Achizitie cauciucuri de vara

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

Intrucat nu am gasit topic dedicat (daca este rog moderatorul sa-l stearga), si avand in vedere ca mi-am propus inca de anul trecut sa pun anul asta anvelope noi pe jantele de vara, propun ca fiecare sa impartaseasca experientele legate strict de anvelope de vara, indiferent de dimensiuni, marci (premium, middle, low-cost), imclusiv performante.
Pe mine personal ma intereseaza 205/55/R16.
Criterii: performante rulare pe asfalt umed, clasa de consum, grad de uzura la km parcursi.
Sunt in postura de a lua o decizie in primavara asta si daca tot dau niste bani, n-as vrea sa-mi para rau.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

salut. cea mai buna alegere este michelin primacy 3. intrunesc toate criteriile enumerate de tine. silentioase, aderenta excelenta atat pe uscat cat si pe umed, tin bine la uzura, au protectie de janta. pretul este ok. e 335 la best-tires, si cred ca este cel mai bun pret.
eu am pe sw chiar dimensiunea de care ai si tu nevoie.
ce nu recomand pentru masinile noastre (sw) ar fi dunlop sport max rt am avut m-au tinut 20000km. sunt foarte moi (aderente si silentioase sunt) si se tocesc foarte repede pe spate ca noi avem geometria cum o avem pe spate... de cand le-am schimbat nu mai am problema asta, deci nu era neaparat de la masina.. era clar ca si anevlopele erau foarte moi... in general dunlop ca si anvelopa de vara se toceste foarte repede, nu tine cat michelin in nici un caz...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
danyini
Posts: 32
Joined: 02 Nov 2015, 07:45
Auto: Kia Ceed, Vito, Panda
Location: Rm. Valcea

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by danyini »

Eu am mers pe mana celor de la Tyre review si am luat Nokian XLine (de la Anvelomag, acum1 luna au fost 230 la 195/65/15).
Cum se comporta inca nu stiu pentru ca am abia 1000 km cu ele, dar daca la altii sunt bune, nu vad de ce nu ar fi si la noi.
De asemenea nu recomand Dunlop pe aceasta marime.

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Post by fuji »

Eu am ales Goodyear EfficientGrip Performance. Sunt in topul performantelor in diverse teste. Pana acum s-au comportat ok. N-am observat plusuri sau minusuri in comparatie cu anvelopele din fabrica.

Sent from my Lenovo K910 using Tapatalk
1.4 GSL Best Black Pearl

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by Ogy »

Idem Fuji, doar ca eu le-am testat si se comporta mult mai bine in rulare, decat alea din fabrica (energy).

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by megaptera »

Cu ajutorul baietilor de aici si eu am ales tot Goodyear Efficient Grip Perfomance.
Montate vara trecuta pe masina, si acum le pregatesc pentru a doua vara.
Nu am avut altele inainte ca sa le pot compara, insa mie imi plac ca sunt mai silentioase fata de cele de iarna.
Eu le am pe cele din link si tot de la ei sunt luate, la vremea aia au avut cel mai bun pret.
http://www.anvelopearagrup.ro/product-5014158.html

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Post by fuji »

Si eu tot de la ARA le-am cumparat. Au cel mai bun pret.

Sent from my Lenovo K910 using Tapatalk
1.4 GSL Best Black Pearl

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

[quote="megaptera"]eu am ales tot Goodyear Efficient Grip Perfomance.
Montate vara trecuta pe masina, si acum le pregatesc pentru a doua vara.
Nu am avut altele inainte ca sa le pot compara, insa mie imi plac ca sunt mai silentioase fata de cele de iarna[quote]

Off: sa nu zici ca cele de iarna sunt GY UG. Hai sa nu comparam incaltari de vara cu cele de iarna. Am mentionat asta in postarea initiala.
On: Chiar nu sunt si alte anvelope bune in afara de Michelin?. Nu ca as avea o problema cu Energy cu care a fost echipata masina din fabrica dar mi se par scumpe primacy 3. Nu cumva cumparam si brand-ul?. Ma rog , daca asta e pretul pentru calitate, nu am ce comenta. Hancook-ul la care tot se face reclama? Alte variante decat cele 2 mentionate?
Nu as vrea sa cadem in capcana "Eu de astea am si sunt cele mai bune"
Despre Michelin stiam de multi ani din reclama gratuita dar GY stiam ca sunt anvelope bune de iarna.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Parerea mea e ca la o exploatare normala diferenta intre cele premium este nesemnificativa.. poate mici diferente la zgomot si cati km tin. Eu am GY si sunt ok.
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

