prindere scoica bebe

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

prindere scoica bebe

Post by megaptera »

Va salut,
Ce tip de prindere este la kia pro ceed pentru a monta o scoica auto pentru bebe.
Multumesc

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: prindere scoica bebe

Post by Ogy »

Ce tip de prindere iti trebuie, ceed are.

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: prindere scoica bebe

Post by megaptera »

Salut Ogy,
De ieri sunt tatic, a nascut sotia un baietel.
Nu stiu nimic despre scaunele, scoici si alte acareturi ptr. bebe.
Ce ma intereseaza pe mine este daca eu trebuie sa-mi caut scoica dupa prinderea masinii sau sunt sisteme de prindere universale.
Am vazut si pozele postate de tine unde ai un scaunel si o scoica, scoica ai se prinde doar in centura sau se prinde si in urechile ce sunt la baza spatarelor.
Merci,
Iulian

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: prindere scoica bebe

Post by Nesta3 »

Eu stiu ca proceed-ul are prinderi Isofix, adica urechile alea.Dar poti pune si o scoica/scaun care se prinde cu centura.Iti recomand scaun cu prindere Isofix, deoarece e mult mai simplu de utilizat.E putin mai scump, dar pe la 800 lei gasesti si cu prindere isofix si de la 0-5 ani.
Si eu caut si am gasit un dela Joie, la 1400 lei.E mai scump dar e foarte misto.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: prindere scoica bebe

Post by megaptera »

Salut Nesta,
Am urechile alea pe masina, eu ma gandeam ca poate fiecare fabricant de scaunel are un alt standard de prindere / dimensiuni.
Daca l-as gasii in Craiova as face o proba pe masina inainte de cumparare, asa de pe net sa-l comand imi este teama sa nu o dau in bara.
Oricum merci ptr. raspuns.

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: prindere scoica bebe

Post by belghiru »

Sa fie sanatos!
Fabricantii de scaune respecta standardul de prindere ISOFIX. Scoica se foloseste pana pe la varsta de 6 luni si se monteaza in sens invers sensului de mers. In general se prinde cu centura. Eu o fixam si in spatarul scaunului din fata prin deplasarea scaunului. Exista si scoici care au o baza cu sistem ISOFIX iar scoica are sistem de prindere cu urechi/click pe baza respectiva. Scoica cu baza fixa este cea mai practica. Eu nu am dat banii pe asa ceva pentru ca in primele 6 luni nu te plimbi prea mult cu copilul. Am preferat sa iau scaune mai scumpe. Scaunul e recomandat sa aiba prindere ISOFIX si sistem recliner ca sa il poti folosi pentru copii de pe la varsta de 6/7 luni si ca sa poata dormi mai confortabil. Ca producator eu am ales Britax-Romer.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: prindere scoica bebe

Post by megaptera »

Multumesc de urare si merci de ponturi.

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: prindere scoica bebe

Post by bogdan.citescu »

Sa fie sanatos. Si eu am bebe mic si folosesc scoica de la "primi pasi", se prinde cu centura. Sta foarte bine in ea si el e foarte multumit, nu comenteaza nimic nici la drumuri de 2-3ore.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: prindere scoica bebe

Post by Ogy »

Sa fie sanatos! De recomandat se recomanda multe. De exemplu eu iti recomand sa iti iei scoica la set cu caruciorul, sa nu dai foarte multi bani pe el (pana in 2000lei e deajuns). Fiind masina cu 2 portiere este si mult mai dificil de bagat si scos copilul din masina. Orice scoica, scaun in care il pui, nu trebuie sa-i iasa capusarul deasupra spatarului. Cum a depasit spatarul, treci la urmatorul nivel. Scoica la mine e prinsa in centura. Cele cu isofix ma duc cu gandul ca pot cumpara alte lucruri mai utile.... Dar fiecare cu banii lui.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: prindere scoica bebe

Post by Nesta3 »

Dupa cum ziceam,si eu sunt in focuri. .
Am achizitionat un caruciir 2in1 de la Thule(Urban Glide) iar scoica va fi inlocuita de un scaun auto 0-5 ani.Scoica separat o folosesti foarte putin gen pana in 3 luni si in plus trebuie sa fie compatibila cu suportul auto.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: prindere scoica bebe

Post by andrei1271984 »

Baieti,


Va recomand acest scaun.... https://www.emag.ro/innovaciones-ms-sca ... AR-1dt4vvq

eu am 2 identice , cate unul pe fiecare masina.
Unul are 2 ani de cand l-am luat iar celalalt 8 luni (de cand am kia). Suntem super multumiti din toate pct. de vedere. Este unul dintre cele mai spatioase din tot ce am vazut pe piata si este foarte confortabil. iar pretul este sub multe altele care sunt evident mai slabe.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: prindere scoica bebe

Post by megaptera »

OK - va multumesc pentru tot.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”