Achizitie cauciucuri de iarna

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by akm »

Ia Sava linistit eu am avut doua ierni pe masina si sunt cele mai bune pe segmentul lor, uita de celelalte sunt mai slabe decat Sava (daca nu ma crezi du-te si pune mana pe cauciucuri sa vezi ce diferenta este intre ele,la cat de moi sunt, cele de iarna trebuie sa ramana moi la temperaturi scazute).
Celelalte cauciucuri nu zic ca sunt proaste atata timp cat nu le-am avut eu personal dar la testul atingerii(moliciune),al ochiului(profil) si al materialelor de pe net in viziunea mea au punctat mai putin.
Acu doi ani am facut research aproape o luna pana am ales cauciucurile de iarna si am batut si vazut metro, selgross, careffour si in targ la Vitan. Concluzia a fost Sava , acum daca vrei sa faci si tu research esti liber sa o faci dar daca nu mai vrei sa pierzi vremea e simplu :
Ieftine(relativ) Sava Eskimo S3 si la distanta mare Debica Frigo
Mai scumpe(relativ) Goodyear Ultragrip 7+, Dunlop Wintersport 3D(pt zapada zonele de oras, DN), Dunlop Wintersport M3 (pt zonele cu zapada batatorita) diferentele intre performantele 3D si M3 sunt foarte mici,
Scumpe (dar nu neaparat mai bune) Pirelli Winter 190 Snowcontrol, Continental Wintercontact TS830 si Michelin Alpin A3.
Numai bine!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by psystem »

akm wrote:Ieftine(relativ) Sava Eskimo S3 si la distanta mare Debica Frigo
Mai scumpe(relativ) Goodyear Ultragrip 7+, Dunlop Wintersport 3D(pt zapada zonele de oras, DN), Dunlop Wintersport M3 (pt zonele cu zapada batatorita) diferentele intre performantele 3D si M3 sunt foarte mici,
Scumpe (dar nu neaparat mai bune) Pirelli Winter 190 Snowcontrol, Continental Wintercontact TS830 si Michelin Alpin A3.
Numai bine!
Nu am inteles foarte bine care e diferenta dintre m3 si 3d.

Pana la urma cred ca m-am hotarat(oarecum) :) : ori iau un set Sava si unul Dunlop sau 2 seturi Dunlop.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by akm »

Sunt practic la fel ca performante M3 si 3D fiecare avand doar mici plusuri unul fata de celalat.
3D ul e mai un pic mai bun pe zapada moale si pe drum umed (conditii tipice pt Drumuri Nationale iarna).
M3 ul e ceva mai bun pe drumurile acoperite cu zapada batatorita si sunt un pic mai silentioase in rulare(conditii tipice pentru restul drumurilor).
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Bonzai2 »

Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

ogabi
Posts: 27
Joined: 27 Jan 2008, 15:07
Auto:
Location: ramnicu valcea

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by ogabi »

Eu am luat 4 buc Polaris 2 185/65/R15 la 163 lei/buc plus 65 lei montat si echilibrat.
Ceed 1.4 gsl, best, Peweter Beige

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by iulian2007 »

azi am achizitionat si eu 4 gume de iarna
oferta praktiker: TRYAL
or fi bune, or fi rele...............ramane de vazut
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by psystem »

La ce pret?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by iulian2007 »

psystem wrote:La ce pret?
scuze, la 140/buc, 2 ani garantie
initial am crezut ca sunt reesapate, dar sunt noi, made in serbia
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by djniki4 »

Am achizitionat 2 anvelope Dunlop Sp Winter sport m3(Made in Germany) de la Metro cu 1.9 mil bucata, iar pe spate o sa pun 2 kormoran-uri.

nici

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by nici »

Am gasit un link http://www.anvelopa-janta.ro. Par a avea preturi mici si montajul si echilibratul gratuit. Momentan nu imi iau cauciucuri... am alte pb cu masina. Insa. acum as fi luat UG7+. Ajung 9 mil cu totul.

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by DaDiRo »

De la Savhor (anvelop-janta) mi-am luat eu anul trecut in plina criza de cauciucuri Dunlop M3 205/55/16 la 340 bucata, cu montaj si echilibrat inclus. Apoi tot la el am facut schimbul pentru vara. Trebuie sa spun ca mi-a fost recomandat de catre un coleg de munca si am fost foarte multumit. Sunati la unul dintre numerele de telefon si interesati-va, fiindca s-ar putea sa aveti surpriza placuta sa vi se ofere preturi mai mici decat cele de pe site. Puteti sugera ca nu vreti factura, fiindca garantie oricum va da la ele.
Sa nu uit, am luat si un set de Goodyear UG7 195/65/15 la 200 lei bucata, in aceleasi conditii.

Bafta si spor la cumparaturi!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Bonzai2 »

DaDiRo wrote: fiindca s-ar putea sa aveti surpriza placuta sa vi se ofere preturi mai mici decat cele de pe site. Puteti sugera ca nu vreti factura, fiindca garantie oricum va da la ele.
Sa nu uit, am luat si un set de Goodyear UG7 195/65/15 la 200 lei bucata, in aceleasi conditii.
De cand traiesc in Romania am invatat ceva: sa nu iau ceva care are garantie fara FACTURA.Garantia nu are nici o valabilitate fara factura(bon fiscal).
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by scubli »

E prea riscant sa cumperi ceva fara garantie si sa te bazezi pe incredere cand vine vorba de garantie.
Asa poti lua garantia de la nea vecinul care si-a luat acum gumele si sa mergi cu ale tale ce au 4 ani sa spui ca acum le-ai luat si sunt distruse deja. Factura e factura, de aia de cele mai multe ori se scrie pe garantie "conform factura fiscala nr... din data ...".

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by BogdanTimisoara »

scubli wrote:Asa poti lua garantia de la nea vecinul care si-a luat acum gumele si sa mergi cu ale tale ce au 4 ani sa spui ca acum le-ai luat si sunt distruse deja.
Si ei iti vor spune si iti vor demonstra ca nu exista pe stoc la data facturii nicio anvelopa cu DOT-ul de acum patru ani.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by scubli »

@BogdanTimisoara: Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Incercam sa demonstrez ca garantia fara factura nu are nicio valoare.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”