Achizitie cauciucuri de vara

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by Nesta3 »

De la 74db sunt zgomotoase.Aveam eu pe proceed Matador Hectorra 2 pe 17, cu 71 sau 72db si nu erau zgomotoase deloc(si erau si XL).Am mers cu un proceed cu echipat cu Federal Ss595 tot pe 17", cu 74 db si erau ingrozitoare.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition


User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

Eugen
Fa te rog un rezumat intre primacy si GY eficiency grip performance sau cum se mai cheama. Mi-a tradus din germana numai pentru primacy 3, la GY s-a blocat.
Deci primacy puncteaza la aderenta pe asfalt uscat si uzura in timp.
La G Y vad ca s-au punctat 3 aspecte, dar nu inteleg deloc germana:)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by stenso »

Ultragrip ul mai are in plus la punctele forte aderenta pe carosabil umed si consum redus de carburant. Folosesc 2 seturi pe 2 masini si stiu ce vb.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

Avand in vedere numarul anual de km care ii fac cu anvelope de vara, 12-13k, nu cred ca are sens sa ma gandesc in primul rand la numarul de km in 6-7 sezoane. Ce folos la michelin ca tin 90 k daca nu stau chiar bine la capitolul aderenta pe asfalt umed. Pe asfalt uscat faci performanta si cu second hand-uri bune.
Si banuiesc ca sunt mai ieftine decat michelin-urile.
Acuma , putin off topic dar GY UG 9 cu care e incaltata momentan, sta excelent la aderenta pe asfalt umed dar cam slabut pe asfalt uscat. Testat si retestat toata iarna (am facut 5500 km)
Nu se aplica si la anvelopele de vara ? Poti avea in acelasi timp performante foarte bune si pe asfalt umed si pe uscat?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by stenso »

http://www.dumivest.ro/articole/Article ... i-de-top/0

Plus ca a fost anvelopa anului 2014 in Spania

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

Hai ca deja deraiem în discuția cu anvelopele. Pana la urma orice varianta alegi din clasa premium e mai mult decât sper ok.ca e michelin sau gy.sau conti nu ai cum sa gresesti.numai Dunlop sa nu alegi
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bwo »

bondalicir wrote:Hai ca deja deraiem în discuția cu anvelopele. Pana la urma orice varianta alegi din clasa premium e mai mult decât sper ok.ca e michelin sau gy.sau conti nu ai cum sa gresesti.numai Dunlop sa nu alegi
Vad ca tot insisti ca Dunlop nu sunt ok, acum am Dunlop Sp Bluresponse 205x55x16 de un an si sunt mai multumit decat cele cu care a venit masina din fabrica(Michelin Energysaver), mai ales pe carosabil umed. Michelin le-am schimbat dupa 6 ani ca erau foarte imbatrinite( deja in anul 5 erau crapate si tari) si nu mai aveam aderenta cu ele, mai puteam sa merg zic eu inca un an cel putin dar nu isi mai faceau treaba. Nu sunt subiectiv, dar nu ma intereseaza sa ma tina anvelopele 7 ani daca deja dupa anul 4 sunt imbatrinite si nu isi mai fac treaba. Nu zic ca Dunlop sunt cele mai bune dar nici sa fugi de ele.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

Apropo de EnergySaver,am vazut in parcare (mai repet cu juniorul siglele de la marcile de masini si verificam care are "pana") un set pe un renault, DOT 2009, nu numai ca erau crapate pe talon, dar le lasase in lateral si am remarcat ca la fel erau si pe suprafata derulare. Sa zicem ca sunt 7 ani, ma rog. Ce-i drept nu prea mai aveau carne. M-am uitat si la alte marci no name la fel de rulate dar fara semne de uzura pronuntata, ma refer in primul rand la crapaturi. Repet, am avut tot felul de anvelope de vara (mai putin Dunlop :mrgreen: ), adica Bridgestone, Pirelli, Continental (dar nu fabricate in Romania), nu imi aduc aminte de GY (de obicei le nimeream numai de iarna), no name nu am pus niciodata, dar indiferent de DOT (2006-2008-2010-2012), nu am intalnit uzura (am ales care mai aveau carne), si le-am folosit ceva kilometri in conditii de siguranta, chiar cu ceva performante si pe asfalt umed.
Din pacate nu pot impartasi experienta echiparii masinii cu anvelope noi de vara, de aceia insist in a fi ajutat si sfatuit.
Nu vreau sa "dam in balarii", dar avand in vedere ca dau niste bani pe anvelope datorita dimensiunii "la moda" acum (205/55/R16), chiar am nevoie de"consiliere", si orice sfat e binevenit.
De curiozitate, o sa sun Luni la centrul de anvelope unde mi-am pus incaltari de iarna, sa intreb ce noutati au :D
E pacat pentru ce jante de vara are ceedulica sa nu fac o investitie 8)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

