Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
mariusmoga
Posts: 20
Joined: 18 Mar 2013, 15:53
Auto: Ceed Facelift

Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by mariusmoga »

Salut,

Sunt mandrul posesor al unei Kia Ceed facelift din 2011, 1.4 pe benzina. De vreo 2 saptamani mi s-a ars faza scurta pe dreapta si asteptand sa vina primavara sa pot sa incerc sa il schimb, duminica am observat (din fericire pe la pranz) ca si cel din stanga a murit :shock:

Am vazut pe aici posturile cu instructiuni de schimbare becuri dar pozele sunt de la modelul anterior, la farurile fara lentila.

Intrebarile mele sunt:
- avand in vedere ca farurile sunt cu lentile, sunt diferente la pasii de demontare / montare ai becurilor? Trebuie sa fac ceva in plus din cauza lentilei?
- inteleg ca trebuie sa scot bateria pe partea stanga - In ce ordine ar trebui sa demontez bornele? Dar sa le montez inapoi? Nu sunt probleme cu calculatorul de bord daca scot si apoi montez din nou bateria nu? Operatia nu apare pe vreun computer de bord sa ma intrebe la revizie ce i-am facut si sa pierd garantia ...

Multumesc mult pentru informatii.

Marius

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by RaiMaN »

Hai ca iti raspund eu, desi sunt putin diferite masinile...
1. Nu este nici o operatie in plus fata de cele fara lupe... Nu ai treaba cu ele. Becul este prins tot cu sarma din aia...
2. Eu am cam 130 de kg, deci nu am mainile foarte mici si pot schimba fara sa dau bateria jos. Ma chinui putin, ma zgarii pe maini, dar merge. Cand am dat bateria jos nu am tinut cont de ordinea in care am scos bornele si nu a fost problema... Am scos minusul primul si de pus inapoi chiar nu stiu. Computerul de bord se va reseta, dar altceva nu pateste. Nu are nimeni de ce sa comenteze ca ai scos bateria de pe masina :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

mariusmoga
Posts: 20
Joined: 18 Mar 2013, 15:53
Auto: Ceed Facelift

Re: Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by mariusmoga »

Multumesc mult de informatii :)

Inca o mica intrebare pe care am uitat sa o mentionez - pe partea din dreapta inteleg ca trebuie sa demontez vasul de expansiune. Poate sunt eu paranoic (dar am avut o dacie veche cu bibileala) - trebuie sa am grija sa nu intrerup circuitul de antigel (adica sa nu pun bidonul ala culcat sau in orice alta pozitie decat cea in care sta acum)?

Marius

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by RaiMaN »

Asta sa iti spuna un coleg cu o benzinara :) La mine, la diesel, am o cutie de sigurante acolo :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by Razica »

La hyundai am tot far cu lupa si se schimba exact ca la ceed (ceedul e din 2007).
La vasul de expansiune nu scoti nici un furtun, doar scoti suruburile si mi se pare ca mai este o clema pe un furtun. eu l-am pus sa se sprijine pe partea cu motorul (inclinat cam la 60 de grade).
desfaci capacele (sa nu uiti sa le pui la loc dupa ce pui becul), si in interior ai o sarma care tine becul. Apesi pe ea si o dai in stanga sau in dreapta, nu mai stiu exact.
dupa ce pui bateria, daca ai esp o sa ti se aprinda martorul in bord. trebuie sa ii faci claibrare (scrie si in manualul de utilizare si scrie si pe forum aici).
sper sa iti fie de ajutor!
Bafta
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by Ogy »

Slabesti piulitele de la baterie si o dai mai in spate fara sa scoti bornele.

mariusmoga
Posts: 20
Joined: 18 Mar 2013, 15:53
Auto: Ceed Facelift

Re: Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by mariusmoga »

Salut,

In weekendul asta am reusit in sfarsit sa imi fac timp sa schimb becurile la Kia ... :oops: stiu stiu a durat ceva organizarea :lol: :mrgreen:

Multam fain de sfaturi si mai jos detaliat sa ramana documentat:

Pentru partea stanga - conform sfaturilor voastre (multam fain), slabit piulita de la baterie, impins bateria spre dreapta un pic si dupa e spatiu berechet, fara probleme, fara bataie de cap cu resetat calculatorul de bord.

Pentru partea dreapta - din pacate trebuie scos vasul de expansiune. Sunt doua suruburi, piulitele din ce ma prind sunt sudate de tabla deci fara stres ca o sa cada ... vasul il sprijiniti pe motor si se schimba becul.

Multam fain de info si de ajutor.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed Facelift - Schimbare becuri faza scurta

Post by Ogy »

De adaugat ..la remontarea vasului de expansiune, neaparat gresati suruburile ca nu le mai scoateti dupa ceva timp decat foarte greu.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”