Transmisia automata

Cum se rezolvă diverse probleme
raducindrea
Phantom Touch
Posts: 58
Joined: 25 May 2008, 18:43
Auto:
Location: Bistrita, RO
Contact:

Transmisia automata

Post by raducindrea »

n-am vazut decit putine chestiuni pe tema asta (sper sa nu ma insel!) si as fi curios sa aflu de la cine mai are AT - cum se comporta, daca or avut probleme, ce e bine de stiut, cum se "manipuleaza", etc.
...you cannot touch these phantoms...
________________________________________
Cee'd SW 1.6 GSL AT Style Piston Grey - B-91-SZV
Galerie: http://picasaweb.google.com/cindrea/CeeNDrea

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Post by Joco »

Eu am cutie automata pe 1,6 benzinar. Este OK! Functioneza impecabil. Cat despre manevrabilitate -:) nu sunt probleme de nici un fel. Am avut masini numai cu transmisie automata din gama VW-audi, dar pot sa-ti spun ca din multe privinte se comporta mai bine.
Joco

catalin1984

Post by catalin1984 »

JOCO glumesti nu?

Cum poti sa compari o transmisie in 4 rapoarte cu cele in 5 sau 6 de la vw audi.......cum zici ca ai avut/condus?

Sincer tranmisia automata de pe ceed este o mizerie in comparatie cu ce transmisii fac altii (europeni,japonezi in nici un caz americanii) .

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Post by Joco »

Nu stiu de unde intelegi Tu, ca eu am comparat sistemele GDS sau tronic cu transmisia din Kia? Am facut comparatie cu sisteme identice din gama VAG.....din care am si reparat peste 50 de cutii......

De altfel nu am glumit de loc-:)

Joco

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

catalin1984 wrote:Sincer tranmisia automata de pe ceed este o mizerie in comparatie cu ce transmisii fac altii (europeni,japonezi in nici un caz americanii) .
Ai incercat sa vezi cum merge mizeria sau ai facut numai comparati pe hirtie?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

raducindrea
Phantom Touch
Posts: 58
Joined: 25 May 2008, 18:43
Auto:
Location: Bistrita, RO
Contact:

Post by raducindrea »

Joco wrote:Eu am cutie automata pe 1,6 benzinar. Este OK! Functioneza impecabil. Cat despre manevrabilitate -:) nu sunt probleme de nici un fel.
Mercic; cred ca asta vroiam sa aud; ca tot benzinarul de 1.6 tre' sa vina si la mine;) ce nu mi-e mie inca tare clar e care e treaba cu D1-2-3 :?

Poate ma poti lamuri;)
...you cannot touch these phantoms...
________________________________________
Cee'd SW 1.6 GSL AT Style Piston Grey - B-91-SZV
Galerie: http://picasaweb.google.com/cindrea/CeeNDrea

raducindrea
Phantom Touch
Posts: 58
Joined: 25 May 2008, 18:43
Auto:
Location: Bistrita, RO
Contact:

AT

Post by raducindrea »

@Arnold12 - eu sincer cred ca n-a-ncercat nimic:D
...you cannot touch these phantoms...
________________________________________
Cee'd SW 1.6 GSL AT Style Piston Grey - B-91-SZV
Galerie: http://picasaweb.google.com/cindrea/CeeNDrea

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Post by Joco »

"raducindrea"

Nu cred ca o sa ai probleme de utilizare, manevrare. In cartea de utilizare a masinii gasesti de altfel toate regulile de baza pentru utilizator. Si sunt convins, ca dupa prima zi de condus nu-ti vei mai dori altceva decat masina automata-:)
Ai practic doua pedale: una "mica" la apasarea careia motorul se supara tare-:)
si o pedala "mare" la a carei apasare se imblanzaste imediat-:)

Restul...e folclor-;)

Daca ai totusi orice nelamurire te ajut cu placere, chiar si in PM.

Felicitari pentru alegerea facuta!

Joco

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Si eu iti spun ca ai facut o alegere inteleapta :D
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

raducindrea
Phantom Touch
Posts: 58
Joined: 25 May 2008, 18:43
Auto:
Location: Bistrita, RO
Contact:

at

Post by raducindrea »

mercic :D
...you cannot touch these phantoms...
________________________________________
Cee'd SW 1.6 GSL AT Style Piston Grey - B-91-SZV
Galerie: http://picasaweb.google.com/cindrea/CeeNDrea

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Danicko »

Sunt suficiente 4 trepte de viteza la cutie automata? Sau e vorba de alte trepte?
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Post by Joco »

In conditiile actuale normele de poluare pot fi mentinute la nivele ma scazute cu mai multe trepte. Cum este de ex. cutia de tip DSG - OAM de 7 trepte la VW, cu ambreiaj uscat. In cazul nostru masina satisface toate normele de poluare in vigoare. Ca performanta in categoria compacta nu are de ce sa-i fie rusine fata de alte marci. Desigur costurile unei transmisii de tip DSG sunt mult mai mari, dar si costurile de reparatii pot fi considerabile cunoscand faptul ca DSG nu se repara! se schimba doar.

Joco

Marius*
Posts: 4
Joined: 05 Apr 2008, 10:37
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Marius* »

DSG-Direct Shift Gearbox dispune de 6 trepte iar mecanic utilizeaza dublul amnreiaj. Schimbarile treptelor de viteza se realizeaza mai rapid decat in cazul oricarei cutii de viteze manuale sau automate.
Comparativ cu cutiile clasice automate, DSG nu dispune de un convertor de cuplu si este un derivat al cutiei manuale robotizate utilizata pt modelul Lupo. Sistemul DSG functioneaza cu ajutorul a doua discuri umede de ambreiaj in baie de ulei si sunt actionate hidraulic. Primul disc de ambreiaj schimba treptele impare (1,3 si 5)precum si marsarierul, iar cel de-al doilea schimba treptele pare (2,4 si 6).
Ca principiu se poate discuta de doua cutii de viteza care lucreaza in paralel. DSG nu are intreruperi ale tractiunii in timpul schimbarii treptelor de viteza, ca in cazul cutiilor de viteza manuale robotizte.
Cele doua ambreiaje sunt gestionate de un sistem hidraulic si electric denumit "MECHATRONIC". Aceasta inconexiune permite ca treapta urmatoare sa fie preselectata si gata de a fi activata imediat. Procesul are loc in sutimi de secunda, iar treptele de viteza pot fi selectate si manual, in modul Tiptronic.
Cutia are echivalent si in cadrul marcilor Bugatti unde se prezinta cu 7 trepte sau Audi.
"Nu ne plecam sub nici o forma pt ca avem si noi mandria noastra. Daca vrea sa-i pupam in c*r, sa se urce pe scaun!" -CATAVENCU

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Danicko »

Dar totusi doar 4 trepte? Ce viteza max prinde?
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Post by Joco »

De aici au disp?rut c?teva posturi....știe cineva de ele?

Joco

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”