montare alarma

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
c.dragos
Posts: 4
Joined: 21 May 2015, 21:42
Auto: ceed

montare alarma

Post by c.dragos »

Salut,

Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema, dar am cautat pe forum si nu am gasit.

Am incercat sa montez o alarma pe un Ceed, iar semnalul pentru usi deschise l-am luat de la becul de pe plafoniera.
Acum problema este ca becul nu se stinge imediat ce incui usa din telecomanda alarmei, si aceasta incepe sa sune.

De unde as putea lua semnalul pentru usi deschise, in afara becului de plafoniera?

Va multumesc!

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: montare alarma

Post by thor29b »

In mod normal alarma trebuie sa aiba o intarziere la armare suficienta incat sa inglobeze intarzierea becului. Vezi sa nu fie dezactivata.
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

c.dragos
Posts: 4
Joined: 21 May 2015, 21:42
Auto: ceed

Re: montare alarma

Post by c.dragos »

Da, stiu!

Normal timpul de armare este de aproximativ 25 de secunde dupa ce butonul de "inchidere" este actionat. Problema este ca alarma pe care doresc sa o montez nu are aceasta intarziere, iar atunci cand actionez butonul de "inchidere", lumina este aprinsa, deci alarma vede usa deschisa si incepe sa cante.

Ca si solutie am incercat sa trag cate un fir de la switch-ul fiecarei usi pe care sa montez cate o dioda(ceed'ul are semnale diferite pentru fiecare usa). Acum problema este ca eu am nevoie de un semnal de "-", iar din ce am masurat la switch-urile usilor, semnalul trimis mai departe este "+".
Ca sa rezolv si aceasta problema am intercalat un releu, care atunci cand este actionat de unul dintre cele 4 switch-uri ale usilor, sa trimita un "-" alarmei. Dar acum problema este ca switch-urile sunt strabatute de un curent mic, care nu are suficienta intensitate sa cupleze releul.

Alta solutie ar fi montarea a 4 switch-uri suplimentare, cate unul pe fiecare usa, dar aceasta solutie nu ma incanta.

Ma poate ajuta cineva?
De unde as putea lua acest semnal? Sau eventual unde pot gasi schemele electrice ale ceed'ului, pentru ca am cautat pe net si nu am gasit nimic util.

ionutz1122
Posts: 33
Joined: 09 Oct 2009, 14:49
Auto: Kia Ceed 2008
Location: Ialomita

Re: montare alarma

Post by ionutz1122 »

c.dragos wrote:
Ma poate ajuta cineva?
De unde as putea lua acest semnal? Sau eventual unde pot gasi schemele electrice ale ceed'ului, pentru ca am cautat pe net si nu am gasit nimic util.
Schemele astea iti sunt de ajutor? Sunt pentru prima versiune de Ceed.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA Ceed 1.4 City , Cassa White , ~ 248.000 km

c.dragos
Posts: 4
Joined: 21 May 2015, 21:42
Auto: ceed

Re: montare alarma

Post by c.dragos »

ionutz1122 wrote:
c.dragos wrote:
Ma poate ajuta cineva?
De unde as putea lua acest semnal? Sau eventual unde pot gasi schemele electrice ale ceed'ului, pentru ca am cautat pe net si nu am gasit nimic util.
Schemele astea iti sunt de ajutor? Sunt pentru prima versiune de Ceed.

Multumesc Ionut!

Am studiat schemele si am gasit varianta de a lua semnalul de la BCM(body control module), conectorul "M04-C", pinul "16"(este firul ce duce la martorul de usi deschise de pe cesurile din bord).

Stie cineva unde se afla cu exactitate acest modul? pentru ca nu as vrea sa demontez tot bordul pentru a-l gasi.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: montare alarma

Post by Caralumba »

Asta am gasit : " the BCM unit under the ash-tray in the central console ", poate te ajuta.
Fair day, be well !
Image

ionutz1122
Posts: 33
Joined: 09 Oct 2009, 14:49
Auto: Kia Ceed 2008
Location: Ialomita

Re: montare alarma

Post by ionutz1122 »

Exact, sub scrumiera se afla. Ai de demontat partea cu usb a consolei si ansamblul scrumiera cu spatiu depozitare superior ca sa ai acces cat de cat bunicel la BCM. De acolo am luat si eu "semnal" pentru ledurile de sub bord si scaune pe care le-am montat, putin tunning interior. :)
Am postat si un pdf detaliat despre BCM. Bafta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA Ceed 1.4 City , Cassa White , ~ 248.000 km

c.dragos
Posts: 4
Joined: 21 May 2015, 21:42
Auto: ceed

Re: montare alarma

Post by c.dragos »

Va multumesc pentru toate informatiile!

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”