Sunet ciudat in mers, cloncanit

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by igorr »

Salutare,

la ultimul drum in provincie masina mi-a scori peri albi. Ea merge si trage ca de obicei insa a aparut un sunet ciudat la accelerare, se aude mai tare intre 90-120 km/ora, ca si cand motorul nu mai merge rotund ci are o chestie slabita, ca o bataie, cloncanit, iar cand decelerezi se aude, daca stie cineva, ca si cum pui retarderul la camion sau autobuz, un sunet aproape identic. Pe la 130/ora pe autostrada se simtea o usoara vibratie in coloana de directie, inainte nu o avea.
la relanti cu capota deschisa nu se aude nimic suspect la motor ceea ce ma duce cu gandul ca ar fi ceva pe trenul de rulare/cauciucuri. Partea proasta ca la 90-100 la ora, cu toata urechea mea muzicala nu pot face diferenta daca se aude de la motor sau roti.

Daca vorbim de roti, singura problema ar fi o mica bolfa pe roata dreapta-fata, pe care am mutat-o inainte de drumul de care va spuneam pe dreapta spate facand schimb cu cea de acolo.

Voi ce ati face? Credeti ca e de la roti?
Mersi.
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by Dannyboy »

Imi pare rau, nu pot asocia mersul rotund al unui motor cu slabirea vreunei piese. In plus, din descrierea facuta de tine nu prea reiese ceva lamuritor.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by nedan »

Nu cumva ai luat lovitura mai tare la punte dintre roti?
Mie mi s-a intaplat la 2 masini diferite (Toyota si Volvo) ceva asemantor dupa ce am mers pe drumuri proaste si am lovit-o pe sub. S-a rezolvat usor, ridicata pe elevator si mecanicul a gasit repede si indreptat cu un levier fierul zgomotos.
Sportage III 1.7DSL 2011

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by Razica »

Ai scut la motor? daca da, verifica suruburile sa fie stranse bine.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by Dannyboy »

nedan wrote:Nu cumva ai luat lovitura mai tare la punte dintre roti?
Sunt nedumerit. Descrierea problemei era pentru partea din spate?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by BAU »

99% , este anvelopa, indiferent ca este montata pe fata sau spate.
Este primul lucru pe care trebuie sa-l faci, schimba anvelopa.
Dupa care ne mai povestesti.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by igorr »

BAU wrote:99% , este anvelopa, indiferent ca este montata pe fata sau spate.
Este primul lucru pe care trebuie sa-l faci, schimba anvelopa.
Dupa care ne mai povestesti.
Multumesc pentru raspunsurile voastre.
Dannyboy, mi-e greu sa iti de scriu. Nu imi dau seama daca in fata sau in spate. E sunetul de mers care se aude in habitaclu. Practic evolueaza o data cu acceleratia. Se aude un fel de MMMM(pauza)MMMM(pauza) MMMM(pauza)MMMM(pauza)...iar frecventa acestor MMMM creste sau descreste o data cu acceleratia.

Pai in curand voi pune cauciucurile de iarna sa vad daca face la fel.
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by BAU »

@igorr :Ti-am dat acest raspuns de mai sus ptr ca te rog sa ma crezi ca este din experienta proprie.Si eu aveam o gilma pe anvelopa spate si impresia era ca deformarea este pe fata (asa se transmitea prin caroserie)
Nu ar fi bine sa mai astepti sa schimbi anvelopele de iarna ci sa o inlocuiesti pe cea defecta cu alta de acelasi tip chiar uzata.
Daca vei merge asa mai mult timp se pot deregla bucsi , brate ,etc,apoi poti sa ramii cind este lumea mai draga pe janta .Anvelopa nu va exploda dar in zona umflata se va roade cauciucul de la cordul rupt si va face un por pe unde pierde aerul.
Ar mai fi un caz extrem de rar (extrem de rar ) sa ai vre-o piatra sau surub in anvelopa si sa nu le vezi .
Numai ca atunci zgomotul ar fi fost mai ascutit si la viteze mari ai fi scapat de el .
La cum spui tu , MMMMM, MMMMM este de la gilma din anvelopa.
SCHIMB-O !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by igorr »

