Carlig tractare semiremorca

Cum se rezolvă diverse probleme
MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

http://www.filebox.ro/video/play_video. ... kgmki5m35f

Am facut o "filmare". Cred ca o sa fie mai clar.

carlig remorcare la kia ceed SW
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

MosNicolae wrote:http://www.filebox.ro/video/play_video. ... kgmki5m35f

Am facut o "filmare". Cred ca o sa fie mai clar.

carlig remorcare la kia ceed SW
Mersi, nu pare mult material adăugat în jos, poate mai bine e să dai cu cîrligul decît cu bara de protecÈ›ie.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

alexxed wrote:Mersi, nu pare mult material adăugat în jos, poate mai bine e să dai cu cîrligul decît cu bara de protecÈ›ie.
Nu e mult, dar este suficient sa atinga, la bordurile pe care inainte nu le atingeam. (mi s-a intamplat de 3 ori pana acum). Este foarte adevarat ca primele doua dati am lovit cu suportul prizei (partea electrica), care in imagini se vede ca este ridicat, spre bara.
Inainte, el era perpendicular pe sol, dar la prima lovitura s-a ridicat spre bara (este prins intr-un singur surub, ceea ce i-a permis sa se basculeze).
A doua oara, am lovit pentru ca-l indreptasem.
Iar a treia pentru ca aveam masina plina. Pe urma m-am straduit sa iau cat mai piezis acea bordura, si nu s-a mai intamplat.
membru al clubului SpiteColorate.ro

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by ida01ro »

pfff ...we should live with that ! daca garda la sol era mai mare aparea cineva sa spuna ca e prea inalta masina...samd

in ce ma priveste am atins de atatea x cu presul de cauciuc al barei din fata ca acum am inceput sa o las ridicol de departe de bordura ! asta mai ales dupa de a inceput sa picure vasul cu lichid de spalare parbriz, iar cei de la service mi-au aratat ca furtunasul pompei fusese rupt/crapat din cauza unei lovituri din fata...desi la bara nu se observa absolut nimic ! acum, nu mai stiu dc e din cauza de borduri sau de drumuri forestiere pe care im place la nebunie sa umblu...

bafta si drumuri line....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

ida01ro wrote:pfff ...we should live with that ! daca garda la sol era mai mare aparea cineva sa spuna ca e prea inalta masina...samd bafta si drumuri line....
Eu ma refeream la ce se intampla dupa ce pui carligul de remorcare.
Dezavantaje: are o greutate destul de mare (cred ca are intre 20 si 35 kg) - deci consum (f) usor ridicat si sarcina utila mai mica (a se intelege ca ea ramane aceeasi dar cand vrei sa vezi cat mai pui pe ea, trebuie sa iei in calcul si greutatea carligului.)
Avantaje (in cazul meu): suportul de bicicleta mult mai usor de prins, la indemana. Poate vreodata voi trage si o rulota. [-o<
membru al clubului SpiteColorate.ro

lilie
Posts: 33
Joined: 06 May 2009, 15:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by lilie »

Am si eu o intrebare, carligul acela este detasabil sau odata pus mori cu el acolo ? (in ideea ca-l montez cu mana mea, pun suportul de bicicleta, pun bicicleta, merg unde am nevoie, ajung acasa, scot bicicleta, scot suportul, scot carligul).
?!?!

tripluX
Posts: 39
Joined: 21 Apr 2008, 13:18
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by tripluX »

A mai pus cineva carlig la SW in ultimpul timp? M-ar interesa si pe mine pentru o rulotă.Merci !
Kia Cee"d SW 1.4 GSL BEST PEWTER BEIGE
PH 75 MRN
Image

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by crai »

Avînd nevoie de-a remorca mai des o remorcă am montat un cărlig de remorcare model T 52 din Polonia , montat la o firmă autorizată cost total 550 lei.
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

VBB
Posts: 36
Joined: 22 Jan 2018, 23:39
Auto: pro ceed
Location: bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by VBB »

Instalația electrica necesita can bus?
Din câte știu, ceed din 2008 nu are can bus. Nu are martori de atenționare atunci când am bec ars. Caut cârlig pentru un pro ceed 2008 și cei de la autogedal insista ca instalația electrica necesita can bus.

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by vas36 »

Nu are canbus. Am montat un cârlig pe ceed 2008, luat de la dezmembrări împreună cu instalatia originala, nu am tăiat cabluri, totul se mufeaza pe instalația mașinii.
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”