Usa infundata putin- ce solutii saun?

Cum se rezolvă diverse probleme
hambros2001
Posts: 123
Joined: 02 Nov 2007, 08:57
Auto:
Location: Galati

Re: Usa infundata putin- ce solutii saun?

Post by hambros2001 »

Vinerea trecuta cand sa plec de la service mi-am gasit si eu masina cu multa tencuiala cazuta de pe cladirea apropiata locului de parcare din cauza vantului mare. Afectat este plafonul in 2 zone, cea mai mare este ca suprafata cat o palma in care sunt numeroare puncte in care e si vopseaua zgariata, dar am si un geam mic din spate zgariat.
Ar fi util sa dai niste coordonate ale acestui service din Galati poate pot rezolva acolo.
Multumesc anticipat.
KIA CEE'D SW, 1,4 Best Abbys Blue

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Usa infundata putin- ce solutii saun?

Post by Inuendo »

Service-ul la care am facut referire (AUTOEXPERT), se afla in Galati, pe bulevardul George Cosbuc, vizavi de Bosch-car Service. In cadrul aceleiasi incinte, dar cu intrare separata, functioneaza si o spalatorie auto. Cred ca se numeste Cristal. Pe unul ditre asociati il cheama Iulian. Eu cu el am vorbit. Imi pare rau ca va raspund cu asa mare intarziere dar nu am mai intrat pe forum de f mult timp. Am mai raspuns insa ocazional celor care m-au cotactat pe pm.
Succes si sa fiti nevoiti sa apelati cat mai rar sau deloc la serviciile respective!
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Usa infundata putin- ce solutii saun?

Post by aeon »

din cate stiu eu v.a.v. de bosch car sunt niste spalatorii pe G. Cosbuc.....poate ma insel?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: Usa infundata putin- ce solutii saun?

Post by serdimi »

Eu am incercat un dent removal asta vara pe Solenza unui amic.Avea doua infundaturi pe capota de la desele impinsaturi pentru a o inchide.Nu am folosit spray(ca de unde in Romania?),dar am lasat-o la soare(era canicula),apoi am descarcat pe infundaturi un stingator cu"codoi".A fost ca o magie,capota si-a recapatat forma initiala.Cred ca esential este sa nu existe pliuri in tabla.Este posibil sa mearga si cu un foen,eventual intr-un garaj incalzit.
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Usa infundata putin- ce solutii saun?

Post by Inuendo »

Dupa aproape trei ani de la evenimentul precedent (lovita in parcare cu rezultat - o infundatura liniara ce se intindea pe lungimea ambelor portiere dreapta si a aripii spate), ghinionul m-a lovit din nou :evil: : de data asta a fost vorba despre grindina din 16 iulie 2012. Mi-a "remodelat" masina intr-un stil anume... :roll:
Pagube suferite: capota, cupola si montanti..
Desi as fi vrut sa remediez problemele de la caroserie tot prin firma AUTOEXPERT (intrucat cunosteam cum lucreaza baietii), din considerente financiare impuse de asiguratorul ASTRA am convenit sa astept o firma agreata de acestia din Bucuresti.
Pentru prima varianta (cea cu AUTOEXPERT-ul) ar fi trebuit sa suport eu costurile reparatiei (1500 RON+TVA), asiguratorul urmand sa ma dezdauneze ulterior, pe baza dovezii de plata in termen de 30 de zile.
Pe "praful" asta :( am ales in final varianta propusa de ei, pentru ca nu includea necesitatea indisponibilizarii unei sume de bani din propriul buzunar, de partea financiara ocupandu-se in mod direct firma de reparatii si asiguratorul.

Astfel am ajuns (impropriu spus ajuns, ca au venit ei ) la AUTO LIFE CENTER (de fapt firma Olimpia CT Grup Bucuresti - sper sa nu se considere reclama) care si-a trimis o echipa la Galati, pentru a repara toate autoturismele care aveau polita la ASTRA si solicitau aceasta maniera de remediere a problemelor caroseriei. Evident m-am numarat printre ei...

Locul unde s-a desfasurat reparatia: Reprezentanta Audi+Volkswagen din Galati, la iesirea spre Sendreni.
Durata reparatiei: 1 zi (dusa in service la ora 12:00 si ridicata a doua zi la ora 17:00).
Rezultatul: excelent. A doua oara scap de chit si revopsire iar optic e ca noua... Ma rog, cu exceptia unor minijulituri anterioare de pe bara spate, care insa nu aveau nimic de-a face cu reparatia sau situatia de fata... :D

In concluzie, in calitate de "Stan Patitul", recomand cu incredere tuturor posesorilor de Ceed-uri aceasta metoda de reparatie a caroseriei (si evident firma care mi-a facut reparatia).

Ce mi-a placut: meseriasul care a lucrat a avut rabdare si a raspuns la toate intrebarile adresate. Printre altele a precizat ca tabla de la Ceed este buna, in sensul ca "se lasa lucrata", fara urme. Prin comparatie, Loganul sau Clio cica ar da batai de cap, o situatie punctual-similara intalnind si la un Vw Jetta care a intrat la remediat dupa masina mea.
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Usa infundata putin- ce solutii saun?

Post by RaiMaN »

Ceva pret pentru repararea infundaturilor fara vopsire ne poti spune ? as avea si eu cateva facute de nuci :) am cautat pe site la ei dar nu am gasit....
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Usa infundata putin- ce solutii saun?

Post by Inuendo »

@ RaiMaN

Dupa cum spuneam, de detaliile financiare s-au ocupat firma de reparatii si asiguratorul... asa ca nu prea am fost atent la acest "detaliu" :)
dar pentru reparatia despre care povesteam mai sus, suma a fost undeva pana in 2000 de Ron cu factura...

Acum nu zic... da` probabil la "mica intelegere" ar fi fost mai putin de jumatate... Poate 700-800 Ron... :wink:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cineva de acolo.
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”