Racord flexibil esapament de unde?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
hefes01
Posts: 28
Joined: 08 Feb 2008, 15:18
Auto:

Racord flexibil esapament de unde?

Post by hefes01 »

Salutare,
Stie cineva de unde se poate cumpara piesa din subiect ?
La service kia motors din jilava mi-ai cerut 1100 lei in 3-4 zile sau 900 lei in 30 de zile :(

Multumesc anticipat !
Ceed Best 1.4 BP

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament

Post by BAU »

@efes01: Acel racord este o piesa de uzura care te poate lasa repede ( pe mine in 65.000 km). Acelasi pret l-am primit si eu de la IMG dar l-am cumparat de la cineva care dezmembrase masina dupa o dauna totala.
Am inteles ca masina avea cam 30.000 km asa ca va fi chestiune de noroc (altii au mers pina la 100.000 km fara probleme) .
Incearca pe la firmele de dezmembrari si-l poti gasi ieftin .
Se mai poate repara foarte bine prin pastrarea flanselor si inlocuirea numai a racordului , la niste preturi foarte bune ( 200-300 lei). Sint multe firme ce repara tobe de esapament si fac lucrul acesta frecvent .

Nu se vede din adresa din ce oras esti . Cind se sparge acest racord, nu este critc la inceput si mai poti merge cu el o perioada ( eu am mai mers vre-o trei luni pina m-am hotarit sa-l schimb) asa ca poti ajunge in ce oras vrei si la ce service vrei.

Fara a face reclama , firma Meteorserv din Bucuresti ,(Sos. Fundeni), gasesti date despre ei pe Internet.
Am primit urmatorul mesaj de la ei in decembrie si mi s-a parut ok (dar intre timp facusem rost de racord) :

bertea adrian - METEORSERV S.R.L.
23 Dec 2013 09:04:03 putem sa inlocuim azi racordul va costa 220 lei /montaj+piesa / pt rel si programari va rugam sunati 0721956433 sef serv ev adrian bertea
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Racord flexibil esapament

Post by eugenflorinmanea »

Dar cum arata acel record si unde e situat el? De unde iti dai seama ca e busit? EU am 95,000 cu masina si nu am avut probleme pan acum- problema e doar la Ceed sau e si la Proceed?
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament

Post by BAU »

@eugenflorinmanea: Esti unul dintre fericiti. Cu acel racord flexibil nu sint dotate Ceed-urile si Pro-Ceed-urile ci aproape toate masinile moderne. Este o piesa intermediara situata intre motor si toba de esapament ce amortizeaza vibratiile motorului pentru a nu se rupe tubulatura de evacuare (care este rigida). La Ceed se gaseste intre Catalizator si toba intermediara.
In momentul cind acesta se fisureaza o parte din gazele de evacuare se pierd pe sub masina.
In afara de zgomotul de sub masina care in timp devine din ce in ce mai puternic si mai suparator, s-ar putea sa apara probleme la ITP cind se poate schimba compozitia gazelor de evacuare.
Pentru ca intrebai cum arata , este piesa 28611C din fisierul atasat.
Cuplaj elastic evacuare - KIA Ceed 1%2C6 Benzina (1).pdf
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

hefes01
Posts: 28
Joined: 08 Feb 2008, 15:18
Auto:

Re: Racord flexibil esapament

Post by hefes01 »

Multumesc pentru indrumare. Masina mea are 115k km si pana acum nu am avut probleme.....
Voi cere si eu o oferta de pret pentru remediere.
Daca mai cunoasteti si alte variante in Bucuresti, va rog sa le postati aici.
Ceed Best 1.4 BP

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by BAU »

Cauta pe internet , in Bucuresti (am vazut ca ai fost la IMG) mai este o firma prin Antiaeriana , parca una pe Basarabia , mai sint si altele.
Succes , sa ne spui ce ai rezolvat.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by eugenflorinmanea »

Deci pana la urma se manifesta prin zgomot nespecific- asa iti dai seama>?
Cateodata cand e f frig parca dimineata simt in masina un usor miros de fum... Totusi nu am niciun zgomot nespecific.
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by BAU »

Acest racord se afla in zona ( sub) caseta de directie.
Din acest motiv ar fi posibil ca totusi putin fum (miros) sa ajunga in habitaclu ( mai ales la semafor, daca functioneaza ventilatorul ).
Eu nu am dat importanta mirosului , nu mi s-a parut ca ar patrunde miros in habitaclu.
In privinta zgomotului , mai ales la inceput cind fisura nu este prea mare se aude ca un "fisiit" de sub masina ( doar de afara sau cu geamul lasat ) .
In timp ce fisura se mareste, zgomotul devine mai pregnant si se aude si in mers.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by PYFMAN »

hefes01 wrote:Salutare,
Stie cineva de unde se poate cumpara piesa din subiect ?
La service kia motors din jilava mi-ai cerut 1100 lei in 3-4 zile sau 900 lei in 30 de zile :(

Multumesc anticipat !
Am eu unul de vanzare, astept un mesaj pe pm!!!
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by BAU »

