sa faci legatura la mufa usb daca zici ca esti de specialitate.Ar mai fi o problema : In poza 7 se observa ca acel conector are 12 contacte ceea ce inseamna ca este folosit si pentru aux. si atunci trebuie sa identifici bine legaturile .
Vezi ca tot din poze se poate citi ca este un dispozitiv Siemens VDO, fabricat in 14.07.2008 si care are o serie ,parca 06120-1H500.(daca se micsoreaza poza cred ca se vede mai bine seria ). Incearca sa identifici dispozitivul si poate nu mai muncesti atit cu letconul.
Este bine daca ne-ai spune cum te-ai descurcat pina la final.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by BAU »

Scuze ca mai vin cu o completare.
Se pare ca de ce ti-e frica nu scapi .
Tot ar trebui sa desfaci dispozitivul central, multimedia. (Din documentatia trimisa de tine , daca te urci la pagina 116 eu asa inteleg )
Apoi se pare ca am facut eu o greseala pentru ca din ordinea fireasca a pozelor cred ca acele mufe ar face parte din dispozitivul BSA 131648
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by BAU »

@Andrei I: Ai mai jos tot ce-ti trebuie (cred ) ,inclusiv demontare, montare si conexiunile electrice.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Andrei I.
Posts: 6
Joined: 16 Sep 2012, 22:47
Auto:

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by Andrei I. »

Mersi mult de ajutor. Acum plec in concediu si nu am timp sa fac interventiile, dar cand revin ma apuc de lucru. :)

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by BAU »

OK Andrei , Concediu placut.
Daca ramii tare pe pozitie si vrei in continuare sa faci singur montajul cind te intorci din concediu, iti trimit si cea mai importanta piesa a lucrarii : Schema electronica de conexiuni de care cred ca ai intrebat la inceput dar pe care tocmai acum am gasit-o.
Dupa cum vezi pe schema si dupa cum cred eu, s-ar putea sa fie o problema la USB Interface Unit, dar cred ca pina la urma te descurci.
Daca mai ai nevoie de ceva ,intreaba !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Andrei I.
Posts: 6
Joined: 16 Sep 2012, 22:47
Auto:

Re: Mufa AUX si USB nu exista

Post by Andrei I. »

BAU wrote:OK Andrei , Concediu placut.
Daca ramii tare pe pozitie si vrei in continuare sa faci singur montajul cind te intorci din concediu, iti trimit si cea mai importanta piesa a lucrarii : Schema electronica de conexiuni de care cred ca ai intrebat la inceput dar pe care tocmai acum am gasit-o.
Dupa cum vezi pe schema si dupa cum cred eu, s-ar putea sa fie o problema la USB Interface Unit, dar cred ca pina la urma te descurci.
Daca mai ai nevoie de ceva ,intreaba !
Salutare din nou. Am reusit sa desfac plansa centrala de la schimbatorul de viteze si am observat ca nu am interface unit-ul montat pe masina :(. Dar momentan nu prea ma grabesc sa fac schimbari, dupa ce gasesc ceva pe la dezmembrari poate ma apuc sa mi-l montez. Mersi de ajutor si ne mai auzi pe aici pe forum.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”