Schimbare bucsa brat - dificultate

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
aLeeN
Posts: 7
Joined: 29 Aug 2013, 23:35
Auto: Kia C`eed

Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by aLeeN »

Salut! Detin o Kia C`eed din 2008,gri,56000 km pana in momentul actual. De ceva timp a inceput sa "troncane",azi putin...maine mai mult. Am fost la un asa-zis mecanic care mi-a zis ca trebuiesc schimbate bucsile de la brat. Nu ma pricep deloc la mecanica. Intrebarea mea este urmatoarea: se pot schimba doar bucsile,fara a mai cumpara bratul? Am inteles ca operatia ar fi foarte grea,e vorba de ceva ce trebuie presat. Apelez la cei care cunosc despre ce vorbesc. Pentru ca nu ma pricep sa explic in termeni,las niste poze la ceea ce fac referire.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by bodo »

Eu zic sa schimbi tot bratul pt ca: 1- este mai usor; 2- ai garantia ca peste un an nu va trebui sa faci aceeasi operatiune pt cealalta bucsa;
Eu unul cand cade ceva schimb tot,asa am facut cu bieletele. Troncanea una si le-am schimbat pe toate 4.
Daca iti permiti schimba ambele brate si stanga si dreapta.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by Dannyboy »

Sper sa nu ma insel. Codul bucsei este 545842H000 si costa in jur de 30 de lei. Un service cu dotari decente o poate inlocui fara probleme.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

aLeeN
Posts: 7
Joined: 29 Aug 2013, 23:35
Auto: Kia C`eed

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by aLeeN »

bodo wrote:Eu zic sa schimbi tot bratul pt ca: 1- este mai usor; 2- ai garantia ca peste un an nu va trebui sa faci aceeasi operatiune pt cealalta bucsa;
Eu unul cand cade ceva schimb tot,asa am facut cu bieletele. Troncanea una si le-am schimbat pe toate 4.
Daca iti permiti schimba ambele brate si stanga si dreapta.
In teorie asa as proceda si eu. As schimba totul,dar sunt presat de o plecare in afara si nu am banii necesari sa cumpar ambele brate. M-am gandit sa cumpar momentan doar bucsile,urmand ca dupa sa schimb cu totul. Stiu ca asa ar fi mai ok ... Ceea ce ma "ingrijora" era daca e ok sa shcimb doar bucsile. Multumesc pentru reply!
Dannyboy wrote:Sper sa nu ma insel. Codul bucsei este 545842H000 si costa in jur de 30 de lei. Un service cu dotari decente o poate inlocui fara probleme.
La pret,sincer,nu ma uitasem,iti multumesc pentru cod o sa-mi fie foarte folositor! Multumesc!

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by bodo »

Un brat CTR complet e 200 ron ,separat bucsele si pivotul ajung la 120 dar eviti o eventuala nepotrivire a pieselor si un montaj aiurea din partea vreunui Dorel din service
Degeaba iei o bucsa originala daca Dorel o preseaza stramb sau ciupeste cauciucul in timpul montajului
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

aLeeN
Posts: 7
Joined: 29 Aug 2013, 23:35
Auto: Kia C`eed

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by aLeeN »

bodo wrote:Un brat CTR complet e 200 ron ,separat bucsele si pivotul ajung la 120 dar eviti o eventuala nepotrivire a pieselor si un montaj aiurea din partea vreunui Dorel din service
Degeaba iei o bucsa originala daca Dorel o preseaza stramb sau ciupeste cauciucul in timpul montajului
Deci crede-ma ca ai reusit sa ma convingi (stiu,nu e cuvantul potrivit) sa recalculez bugetul :)) ... Iti multumesc pentru sfat. O sa ti cont de el. Nu stiam ca se pot intampina si astfel de lucruri. Multumesc inca o data!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by eugenflorinmanea »

Esti din Bucuresti?
Ia legatura cu dl. Liviu Trusca- sef service Mit Baneasa Mitsubishi.
E f profi omul - iti va da cele mai bune sfaturi cum sa rezolvi problema si cat mai ieftin.
SAAB 9-5

aLeeN
Posts: 7
Joined: 29 Aug 2013, 23:35
Auto: Kia C`eed

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by aLeeN »

eugenflorinmanea wrote:Esti din Bucuresti?
Ia legatura cu dl. Liviu Trusca- sef service Mit Baneasa Mitsubishi.
E f profi omul - iti va da cele mai bune sfaturi cum sa rezolvi problema si cat mai ieftin.
Salutare,iti multumesc de pont,dar nu sunt din Bucuresti , sunt din Craiova!