Pai ce discutam aici. Daca luam in calcul si cati km tin anvelopele trebuie luat in calcul si michelin ca nube doar reclama. Cu energy saver care au venit pe masina am facut 90.000 km si nu erau slickuri mai aveau zona de uzura. Ce anvelopa mai atinge numarul asta de km? Dunlop nici jumatate nu atinge va spun eu. Posibil ca gy sa duca 50k km. Dar 90 nu mai duc nici unele asa ca nu e doar brandul. Si ca si feeling au fost ok esaver. Nu au foat ca sport maxx rt dar diferenta era mica la performante. Si primacy 3 sunt peste energy saver ai primacu hp care erau galagioase...
Ca si anvelope de iarna am gy ug9 pe una si sunt super multumit. Si nokian wr d4 pe cealalta si iarasi f multumit. Pt iarna de ex nu as lua michelin ca sunt altele peste, insa vara eu iau in calcul doar michelin si goodyear
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zaboss »

Pe Laguna am experimentat Toyo Proxes, care s-au dovedit OK (comparat cu Continentalul cu care a venit din fabrică l-am ținut 6 ani și vreo 35000 km, l-am schimbat mai mult de „bătrânețe” decât de nevoie). Vara asta le schimb, fiindcă două dintre ele sunt deja vulcanizate și dacă tot cumpăr, mai bine iau un set nou low-cost, ținând cont că mașina are 10 ani și este folosită mai rar. Oscilez între Riken: http://www.google.ro.ro/anvelope-vara-20 ... 6-xlv.html și Tigar: http://www.google.ro.ro/anvelope-vara-20 ... 6-xlv.html. Oricum, probabil că o „pensionez” primăvara viitoare.

Michelin-urile cu care a venit Cee'd din fabrică în 2008 mai sunt încă folosite pe un Logan :D, dar dau semne de uzură, au apărut fisuri. Nu știu dacă primăvara asta le mai pune. Eu le înlocuisem cu niște Vredestein, care au fost un pic mai zgomotoase dar excelente pe carosabil umed.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by quelloo »

depinde f mult si ce faci cu anvelopele, daca mergi din an in paste cu ele si nu tare e clar ca si cele mai ieftine sunt perfecte
te mai uiti si la un indice de viteza, unul de incarcare, o protectie janta etc
daca faci multi km eu as zice sa mergi pe orice inafara de dunlop (chiar daca alea ieftine tin mai putin, pretul mai mic tot le face sa fie rentabile)
daca mergi si tare atunci as zice sa alegi o marca premium (nu toata diferenta de pret e in marketing si marca, mai e si R&D)
micheline-urile initiale m-am tinut 80000 dar erau slickuri atunci.
am luat niste Nokian Zline acum cativa ani dar la momentul respectiv aveau cea mai mica marime 17 inch. 35000 km cu ele pana acum si se prezinta bine.
ca si performante sunt mai bune decat cele cu care a venit masina.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Avand im vedere ca diferenta de pret/calitate intre cei 3 grei ai industriei : Gy, Continental si Michelin este nesemnificativa , eu voi opta cel mai probabil pentru Continental, motivul fiind ca au investit in Romania peste 1mld de euro in fabrici. Nu vad de ce as incuraja Slovacia cumparand GY.. va sfatuiesc si pe voi sa ganditi un pic pragmatic. Si Michelin are fabrici in Ro la nivel mai redus.
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

si continental sunt foarte ok, chiar si la uzura, insa problema lor este ca majoritatea sunt zgomotoase avand frecvent peste 70db...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Sincer nu m am mai uitat acum pentru Kia.. m am uitat pentru a mea i.e. 235/45 R17. La aceasta dimensiune cam toate au intre 68 db si 72 iar Continental Sport Contact e oe primul loc la teste Adac. Am o mare dilema: anvelopele actuale Michelin au dot 2008 totusi au maxim 10,000 km iar masina a stat in garaj tot timpul. Nu stiu daca mai merg sau trebuie sa le schimb.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”