taxa de rezervare

Cum se rezolvă diverse probleme
dorst
Posts: 67
Joined: 24 Dec 2007, 02:05
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by dorst »

Eu tre sa platesc 102% din valoarea masinii. Firma percepe un comision, nu cred ca e vorba de taxa de rezervare. Pe facutura proforma scrie "plata se face in lei la cursul BNR+2% RON din ziua platii". Mai e la cineva asa? E normal?
Kia cee'd SW 1.4 best, oil blue
Poz'n'e;Lista comenzilor;Jurnal de bord;

cmg_george

Post by cmg_george »

Asta depinde de dealer. La mine de exemplu plata se face la cursul Unicredit (cel mai mere de pe piata). La altii am vazut cursul BNR+1%. Deci este normal... dealerul isi trage si el de acolo din cate cred eu. Eu le-am zis ca vreau sa le platesc direct in euro ca nu imi convenea sa schimb euro in lei si apoi eu sa "cumpere din nou euro"... dar cica nu se poate :| datorita legislatiei din romania

dorst
Posts: 67
Joined: 24 Dec 2007, 02:05
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by dorst »

huh ce coincidenta si cu euro, da bine ca am aflat ca stateam cu inima indoita ca ma jermanesc astia, si asa am scobit buzunarele pana s-au tocit pt masinuta asta, dar sigur se merita :). Ms mult pt raspuns.
Kia cee'd SW 1.4 best, oil blue
Poz'n'e;Lista comenzilor;Jurnal de bord;

cmg_george

Post by cmg_george »

Nici o problema. Si eu am avut ceva probleme la diferentele astea de curs. Daca tinem cont ca banca mi-a dat euro... a tb sa ii schimb in lei la un curs de 3.6 apoi ... dealerul cum a calculat la alt curs (de vro 3.7) a iesit o diferenta simtitoare zic eu de 2000 RON....

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

Si eu am patit la fel...cursul BNR + 2%. Cica asa fac mai toti dealerii. Probabil ca dealerii vor sa se puna la adapost de anumite pierderi din diferenta de curs.
Ma intreb ce s-ar fi intamplat daac achizitionam masina intr-o perioada in care eur era in scadere...primeam acea diferenta de bani inapoi?
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

eu am achizitionatul la cursul BRD care e putin mai mare ca cel BNR (de aici cei 2% cred...)
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Eu am platit 1500RON taxa de rezervare ca sa poata fi lansata comanda inainte ca banca sa le plateasca lor avansul. Dupa ce banca a platit avansul, am facut o cerere de returnare a taxei de rezervare si mi-a fost returnata (dupa vreo 2 luni!)
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

La mine a fost returnata dupa 2 sapt.

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Eu am o nelamurire cu plata masinii. Am facut comanda sambata la domnul George Dinu: 1.A semnat doar formularul de comanda;2.Contractul de vanzare cumparare nu e semnat deloc;3.am platit avansul de 10% din totalul masinii si nu mi-a zis nimic de seria masinii;4.Mi-a spus k daca platesc restul pana la sf lui aprilie am masina pe 15-20 MAI. Este normal asa ceva, adica din ce am citit pe la voi trebuie sa-mi comfirme el k a venit seria si apoi sa fac plata nu? Si cu semnatura si stampila ce ma sfatuiti sa fac, sa merg intr-o zi sa-mi semneze si sa puna stampila pe acte?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”