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by mrs »

Salut,parerea mea este sa consulti si alt mecanic,dupa cele descrise de tine pare sa fie doar o bieleta antiruliu.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by BAU »

Am zis ca nu o sa mai postez si nu o sa mai dau sfaturi.
DAR am zis sa-mi calc totusi pe inima.. Asa cum a spus " mrs " ar trebui sa consulti si alt mecanic.
Aceste bucsi sint foarte rezistente , personal este primul caz de care aud la Ceed ca s-ar fi pus problema uzurii bucsilor de brat inferior.
Suspectez si eu cam 80% bieletele antiruliu .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by Caralumba »

BAU wrote:Am zis ca nu o sa mai postez si nu o sa mai dau sfaturi.
Nu cunosc problema si nu iti comentez motivele ( oricare ar fi ele ) dar eu recunosc ca
apreciez foarte mult raspunsurile tale pertinente la foarte multe probleme ridicate aici pe forum,
mai cred ca multi au fost ajutati de postarile tale chiar daca ( bineinteles ) nu exista topic cu multumiri =D> , de aceea......zic......poate te mai gandesti.
Respectele mele si scuze de off-topic.
Fair day, be well !
Image

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by BAU »

Multumesc de aprecieri,
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

aLeeN
Posts: 7
Joined: 29 Aug 2013, 23:35
Auto: Kia C`eed

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by aLeeN »

mrs wrote:Salut,parerea mea este sa consulti si alt mecanic,dupa cele descrise de tine pare sa fie doar o bieleta antiruliu.
Salut,iti multumesc pentru sfat,astazi am fost la alt mecanic si da,se pare ca problema pleca de fapt de la bieleta antiruliu.
BAU wrote:Am zis ca nu o sa mai postez si nu o sa mai dau sfaturi.
DAR am zis sa-mi calc totusi pe inima.. Asa cum a spus " mrs " ar trebui sa consulti si alt mecanic.
Aceste bucsi sint foarte rezistente , personal este primul caz de care aud la Ceed ca s-ar fi pus problema uzurii bucsilor de brat inferior.
Suspectez si eu cam 80% bieletele antiruliu .
Iti multumesc pentru reply si pentru faptul ca "ti-ai calcat pe inima"
Caralumba wrote:
BAU wrote:Am zis ca nu o sa mai postez si nu o sa mai dau sfaturi.
Nu cunosc problema si nu iti comentez motivele ( oricare ar fi ele ) dar eu recunosc ca
apreciez foarte mult raspunsurile tale pertinente la foarte multe probleme ridicate aici pe forum,
mai cred ca multi au fost ajutati de postarile tale chiar daca ( bineinteles ) nu exista topic cu multumiri =D> , de aceea......zic......poate te mai gandesti.
Respectele mele si scuze de off-topic.
La fel ca si @Caralumba,indraznesc si eu sa spun ca pe orice forum este nevoie de persoane care stiu,se pricep si pot ajuta pe cei care intreaba etc(aici fac referire la toti cei care ajuta in orice masura pe cailalti). Nu toti se pricep,poate o intrebare pentru unul din voi poate este o prostie,un lucru pe care voi il considerati joaca,dar pentru altcineva poate fi o solutie la o problema...De ce nu,grava. Apreciez raspunsurile tuturor celor din acest thread. Fiecare mi-ai fost de ajutor! Si imi cer scuze pentru offtopicul facut!

Problema s-a rezolvat astazi. S-a schimbat bieleta antiruliu si totul este ok. Multumesc inca o data.

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by mrs »

cu placere :)
PDT_Armataz_02_43
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Schimbare bucsa brat - dificultate

Post by tomas_dan84 »

Eu am schimbat acele buscsi, dar le-am schimbat pe la 80k si am schimbat ambele bucsi de pe brat si pe stanga si pe dreapta. Bieletele le-am schimbat ieri, a doua oara la 110k impreuna cu bratele tirante spate, amortizoare spate si inca doua bucsi pe spate. In concluzie cad dar la mine s-a intamplat ca am avut mai tot timpul masina echipata cu jante pe 17 si o perioada si cu anvelope run on flat si ar fi de explicat.


Sent from my iPad using Tapatalk

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”