Reglare inaltime faruri

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
mariusmoga
Posts: 20
Joined: 18 Mar 2013, 15:53
Auto: Ceed Facelift

Reglare inaltime faruri

Post by mariusmoga »

Salutare,

Am si eu o intrebare legata de reglarea inaltimii farurilor la un Kia Ceed facelift din 2009. Cand am fost la ultimul ITP, colegii din service mi-au spus ca am farurile prea sus si bat prea departe. Ca atare, au facut ceva reglari in partea de la motor cu o surubelnita (nu de la rotita din interiorul habitaclului) iar acum farurile mele bat fix 2 metri in fata ... Din pacate nu am fost pe faza sa vad in ce gaurica a bagat surubelnita si nu stiu cum sa o repar ...

M-am tot uitat si banuiesc ca sunt cele doua gauri ca in pozele atasat. Va puteti uita va rog sa imi confirmati? Stiti daca surubelnita e in cruce sau normala in minus? De asemenea, trebuie rotit in sensul acelor de ceas sau invers pentru a ridica un pic farurile?

Multumesc,
Marius
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reglare inaltime faruri

Post by BAU »

De obicei reglajul de la faruri se face de catre electrician , pe stand .

Nu ai incercat sa vezi la un perete cum reactioneaza din butonul din bord , care se regleaza in functie de incarcarea masinii ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Reglare inaltime faruri

Post by sonty »

incearca sa-l intrebi pe google despre "kia ceed headlight adjustment". o sa-ti arate niste poze si niste youtube.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Maick
Posts: 5
Joined: 13 Sep 2017, 17:54
Auto: Cee'd
Location: Bucuresti

Re: Reglare inaltime faruri

Post by Maick »

De acolo se regleaza, doar ca trebuie sa invarti pana faci scurta la mana, trebuie sa dai multe ture pana se observa o modificare, parca cu surubelnita cruce era

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”