Achizitie cauciucuri de vara

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zaboss »

Producătorii dau durata de viață a unui cauciuc păstrat în condiții bune de maxim 10 ani. Din 2008, ar mai putea fi utilizate 3 ani, dacă sunt OK și nu prezintă fisurile „de bătrânețe”.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

ai gresit cifra. durata de viata recomandata este de 6 ani.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by quelloo »

Si GY si Micheline au niste shared service centers in Bucuresti destul de mari si pun destui bani in bugetul statului. :)
Deci, oricare din granzi lasa bani in tara daca asta e unul din motivele achizitiei.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zaboss »

bondalicir wrote:ai gresit cifra. durata de viata recomandata este de 6 ani.
Poate îi convingi și pe cei de la Michelin, de exemplu, că greșesc:
After five years or more in service, your tyres should be thoroughly inspected at least once per year. If the need arises, follow the recommendations of the vehicle manufacturer regarding replacing the original equipment tyres. As a precaution, if the tyres have not been replaced 10 years from their date of manufacture (see how to read a tyre sidewall), Michelin recommends replacing them with new tyres. Even if they appear to be in usable condition and have not worn down to the tread wear indicator.
http://www.michelin.co.uk/tyres/learn-s ... e-my-tyres
(dar informația apare cam pe la toți, dar mi-a fost mie lene să caut).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Pai da, dar ei ofera in Ro servicii nu productie. E o mare diferenta din punctul meu de vedere.
Si eu am cautat si intr adevar cam 10 ani e durata de viata a anvelopelor. Ba unii pluseaza si spun ca nu e nicio problema sa cumperi anvelope noi cu dot de 3-4 ani daca au fost depozitate corect.
Ma voi consulta cu cei de la Autosoft sa imi dea un sfat daca sa le mai tin ori ba. As prefera sa nu am o investitie suplimentara de 2,000 lei anul asta :)
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

ai dreptate am mai citit si eu acum niste articole si se pare ca e relativa treaba. trebuiesc inspectate de un expert dupa 5 ani . (sunt curios unde este acel expert la noi in tara). oricum de ex michelin energysaver dupa 4 ani are urme grave de crapaturi pe lateral. stiu de la mai multe randuri de anvelope. adica de la vechiul logan, de la ceedul meu si de la proceedul achizitionat recent care avea anvelope dot 2009 si iti spun ca erau crapate, si nu vrei sa stii ce zgomot faceau. parca aveam rulmentii sparti. si clar nu mai aveau aceeasi aderenta. ca am facut cateva accelerari mai viloente pe carosabil umed la vreo 10 grade si intra esp-ul intro veselie.
pana la urma te uiti sa nu fie crapate pe flancuri si te orientezi daca iti place sau nu aderenta pe care ti-o ofera pe diferite suprafete...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

si sincer sa fiu legat de priceperea multor angajati de la vulcanizari eu am mari dubii. am primit 10 mii de pareri legate de anvelope. ba ca mai merg, ba ca trebuiau schimbate de mult... sper sa gasesti pe cineva competent ("expert"")...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Da e foarte relativa treaba cu expertii. De obicei cei de cartier zic 'da domne mai mergi mult si bine ' iar cei de la Autosoft se uita la dot si zic clar trebuie schimbate.
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

sa ai grija si la autosoft ca si acolo mai sunt nepriceputi... in rest cred ca te orientezi si singur. cum am spus si mai sus te uiti pe flancuri sa nu aibe crapaturi (desi la michelin dupa o perioada de 4-5 ani cam au) si vezi cum se comporta pe diferite suprafete, daca tu esti multumit le folosesti si gata... nu iti va da nimeni in scris ca da poti sa le mai folosesti inca 5 ani sau invers...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

zgoby
Posts: 44
Joined: 07 Nov 2008, 17:07
Auto:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zgoby »

Confirm și eu că anvelopele stock de pe Ceed 2008, în cazul meu Michelin Energy E3A, cu DOT 3908, prezentau crăpături pe flanc acum doi ani și rigiditate crescută, ceea ce m-a făcut să le schimb.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

Anvelopele michelin stock (indiferent ca au fost energy sau energy saver) care ziceti ca au crapaturi au fost utilizate si iarna? Eu le-am utilizat vreo 2 ierni si am pus uzura precoce pe seama acestui aspect
Daca nu, imi cam da de gandit fraza "anvelopele michelin dupa 3-4 ani au crapaturi pe laterale"
Chiar ma hotarasem sa incerc primacy 3.
Sau vorbim de alta marfa?
Si apropo, chiar nu-mi permit sa dau bani pe continental-uri (mai ales de iarna) fabricate in Romania si care se uzeaza prematur pe suprafata de rulare. Ca sa incurajez ce, hotia?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zaboss »

bubumisu wrote: Si apropo, chiar nu-mi permit sa dau bani pe continental-uri (mai ales de iarna) fabricate in Romania si care se uzeaza prematur pe suprafata de rulare. Ca sa incurajez ce, hotia?
Să știi că eu am avut Continental pe Laguna și le-am folosit 6 ani (cele venite din fabrică) și ulterior au mai fost folosite de cineva cel puțin 2 ani (în cei 6 ani fuseseră folosite cam 35.000 km).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
danyini
Posts: 32
Joined: 02 Nov 2015, 07:45
Auto: Kia Ceed, Vito, Panda
Location: Rm. Valcea

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by danyini »

eugenflorinmanea wrote:Avand im vedere ca diferenta de pret/calitate intre cei 3 grei ai industriei : Gy, Continental si Michelin este nesemnificativa , eu voi opta cel mai probabil pentru Continental, motivul fiind ca au investit in Romania peste 1mld de euro in fabrici. Nu vad de ce as incuraja Slovacia cumparand GY.. va sfatuiesc si pe voi sa ganditi un pic pragmatic. Si Michelin are fabrici in Ro la nivel mai redus.
Atunci de ce nu ti-ai cumparat Logan? (fara suparare)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Fara suparare dar cred ca nu ai citit cu atentie postarea mea.

Bubu de unde stii ca se tocesc repede Continental?
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by Nesta3 »

Se tocesc foarte repede.Se stie din batrani:)).Cand am.pus pe proceed jantele pe 17,am cumparat 2 Matador noi si 2 Continental aproape noi(tot atat carne aveau pe ele).Conti pe spate puse iar Matador pe fata.Ghici care s-au tocit mai repede?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”