dunlop de vara se tocesc foarte repede. nu am spus ca nu sunt performante. adica nu o sa mergi mai mult de 40000-45000 cu dunlopurile. si eu am folosit energy saver tot 4 ani si 90000km. deci daca mergi mult sunt clar mai avantajoase michelin.
am fost weekendul asta la veliko cu michelinurile primacy 3 si sunt super misto. aderenta si pe uscat si pe ud... se tin bine in curbe, foarte silentioase, practic nu se aud deloc. deci eu sunt foarte multumit de ele.nefiind o diferenta foarte mare de pret eu recomand cu caldura aceste anvelope. fiind si patit cu sport maxx rt de la dunlop pt mine este clar ca pt vara nu incerc altceva decat michelin si gy... si asta iti recomand si tie. poti citi si singur pe tirereview sa vezi ca dunlopurile tin cam la jumatate. goodyear un pic mai mult, si michelin cel mai mult... si primacy 3 au si protectie de janta, foarte misto facuta. la celelalte nu ai la toate...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Bubu orice ai alege dintre cele premium sunt ok. Nu cred ca faci asa multi km, pleci cu scart, mergi la limita ca sa vezi diferente sesizabile intre ele asa ca mai bine uita te la pret. GY au o.promotie acum iti dau un voucher de 100 lei daca achizitionezi 4
SAAB 9-5


User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

eugenflorinmanea wrote:Bubu orice ai alege dintre cele premium sunt ok. Nu cred ca faci asa multi km, pleci cu scart, mergi la limita ca sa vezi diferente sesizabile intre ele asa ca mai bine uita te la pret. GY au o.promotie acum iti dau un voucher de 100 lei daca achizitionezi 4
Serios, unde?
La astia la centre de anvelope au niste scoruri binisor peste 300 lei (la 205/55/R16). Ma refer GY si Primacy 3. Mai exact Primacy 3 sunt mai scumpe cu 32 lei, la 4 bucati iese 128 lei.Nu dau oferte de pret exacte ca nu vreau sa o ia razna calculatoarele. Dar parca vad ca patesc ca in iarna, cand am si eu banu gramada umfla preturile (cand cresc si temperaturile si vine sezonu)
Avantajul e ca daca vreau DOT 2016, daca mai astept 2 saptamani imi aduc 2016, cand realimenteaza stocuri. Daca fac comanda pe net exista riscul sa le vad cu DOT din toamna lui 2015, in cel mai fericit caz noiembrie-decembrie.
Daca as sti ca la un set de 4 am oferta mult mai buna de pret comparativ cu ce aduc pe comanda la centre anvelope, as renunta la ideea de DOT 2016.
Si apropo de voucher, cum se utilizeaza?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by stenso »

Eu asta vara am luat cu 298 parca GY de la aragroup pe 16 transport inclus. Dotu era maxim cu 2 luni in urma. Deci recomand.

Poate de voucherul ala iti faci montajul, nu stiu exact, zic si eu..

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Partenerii nostri la care ai si reducere 2% de club kia
https://www.best-tires.ro
Ai un fel de "bon de masa" in valoare de 100 lei
Cel mai bine dai oe google ce anvelopa vrei si gasesti cel mai bun pret. Inainte sa comanzi ii suni si ii intrebi DOT.
Daca au dot Dec sunt ok
Last edited by eugenflorinmanea on 28 Mar 2016, 22:41, edited 1 time in total.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”