Schimb ulei in regie proprie

Cum se rezolvă diverse probleme
alexandru_dima82
Posts: 50
Joined: 07 Feb 2011, 13:16
Auto:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by alexandru_dima82 »

Da, cf. kia.ro la sectiunea service/reprezentanta, cei cu kia din craiova mergem la bucuresti pt revizii. Rokor nu mai e autorizat, probabil ca functioneaza dar nu mai sunt autorizati. Eu trebuie sa o fac pe cea de 7 ani, ultima. O sa renunt la garantie si fac singur revizia la mine in curte. Nu imi convine sa ma duc la Bucuresti.. drum + revizie in sine = 1000 ron + zi de concediu pt ca nu cred ca lucreaza sambata.
Vreau sa schimb uleiul asa cum trebuie, adica vreau sa cumpar 3 l de ulei de slaba calitate,sa-l pun in locul celui vechi(fara sa schimb filtrul de ulei) sa rulez 15 minute cu el , sa-l dau jos si dupa sa pun uleiul bun si filtrul nou; sa curete bine motorul, de fapt sa fac schimbul de ulei de doua ori.

Vreau sa pun in masina numai consumabile de calitate si vreau sa stau cat trebuie sa se scurga uleiul vechi din motor.
Spre exemplu : am inlocuit becurile de faza scurta cu unele philips cu 30% luminozitate in plus si am vizibilitte excelenta acum pe timp de noapte; se cunoaste o difereta in bine acum.

Uleiul vreau sa cumpar mobil 1 esp formula 5w30 vol=4l
filtrul de ulei MANN (cred ca vine cu o garnitura mica pt busonul / surubul de golire ulei)
filtru aer motor suflu cu aer
poate cumpar un filtru particule habitaclu

In service o sa schimb doar lichid de frana, aici nu am curaj.

Acum eu nu vreau sa spun ca cei din service fac treaba proasta dar am urmarit modul de lucru si cred ca ma pot ridica la nivelul lor sau chiar peste, asa ca... pt mine e criza, nu mi permit mersul la service.

Bujiile o sa le schimb tot eu dar iau unele de calitate, la fel si placutele de frana.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by Ogy »

filtru aer motor suflu cu aer
Vrei calitate si faci asta? :lol:
Nu uita de antigel!

adispan
Posts: 95
Joined: 17 Aug 2014, 15:56
Auto: Ford Focus
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by adispan »

Pai il sufla cu aer curat :))
La modul serios, un filtru de aer pt Cee'd e 15 lei ...
Diverse chestii auto.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by sonty »

filtrul de aer: am schimbat si eu la a mea filtrul dupa 1 an jumate si am zis sa ma distrez si sa-l spal sa vad ce iese din el. dupa ce-am vazut ce mi-a lasat in lighean o sa-l schimb la maxim un an. o sa incerc sa schimb cam la 6 luni cu tot cu filtrul de polen.

service-uri: nu stiam de aia de la rokor. probabil au facut ei economie si n-au mai dat banii pe licenta. ma indoiesc sa fie o decizie kia pe motiv de servicii de calitate. pe de alta parte MIT Baneasa lucreaza si sambata. legat de alea hiunday din craiova, am reusit sa ma inteleg doar cu cei de la topspeed atunci cand a trebuit sa schimb un simering stricat de cei de la IMG. din pacate si cei de la topspeed s-au inchis. un prieten cu elantra a zis ca a ramas fara service pentru ca pe celelalte doua le-a scos din discutie.

schimb ulei: de asta cu pus 3 litri de ulei pentru spalat eu n-am mai auzit in ultimii 10 ani.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”