Achizitie cauciucuri de vara

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zaboss »

eugenflorinmanea wrote:Fara suparare dar cred ca nu ai citit cu atentie postarea mea.
În nemuritoarele sale cuvinte poetul ne spune nouă că, dacă tot proslăvești industria locală, trebuia să o susții până la capăt și să cumperi Dacia Logan, nu Kia Cee'd și, mai nou Saab.... Da, e scris adânc :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

danyini wrote:
eugenflorinmanea wrote:Avand in vedere ca diferenta de pret/calitate intre cei 3 grei ai industriei : Gy, Continental si Michelin este nesemnificativa , eu voi opta cel mai probabil pentru Continental, motivul fiind ca au investit in Romania peste 1mld de euro in fabrici. Nu vad de ce as incuraja Slovacia cumparand GY.. va sfatuiesc si pe voi sa ganditi un pic pragmatic. Si Michelin are fabrici in Ro la nivel mai redus.
Atunci de ce nu ti-ai cumparat Logan? (fara suparare)
Pai facand o analiza semantica pe text :) ii raspund colegului ca in momentul in care diferenta intre kia si logan va fi nesemnificativa , cu mare drag si cu toata inima voi cumpara Logan.
Nesta teoretic Matador ca sunt pe fata!
SAAB 9-5

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

Fraților, hai sa vin cu o precizare, ca sa nu fiu acuzat ca am făcut o afirmație legata de continental-uri fără acoperire.
În iarna când am vorbit la un centru de anvelope, discuții legate de mărci, nu aveau pe stoc ce vroiam eu, și chiar au precizat insistent ca au continental pe stoc dar sunt fabricate în România și se uzează repede. Ca o fi valabil numai pentru alea de iarna, partea a 2. Dar sa faci 35k cu un set noi, de vara, mi se pare exagerat de puțin.
Vreau și eu anvelope de calitate fabricate în România, care sa mă tina 60k/ 6 sezoane. Și nu mă mai interesează ca nu se cheamă Michelin.
S-a vorbit de Michelin, GY, Continental și Dunlop. Bridgestone, Pirelli, nu se mai fabrica? Am avut second-uri de vara ultimele 2 menționate și chiar au fost marfa. Dar erau fabricate în vest:)
Apropo, Michelin primacy 3 unde se fabrica?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zaboss »

Am făcut 35.000 în 6 ani (a fost mașina soției în perioada aceea și o folosea preponderent urban) și le-am înlocuit preventiv, pentru vechime. Ele au mai fost folosite cel puțin încă doi ani de o rudă, nu știu câți kilometri. Când le-am dat eu erau încă vizibile striațiile acelea foarte subțiri.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

http://autonapoca.ro/clasificare-anvelo ... si-budget/
Eu stiam ca Dunlop e Mid dar ma rog..poate ma insel eu.

Si tu l-ai crezut pe Nea Cais din colt ca anvelopele made in Ro ''nu e bune?''
Pai anvelopele cel putin Premium au niste standarde de calitate, ma gandesc ca nu investeau nemtii ca nebunii in t spe fabrici in Ro daca 'nu e bune''
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

Pe același principiu nu te așteptai de la nemți nici la dieselgate.
@bubumisu problema cu crăpăturile pe flancuri le am avut doar la energysaver. Ar fi trebuit sa observi și tu la tine... energysaver nu le recomand ca sunt totuși prea dure. Primacu 3 sunt mai moi puțin. As spune ca au duritatea optima.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by stenso »

Pirelli=Slatina

Am un set de GY eficient grip performance cumparate din ro Made in Poland si un set cumparat de afara Made in Germany. Multumit de ambele.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

eugenflorinmanea wrote:http://

Si tu l-ai crezut pe Nea Cais din colt ca anvelopele made in Ro ''nu e bune?''
Pai anvelopele cel putin Premium au niste standarde de calitate, ma gandesc ca nu investeau nemtii ca nebunii in t spe fabrici in Ro daca 'nu e bune''
Nu era nea Cais, ala din colt , am avut mai multe conversatii cu tipa de la receptie. Eu am vrut Nokian in 24 ore, mi-a zis ca e imposibil din cauza suprapunerii cu black friday. Am intrebat de alte marci, nu am vrut low budget si cand a venit vorba de continental si GY, mi-a recomandat ( in baza feed-back-ului de la clienti) sa nu iau Continental pentru ca se uzeaza repede alea fabricate in Romania. Si fara sa dau detalii mi-a zis ca dpdv calitativ GY e la fel cu Nokian si ca a auzit de la clienti faptul ca nokian-urile tin mai mult. Nu avea nici un interes sa ma minta, cum au facut astia la mine in oras care daca pui continental sau dunlop de vara iti dau un cadou. ..Dar recunosc ca michelin-urile sunt cele mai bune dar sunt scumpe.
Am un centru de anvelope din Iasi cu care voi continua colaborarea, sunt sinceri si onesti, interesul lor e sa fie clientul multumit. Si au bunul simt sa atentioneze /informeze clientii in functie de optiunea pe care vor sa o ia.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

si daca te gandesti si la cati km tin michelinurile si faci un calcul ai sa vezi ca de fapt nu sunt scumpe, ba din contra iesi chiar mai ieftin per total... eu am mers 90000 cu energy saver, si cu sport max rt am mers un sezon si 20000km. si au fost mai scumpe decat energy saver, dar deh daca te mananca in fund si vrei 67 de db asa patesti...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by eugenflorinmanea »

Aha am inteles nu era nea Cais era tipa de la receptie. Ok...
Eu am avut pe Kia GY UG7+ si au tinut foarte bine la uzura- sunt din 2009 si nu au urme cine stie ce de uzura (eu fac cam 22,000 km pe an dar nu stiu sa zic cati dac iarna).
Pai daca Michelin crapa pe margine se mai pot utiliza?
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

Depinde... merg da eu nu as recomanda mai mult de 6 ani... ele cam asa de prin anul 4 incep sa crape cate putin... da asta la energy saver si primacy hp. La primacy 3 nu ar trebui din ce am citit ca au schimbat compozitia...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bubumisu »

eugenflorinmanea wrote:Aha am inteles nu era nea Cais era tipa de la receptie. Ok...
Eu am avut pe Kia GY UG7+ si au tinut foarte bine la uzura
Pai daca Michelin crapa pe margine se mai pot utiliza?
Eugen, crede-ma ca si eu am fost surprins de tipa de la receptie dar cunostea multe detalii tehnice, ea se informeaza si face comenzile. Si crede-ma la modul cum mi-a vorbit, nu cred ca fura curent, e mai bazata decat 10 "meseriasi" din centrele de anvelope.
Si daca tot s-a pus punctul pe i, ma intereseaza daca primacy 3 adica michelin dupa 3-4 ani crapa pe talon/ apar semne de uzura/imbatranire cauciuc. Faci 90 k, dar stai mereu cu morcovu si asculti decibeli suplimentari?
Hai sa nu mai vorbim de anvelope de iarna, exista topic dedicat, k?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by Nesta3 »

EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by bondalicir »

pai da da72 db inseamna foarte mult din punctul meu de vedere. si a avut colegul niste nexen pe 16... nu cred ca astea dar faceau zgomot mare...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de vara

Post by zaboss »

Nexen am eu pe Laguna, de iarnă, însă, pe etichetă ar fi 73 db, dar cum Laguna e tractor, zgomotul nu mai contează. Foarte bune caucicurile.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”