Aditiv Curatat Injectoare - Benzina

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Aditiv Curatat Injectoare - Benzina

Post by panzer »

Daca ati avut probleme cu injectoarele la benzina si ati folosit aditiv puteti va rog sa impartasiti rezultatele.

Problema mea este mai complexa. Am descris-o in topicul acesta. Am eliminat cam toate problemele: bujii noi, refacut motor, schimbat fisele intre ele, etc.

Am ajuns la injectoare. Ma gandeam la aditivul Liqui Moly. In comentarii este un coleg cu Ceed pe GPL care spune ca l-a folosit cu succes.

Doar ca intr-o discutie azi cu un vanzator de la un magazin auto, chiar nu a vrut sa mi-l vanda. "Il poti folosi dar poti sa ai alte probleme." N-a vrut sa specifice ce alte probleme. Sfatul lui: benzina aditivata si forja.

Orice alte pareri sunt bine venite. Multumesc.

Crisss
Posts: 62
Joined: 15 Mar 2020, 16:48
Auto: Kia Ceed 1.6 GLS MT
Location: Bucuresti

Re: Aditiv Curatat Injectoare - Benzina

Post by Crisss »

Salut,
Daca spui ca pe partea de electric e ok, ai schimbat bujiile/fisele intre ele si e aceeasi problemam cred ca mai ramane cum spuneai injectorul.
Acum legat de aditivi, eu n-am sesizat niciodata o imbunatatire de nici o culoare. Ce fac eu (nu stiu daca e solutia ideala dar...) odata la aproximativ 2-3 luni la un plin de rezervor (doar petrom 95) pun si 500ml de alcool izopropilic si bag cam 50 km de autostrada unde o tin pe la 4500 rpm. In aproximativ 2 ani asta am facut si nu am avut niciodata tremurat in relanti, erori etc.
Totusi asigurate ca e totul ok pe electric. Chiar si alimentarea acelui injector!
Negrilica mea: KIA Ceed 1.6 GLS MT 122 CP, 2008, benzina. ODO 79000km.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”