Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
mariusmoga
Posts: 20
Joined: 18 Mar 2013, 15:53
Auto: Ceed Facelift

Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by mariusmoga »

Dragilor,

Am si eu o Kia Ceed Facelift din 2009 si de data asta vin cu o problema mai speciala ... sotia este insarcinata si din Octombrie vom avea un BB :D .

Pana acum totul bine si frumos doar ca zilele trecute am inceput sa cautam un carucior pentru copil si proband cateva am descoperit ca majoritatea ocupa aproape tot portbagajul :shock: (ma rog, tot pe lungime si latime, aproape jumatate pe inaltime) - 95 cm lungime x 58 cm latime x 30 cm inaltime

Voiam sa va intreb, voi care aveti copii mici, cum ati facut? Ati gasit vreun carucior pentru bebe mic (nu vorbesc ce se va intampla peste un an cand copilul poate sta in varianta sport) care nu ocupa tot spatiul?

O alta varianta ar fii sa cumparam un Thule de pus pe plafon. Ce ziceti? Se merita? Ati instalat vreunul asa ceva? Cum se comporta masina cu el? Cat de usor e de montat si demontat ca banuiesc ca nu il lasati tot timpul instalalat.

Ce imi recomandati inafara de schimbat masina cu un minivan :lol: ?

Multumesc,
Marius

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by Ogy »

La primul copil a fost relativ "usor". Ocupa intradevar mai tot spatiul portbagaj dar asta cand pleci in parc sau alte locuri din oras. In concediu il demontezi si o sa ocupe mai tot spatiul din dreapta soferului. Trebuie regandite multe (comprimate si triate lucrurile voastre -parinti). Scoica trebuie sa o cari mereu cu tine (cu el). Eu am pozitionat-o mereu pe mijloc. In oras nu o ancorez cu centura, sta foarte bine prinsa intre bancheta si spatarele scaunelor fata.Cu un copil nu sunt probleme mari, iar trecerea la scaun auto si carucior sport o sa fie o placere. Sa vezi cum e cu 2...:) Deja ma gandesc la un portbagaj.... Dar o sa plec cu 2copii fara portbagaj in vreo 2-3 saptamani si iti povestesc dupa. Unu foloseste deja scaun auto celalalt scoica. practic bancheta spate deja e full ocupata de cei 3 (inclusiv mama lor).
Le: am ales mereu carucioarele cu gabarit cat sa intre in lift, nu m-a interesat de masina. Mereu cu roti mari dar astea se scot usor. Iar tu ma gandesc ca esti deabea la varianta landou ceea ce este un lucru bun ca nu mai cari 50 de piese ale carutului. :lol:

capdeguma
Posts: 69
Joined: 16 Jun 2008, 22:43
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by capdeguma »

La drum lung pun cele 2 scaune de copil unul langa altul in spate (centru+stanga), mama de obicei sta in spate dreapta.
Poti pune lejer un bagaj troler (50-60cm) la piciarele copilului, in spatele scaunului sofer si inca 3 trolere de 60 in portbagaj in picioare. Lasi acasa tablia de la portbagaj (eu nu o mai folosesc cam de 1an si ceva).
Cum zicea si Ogy carutul se poate pune in fata dreapta jos, rotile se scot, iar pe scaunul din fata mai poti pune ceva bagaje (ie saltelute, jucarii), eu le prind cu centura :).

Am fost anul trecut in BG cu o cutie de 320l deasupra, nu prea se aude pana la viteze de 120-130km/h. Diferenta e ca n-am avut nici un bagaj in habitaclu. In cutie am bagat 2 trolere de 50-55cm si un rucsac de 40l(adica ce era inainte prin masina:) ). Daca nu te deranjeaza sa pui bagaje in habitaclu, cutie e cam in plus, cel putin in cazul meu.

BTW: am reusit sa bag in portbagaj la HB o bicla cu roti de 20inch :), pozitia e nebuna, dar a intrat.

Drum bun!
Kia Cee'd 1.4 HB Best Beige - august.08

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by panzer »

Eu initial am cumparat Octavia sa rezolv problema. Cum a avut probleme am reinventat Ceed-ul ca masina de familie.

Cu 1 copil nu sunt probleme. Problemele sunt la nevasta, ca nici in Octavia nu avea loc sa plece pt 3 zile la munte.

Cu caruciorul au fost mici probleme: Initial am luat unul de firma rezistent, cu roti mari cum scrie la carte, dupa care am realizat ca mama cu cezariana nu putea sa il care, asa ca pe al doilea l-am ales dupa nr de KG al caruciorului, si asa am ajuns la unul umbrela. 1.5 kg cu totul. Dar de primul an nu treci cu cel umbrela. Scoica si landoul folosesc doar primele 6 luni. Dupa care kinderul va deveni curios si va dori sa se ridice. Deci nu investi prea mult in carucior, mai ales daca ai de unde sa imprumuti unul. Dar daca tot vrei sa dai multi bani ia direct unul MacLaren cu toti mari si detasabile. Preferabil din aluminiu sa fie usor pt mama / bona de carat. Si atentie sa intre in lift.

Am auzit mame care spun ca in umbreluta, copilul nu doarme bine. In realitate, cand ii este somn doarme si la discoteca. Cand nu ii este somn nu dorme nici in liniste deplina.

La inceput ne caram cu cadita de baie dupa noi cu tot cu stativul. Ulterior am inlocuit-o cu o mini piscina gonflabila. :) Acum zambim si noi cat de idioti am fost la momentul respectiv.

Astea fiind spuse: la un singur copil te descurci si cu ceed-ul (fara lada deasupra). Cand am inceput sa mergem cu avionul (pe la 11 luni) am reusit ca pentru toata familia sa ne incadram intr-un singur Samsonite de 22", o geanta de mana, genta cu lucrurile bebe-ului si un carucior umbreluta chinezesc.

Dar recunosc ca totul pare mai usor acum la "rece" decat era atunci dupa nopti la rand nedormite.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by Ogy »

In caruciorul sport (peste 7-8 luni copilul) care se strange tip umbrela se doarme perfect daca alegi unul care se intinde complet. Nu o sa-l folosesti o perioada indelungata dar e o investitie buna. Tocmai l-am pregatit pentru concediu...
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by Ogy »

Am "pregatit" masina pentru plecare si pentru un spatiu suplimentar am scos spatiul de depozitare din portbagaj si placajul ala negru de deasupra. Am mai castigat 7 cm pe aproape toata suprafata portbagajului. Peste roata de rezerva am pus o patura si covorul de cauciuc pe care il aveam peste spatiile respective.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by b76bgaarh »

cutie pe masina.

acolo bagi carucior, jucariile, recipiente de plastic, blender, sterilizator etc.

felicitari.

ps poti sa o folosesti si la al doilea.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by Ogy »

Cutia pe masina e buna daca ai unde sa o depozitezi dupa ce te folosesti de ea (concedii). Poate revin maine cu poze cu masina incarcata cu bagaje pentru o saptamana si 2 adulti cu 2 copii fara cutie pe masina.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by Ogy »

Au intrat bagajele neasteptat de bine. Mai aveam de luat inca o salte gonflabila dubla si un sterilizator. Nu le-am luat ca nu stiam daca incap....
Ce nu se vede in poze, un troller mare in portbagaj.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu ... spatiul in masina (carucior copil :P)

Post by Ogy »

Bagaje pt 2 saptamani....:))))

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”