Led cazut in far

Cum se rezolvă diverse probleme
BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Led cazut in far

Post by BAU »

@xp : Da, sint niturile pe care le banuiam si eu . Sfatul meu din postul de mai sus ramine valabil . Eu am inlocuit citeva nituri de la masca fata pe care o arati si tu in fotografie cu niturile pe care le-am scos de la masca stergatoarelor . In locul acestora am pus citeva nituri gen arici folosite asa cum am spus la montarea plasticelor interioare si a tapiteriilor de usi de la Oltcit.
Te poti duce in oricare service mai rasarit care are si tinichigerie si contra unei mici atentii, un mecanic de acolo iti poate gasi un inlocuitor foarte bun.
Dar ramine valabil : Se gasesc asemenea nituri la magazinele de piese auto gen Norauto ( nu este reclama deoarece mi se par destul de scumpe).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

Multumesc! Am sa mai fac cautari.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

xp wrote:Aveam montat pe pozitie leduri .De un timp sesizasem ca mai functionau doar 2-3 smd-uri asa ca astazi m-am hotarat sa le schimb .Unul avea 13 smd-uri ( vechime aproximativ 12 luni ) iar celalat 9 smd-uri ( vechime 18 luni ) .Pe cel de 13 smd-uri l-am schimbat fara probleme. Insa la cel cu 9 smd-uri .............problema . Cand am tras de el a iesit fasungul iar el a cazut in far :( :twisted: :evil: :twisted: Am incercat cu aspiratorul sa-l trang .....nici gand ..........am incercat cu un cablu sa-l dirijez ..........nici gand ....dupa vreo 90 de minute am hotarat sa dau jos farul . Cu grija si bagare de seama l-am dat si apoi prin miscari ale farului am reusit sa-l ghidez pe orificiul lui. :) Singura problema ce o am acum este faptul ca acele "dibluri" de plastic ce sustin masca de plastic le-am cam spart nestiind cum sa le scot . Farul se demonteaza foarte usor este prins in trei suruburi . Ca sa dai farul jos trebuie sa dai si acumulatorul jos ( pentru loc mai mult ). Cauza care a dus la picarea ledului in far a fost ca acel guler de ghidaj datorita caldurii degajate de becul de pe faza scurta s-a incalzit a devenit casant si s-a spart.Ghinionul meu a fost ca si fasungul a iesit din led. Asa ca nu voi mai monta niciodata leduri .Stie careva unde gasesc acele dibluri ? La Hyundai I30 sunt la fel ?
Dupa operatiunea de mai sus am observat ca lumina farului bate cam sus pe lumina de intalnire . Cum se poate regla farul? Am vazut ca are in spate un mecanism care ar trebui actionat cu o cheie fixa . Gresesc?Asta pana oi avea timp sa merg la un service .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Led cazut in far

Post by Nesta3 »

se regleaza cu o surubelnita stea.Orificiul ala din stanga indicatorului tau, e destiant reglajului pe inaltime.Introduci surubelnita si rotesti; spre stanga daca le vrei mai sus, spre dreapta daca le vrei mai jos.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Led cazut in far

Post by seeds »

Da, la ENA au "nituri" ca cele originale. Cu 1.5 lei /buc parca. Iar ledul din far se scoate excelent prin gaura becului pe faza scurta, dupa ce desfaci si scutul/aparatoarea becului, asa cum zicea nesta3.Vreau sa zic ca cei de la Ena voiau sa-mi scoata farul pentru a scoate ledul!!!! :shock:
PS alte tipuri de nituri , de la alte modele, nu se potrivesc.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

Multumesc ! Am sa merg la ENA sa mi le cumpar.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”