BAU wrote:@igorr :Ti-am dat acest raspuns de mai sus ptr ca te rog sa ma crezi ca este din experienta proprie.Si eu aveam o gilma pe anvelopa spate si impresia era ca deformarea este pe fata (asa se transmitea prin caroserie)
Nu ar fi bine sa mai astepti sa schimbi anvelopele de iarna ci sa o inlocuiesti pe cea defecta cu alta de acelasi tip chiar uzata.
Daca vei merge asa mai mult timp se pot deregla bucsi , brate ,etc,apoi poti sa ramii cind este lumea mai draga pe janta .Anvelopa nu va exploda dar in zona umflata se va roade cauciucul de la cordul rupt si va face un por pe unde pierde aerul.
Ar mai fi un caz extrem de rar (extrem de rar ) sa ai vre-o piatra sau surub in anvelopa si sa nu le vezi .
Numai ca atunci zgomotul ar fi fost mai ascutit si la viteze mari ai fi scapat de el .
La cum spui tu , MMMMM, MMMMM este de la gilma din anvelopa.
SCHIMB-O !
Multumesc BAU pentru sfat. O sa merg sa o schimb. Acuma intreb si eu, e posibil sa fie si rulmentul? sau rulmentul face mai urat? Am fost acum pe Soseaua de centura pana in Pipera cu treaba si ascultand atent mi se pare ca n-are treaba cu motorul ci trenul de rulare se aude. Acceleram pana pe la 90 si luam piciorul de pe acceleratie iar cloncaneala aia se auzea cu aceeasi intensitate rarindu-se doar cand pierdeam din viteza. Acuma mi se parea ca face un fel de ”blîblîblîblî”. Toate rotile sunt umflate la presiunea normala.
Kia Cee'd 1,4 Best, Oil Blue, B88GPK

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by BAU »

@igorr: Dupa ultima completare a ta , mi se confirma ca tot anvelopa este.
Rulmentul ar hurui continuu , cu un zgomot metalic ce se transmite pina in volan sau se simte in podea, sub picioare.
De la rulment poti avea senzatia ca vine un huruit si din cutia de viteze.
Asa ca : schimba anvelopa si ne mai spui ce se intimpla.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by alimos »

A inceput mai tare de cand cu lasarea frigului pe noapte.
Denumirea de cloncanit este cea mai apropiata,similara cu a unei surubelnite uitate in buzunarul de la portiera.
Se aude cam in dreptul aerisirii din stanga volanului,la viteza mica,si drum denivelat (de tara,sau piatra cubica).
Se aude permanent daca drumul este rugos,zgrunturos,denivelat,dar numai cand volanul este lasat din mana si se aliniaza singur pe pozitia 0.Daca trag de el stanga sau dreapta nu se mai aude.Nu se simt vibratii in volan in timp ce se aude,si de asemenea nu aud/disting zgomote/vibratii la miscari stanga/dreapta pe loc ale volanului.Se simte doar celebrul pocnet al volanului,o singura data,la prima cheie,indiferent daca virez dreapta sau stanga (dar si acesta mult mai slab acum,dupa ce mi-au strans doua suruburi la EPS,zice-se cele de prindere a motorasului).Zgomotul acesta il aud de minim doi ani,dar am trait cu impresia ca o fi vreo mufa,bucata de plastic,stiu eu ce, care se loveste pe sub volan de carcasele alea de plastic.Nu am crezut ca e de la directie pentru ca volanul este bocna.Nu vibreaza in mers nici daca e pe 0,nici daca e virat.Singurul indiciu ca ar fi de la directie este disparitia zgomotului la soaterea volanului de pe punctul 0.
Opinii?
Multu!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by alex79 »

Eu zic ca e de la bieleta antiruliu stanga. Eu am schimbat-o astazi. Doar la denivelari se auzea acel zgomot-cloncanit.
Era vai de capul ei. Acum e mult mai bine.
Curios ca la mine se auzea mai tare cand era mai cald.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by alimos »

Am schimbat ambele bielete si stiu cum fac cele bolnave. Zgomotul e inauntru in mod evident. Am dat astazi platicul acela gri de sub volan si m-am uitat pe acolo. Nu atinge nimic pe nicaieri. Nici nu are cum. De sub airbag,axul mobil al volanului intra in EPS si mai iese intr-o zona in care nu are cu ce se lovi. Iar faptul ca zgomotul dispare instantaneu cand virez dr sau st,ma duce cu gandul ca de vina ar putea fi renumitul cuplaj elastic in forma de stea.probabil se contracta acum ceva mai mult ca e rece si cloncane acolo ca nebunul.Cei care lSati schimbat,cum se manifesta la voi?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by nedan »

Eu ma intreb cum de rezisti si nu te duci la un mecanic?
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Sunet ciudat in mers, cloncanit

Post by alimos »

@nedan
In nici un caz din nesimtire,sau de placerea de bate apa-n piua de pomana!
Sunt la 80 de km de un service in care am cat de cat incredere,si incerc sa captez cat mai multe info inainte de a ma prezenta la doctor,pentru a nu pleca bou si a ma intoarce vaca!Pentru ca un surub strans cu talc,un sfat barbatesc de genul "asa e cam la toate" sau un refuz de reparatie pe motivul des intalnit cum ca "nu e cazul la un zgomot atat de mic",deci toate astea nu fac decat sa ma treaca de pragul celor 5 ani de garantie din bara-n bara.Dup-aia sunt toti amabili.
De aceea,conform destinatiei principale a acestui forum,incerc sa ma informez cat mai mult,si dup-aia lovesc eu,n-ai grija!

@everybody
Totusi,la cei ce ati schimbat piesa in stea,cum se manifesta defectul? Volanul clampanea,stanga -dreapta,vibra tare la cale ferata,pe macadam vibra,se auzea dar nu vibra,se si auzea si pacanea??????? Cum facea?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”