geamuri gazate

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
valentinv
Posts: 53
Joined: 15 Dec 2007, 20:45
Auto:
Location: Bucuresti - Campulung

geamuri gazate

Post by valentinv »

Salutari!
O mica sau mai mare problema.Toate geamurile inclusiv parbrizul de la masina mea sunt dupa cum s-a exprimat baiatul de la spalatorie "gazate".El m-a intrebat daca am fost cu ea in service,i-am spus ca nu.Fiind prima masina a mea
n-am realizat, ce-i drept la inceput mi s-a parut geamul lateral ca paca nu-i transparent cum ar trebui.Am incercat tot felul de solutii sa le sterg:alcool,solutie de geamuri, acetona.Cu alcool sanitar se curata putin
dar pt 10cm patrati freci de-ti sar capacele.M-am uitat pe laveta si apare ca ceva murdar de culoare maro.Aveti vreo idee cu ce le-as putea curata ?

Multam
CEE'D 1.4 LX BEST pewter beige

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Hmm...
Problema asta a avut-o gabiz dupa ce si-a luat masina din service.
Nu stiu el cum a reusit sa scape de picaturile fine de vopsea, dar eu ti-as recomanda diluant pentru vopsele auto. Il gasesti la orice magazin de piese auto la aproximativ 8 lei litrul.
Inmoi o laveta cu diluant din acesta si aplici pe parbriz. Ar trebui sa se curete destul de usor....
Succes :)
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

exact problem asta am avut-o si eu. pe luneta inca o mai am.
am dus masina la service si cand am luat-o am on=bservat ca in lumina puternica, mai ales cand vine din fata (gen mers cu soarele in fata) geamul devine mat, nu se mia vede nimic prin el.
am fost la service, dar se grabeau sa inchida au zi sa revin ca se rezolva... in fine, nu am mai avut timp sa trec pe la ei. am inteles ca-n service folosesc smirghel de granulatie foarte fina (2000) si dau pe geamuri folosind din anundenta cu apa. apoi dau cu nu-stiu-ce solutie sa dispara eventualele zgarieturi. m-au asigurat ca nici nu o sa se vada vreo zgarietura. dar cum si asa e destul de prost parbrizul, este foarte moale, am zis ca mai bine rezolv eu singur. asa ca am spalat de am innebunit, in total cam o ora, parbrizul cu soluie de geamuri. am folosit scotch brite si un burete de spalat masina luat din real. nu a mai ramas nici un pic de vopsea, dar vreo 2 zile nu am putut misca mana dreapta. aveam o febra musculara...

in schimb, la luneta nu am avut chef sa mai lucrez. inca se mai simte cand spal geamul ca nu este perfect neted. parca are asperitati, asa se aude stergatorul pe luneta. dar macar noaptea nu se mai vad asa de puternice luminile celor din spate, se vad mai estompate.

asa ca, recomandarea mea este sa stai tu linistit acasa sa speli vreo 2 ore la geamuri sa nu-i mai lasi pe "meseriasii" din service sa se ocupe de masina ta, ca vezi ce-au facut prima data cand s-au ocupat.
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

valentinv
Posts: 53
Joined: 15 Dec 2007, 20:45
Auto:
Location: Bucuresti - Campulung

Post by valentinv »

Ceea ce ma enerveaza foarte tare este ca nu stiu de unde mama naibii apar gazate fiindca nu am fost cu ea in service niciodata,e clar ca s-a intamplat ceva la dealer sau la fabrica pana sa mi-o livreze.Oricum multumesc pentru raspunsuri.
CEE'D 1.4 LX BEST pewter beige

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

mai degraba la dealer. poate o fi stat undeva in interior, in service si au vopsit ceva pe acolo. si au ajuns vapori de vopsea peste masina ta. aceeasi substanta este si pe masina, pe caroserie, dar o observi numai pe geamuri
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

raditaalinv
Posts: 1
Joined: 16 Aug 2013, 17:57
Auto: KIA

Re: geamuri gazate

Post by raditaalinv »

Si eu am fost la un vopsitor cu masina si tot asa sunt gazate gamurile din spate si luneta si pe plafon putin se intapla ceva la vopsea? daca o las asa nu se vede rau pe plafon

pasgabi
Posts: 8
Joined: 01 Aug 2012, 12:47
Auto:

Re: geamuri gazate

Post by pasgabi »

eu am patit asa ceva in parcare; pe geam am dat cu cif crema si pe masina cu kober - diluant thinner pentru produse nitrocelulozice ,merge si pe geam, spor la treaba

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: geamuri gazate

Post by catalin »

Cea mai simpla solutie,rezultate garantate cu,costuri minime: WIRE WOOL 00 - VERY FINE,se gaseste pe site-urile,de detailing auto
Golf 7 1.5 Tsi

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”