Carlig tractare semiremorca

Cum se rezolvă diverse probleme
BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Stai ca eu nu mi-am pus inca la Kia! Mi-am pus la Matiz, acum studiam piata pentru un carlig de Kia.
Cel de matiz mi l-au facut la Salonta, la Autoflex. Au si de Kia, am pus undeva prin paginile anterioare oferta lor pentru carlig de Kia SW. Ceva mai ieftin e cel de la Brasov, numai ca ei nu asigura si montajul. La Salonta e mai scump insa ti-l si monteaza, cu toate actele in regula. Am vorbit cu Lucian Tripon si mi-a zis ca daca firma are toate avizele si autorizatiile pentru genul asta de lucrari, din punctul de vedere al garantiei oferite de Kia Motors nu sunt probleme.
Si eu as fi curios de poze de la MosNicolae, daca se poate.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

Eu nu prea înÈ›eleg cum se prinde cîrligul ăsta de maÈ™ină ?

Aici în poză apare doar cîrligul:
http://www.autoflex.ro/index.php?do=pro ... cauta=true

Dincoace, altfel de poze:
http://www.enginehouse.eu/carlige_remorcare_bosal.html

O altă chestie întrebătoare este cum se prinde mai exact suportul de biciclete de cîrlig ? Se poate prinde de orice cîrlig ?

Unele au o porÈ›iune pe lîngă cîrlig care nu È™tiu la ce foloseÈ™te:

http://www.tazne.cz/z12729-tz-kia-cee-d-sportywagon

Image
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by Joco »

viewtopic.php?f=4&t=2523

Aici gasesti descrierea oficiala pentru montarea carligului.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

Joco wrote:viewtopic.php?f=4&t=2523

Aici gasesti descrierea oficiala pentru montarea carligului.

Joco
Unde ? pe ftp-ul ăla despre care se vorbeşte acolo ?
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by Joco »

Da. Acolo gasesti o sumedenie de materiale foarte utile.
Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

Joco wrote:Da. Acolo gasesti o sumedenie de materiale foarte utile.
Joco
Într-adevăr sunt chestii utile, dar deÈ™i m-am uitat deja de două ori prin directoare n-am găsit ceva ce să semene a instalare cîrlig; poÈ›i fi mai specific ?
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by Joco »

se afla in : Diverse/fit_instructions pdf

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

alexxed wrote: O altă chestie întrebătoare este cum se prinde mai exact suportul de biciclete de cîrlig ? Se poate prinde de orice cîrlig ?
Suportul de biciclete are o montura care se aseaza peste rotula carligului, apoi se strange in jurul ei si se imobilizeaza acolo. Ceva ca un fel de menghina care are intre falci o scobitura sferica, penrtu a se fixa pe rotula si pe o portiune din axul vertical al carligului, inaintea rotulei. Imobilizarea este foarte sigura, strangerea este foarte puternica si potrivirea exacta.
Merge la toate carligele standardizate, cred ca nu merge la unele modele de carlig de Dacia 1300, care au rotula prinsa direct pe nu-stiu-ce cornier, fara a avea "gat".
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

Asa e. O bicicleta are (in medie) 14 Kg. Suportul de biciclete are 10 kg + 60 kg (4 biciclete). Carligul de remorcare (modelul meu) suporta o sarcina de 75 kg. O sa pun si poze, insa o sa mai dureze o saptamana... La sfarsitul saptamanii este targul Exposport (Romexpo-Bucuresti). Sper sa prind o oferta la biciclete si sa cumpar cate una pt mine si fiul meu. Vreau un model mai bun / scump, de aceea astept targul. La actualele biciclete - dhs + o chinezarie - schimb lunar cate ceva la ele. Cele doua modele de biciclete nu pot fi puse pe suportul de biciclete pentru ca nu au cadru cu bara intre ghidon si sa. Este adevarat ca exista un adaptor care sa tina locul acestei bare, insa nu intentionez sa plec in tara cu doua stifturi de biciclete.
membru al clubului SpiteColorate.ro

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

N-am mai pus poze. :)

Insa vreau sa sesizez o problema pentru cei care intentioneaza sa-si monteze carlig de remorcare: la coborarea cu fata de pe o bordura carligul atinge bordura. Cand puteti cobora piezis, daca mergeti incet, puteti evita neajunsul.

Am folosit carligul / suportul de biciclete (+ o bicicleta) un singur drum (500 Km). Singura problema a aparut la bicicleta. Aripile de plastic au prins joc din cauza curentului puternic.
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

MosNicolae wrote:N-am mai pus poze. :)

Insa vreau sa sesizez o problema pentru cei care intentioneaza sa-si monteze carlig de remorcare: la coborarea cu fata de pe o bordura carligul atinge bordura. Cand puteti cobora piezis, daca mergeti incet, puteti evita neajunsul.

Am folosit carligul / suportul de biciclete (+ o bicicleta) un singur drum (500 Km). Singura problema a aparut la bicicleta. Aripile de plastic au prins joc din cauza curentului puternic.
Păi pune niÈ™te poze :wink:
Cam cîÈ›i cm se adaugă sub bara din spate din cauza cîrligului de dai cu el în bordură ?
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

alexxed wrote: Păi pune niÈ™te poze :wink:
Cam cîÈ›i cm se adaugă sub bara din spate din cauza cîrligului de dai cu el în bordură ?
Offff ... Am sperat sa fii la pe lista de la Brasov, dar nu te-am vazut. Te-as fi chemat sa vezi "live".

O sa incerc sa pun poze, insa... am mai promis si acu' nu-stiu cate luni. O sa ma straduiesc.
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

MosNicolae wrote:
alexxed wrote: Păi pune niÈ™te poze :wink:
Cam cîÈ›i cm se adaugă sub bara din spate din cauza cîrligului de dai cu el în bordură ?
Offff ... Am sperat sa fii la pe lista de la Brasov, dar nu te-am vazut. Te-as fi chemat sa vezi "live".

O sa incerc sa pun poze, insa... am mai promis si acu' nu-stiu cate luni. O sa ma straduiesc.

Le poÈ›i pune aici, simplu fără cont: http://imageshack.us/
Apoi primeÈ™ti în email legăturile către ele.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

alexxed wrote: Le poÈ›i pune aici, simplu fără cont: http://imageshack.us/
Apoi primeÈ™ti în email legăturile către ele.
Trebuie sa le fac, prima data. Apoi sa le descarc... O sa ma straduiesc. A cautat adineuri un tf sa fac pozele dar nu am gasit pe nimeni. O sa-mi caut aparatul pe acasa.
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

MosNicolae wrote:
alexxed wrote: Le poÈ›i pune aici, simplu fără cont: http://imageshack.us/
Apoi primeÈ™ti în email legăturile către ele.
Trebuie sa le fac, prima data. Apoi sa le descarc... O sa ma straduiesc. A cautat adineuri un tf sa fac pozele dar nu am gasit pe nimeni. O sa-mi caut aparatul pe acasa.
Păi să spui cuiva să facă la întîlnire È™i le pui după :)
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”