@PYFMAN: Multumim pentru intentie dar ai reactionat prea tirziu .
hefes01, postase anuntul in ianuarie si tot atunci am avut nevoie si eu . Iti dai seama ca de atunci nu a tinut nimeni imobilizata masina si a trebuit sa cautam si noi .
O intrebare (sau mai multe) : Racordul este nou sau demontat de pe o masina ? Daca este demontat de pe o masina este functional sau fisurat ( daca nu este rau spart se mai poate merge cu el 2-3 luni-asa am mers eu).
Eventual la ce pret te gindesti ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by PYFMAN »

BAU wrote:@PYFMAN: Multumim pentru intentie dar ai reactionat prea tirziu .
hefes01, postase anuntul in ianuarie si tot atunci am avut nevoie si eu . Iti dai seama ca de atunci nu a tinut nimeni imobilizata masina si a trebuit sa cautam si noi .
?
vand racord flexibil esapament kia ceed 1,4 benzina,
racordul este adaptat din cel vechi prin taiere, pastrarea flanselor originale si sudarea unui alt racord flexibil nou.
se potriveste la unghiuri, la pozitie, si e perfect pt ceed 1,4 benzina.
l-am probat si se monteaza direct pe masina in 10 minute.
pret 300 lei (discutabil).

anuntul e pe bursa din septembrie 2013, dar probabil ...nu a cautat nimeni, :) iar racordul sta si se odihneste pe balcon, scuze de ironie !!!

deci nu uitati de functia cautare [-o<
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by BAU »

Ai dreptate, la ultimul post al meu nu am mai dat "search".
Imi aduc aminte , gasisem anuntul tau din septembrie doar ca intre timp mai primisem o oferta de la cineva care dezmembrase o masina si mi l-a dat cu 200 lei. Si eu il am pe al meu de rezerva pe balcon . Astept sa-i sudez racordul.
Am apreciat oricum faptul ca l-ai pus la vinzare, daca al meu nu va rezista (doar este SH) s-ar putea sa apelez la tine.
Ar fi bine daca ai repeta anuntul , (au inceput sa mai cada intre timp si racordurile ) si ar fi binevenita si o poza a racordului ( ai vazut ca mai sint persoane care nu stiu cum arata).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by Stefan47 »

Cam orice firma care se ocupa cu tobe/evacuari ar trebui sa poata comanda racorduri noi pe orice marime (inclusiv pt ceed). Pretul n-ar trebui sa fie mai mare de 150-200 de lei cu tot cu montaj.
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by BAU »

Asa ar trebui . Un racord flexibil avind dimensiunile ptr. Ceed se gaseste pe internet pe la 80 lei . Ptr. montare demontare nu are decit 4 piulite iar sudura nu este foarte sofisticata ( mai ales daca se face in atmosfera controlata de argon , cum se practica acum )
Asa ca 200 lei ar fi o suma rezonabila fata de 1100 lei cit cer in service.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Racord flexibil esapament de unde?

Post by PYFMAN »

BAU wrote:Asa ar trebui . Un racord flexibil avind dimensiunile ptr. Ceed se gaseste pe internet pe la 80 lei . Ptr. montare demontare nu are decit 4 piulite iar sudura nu este foarte sofisticata ( mai ales daca se face in atmosfera controlata de argon , cum se practica acum )
Asa ca 200 lei ar fi o suma rezonabila fata de 1100 lei cit cer in service.
acum nu stiu daca voi vb din experienta sau din presupuneri, eu cand am patit-o cu racordul am fost la nspe firme de tobe firme cu renume si cand au vazut strambatura aia de racord plin de curbe si extrem de scurt au dat bir cu ....mai vorbim etc,
drept motiv pt care intr-un final am gasit pe cineva care s-a si bagat, am stat si eu cu el sub masina .....nu e asa usor, inclusiv taiatul la unghi ca sa mai ai de ce te lega cu noul racord flexibil, racord care se cam ciupeste (zona de plasa) daca nu-l cumperi cu prelungiri/capete samd!!!!
daca il iei cu prelungiri/capete nu prea mai incape ...samd si ca sa incapa tre sa fie scurt si atunci nu mai amortizeaza vibratiile motorului, nu va mai povestesc ce delicat trebuiesc date punctele de sudura la pozitie pe sub masina pt fixare la pozitie, sonda lambda e la cativa cm de zona aia, mai trec si niste cabluri/conducte prin zona ...apoi se demonteaza se sudeaza complet, se probeaza etc ..... de aia cea noua e 1100 ron,

de retinut cei 1100 ron il reprezinta piesa noua ...atata costa am cautat-o si eu o saptamana la alte nspe magazine de piese online din toata tara!!!!! iar retineti ca cea noua nu vine cu insertie dubla, adica plasa metalica are doar pe exterior nu si pe interior ...

daca va riscati sa-l reparati adica taiat flanseele pus racord nou sudat etc mergeti unde au mai facut asa ceva la kia ceed, ca ma repet cand vad strambatura aia de racord fug ca dracu de tamaie .....
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”