Achizitie cauciucuri de iarna

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
pro_ceeder
Posts: 12
Joined: 08 Aug 2008, 14:22
Auto:

Achizitie cauciucuri de iarna

Post by pro_ceeder »

Salutare tuturor,

am un pro ceed 1.4 best, si as dori sa achizitionez niste cauciucuri de iarna(pe 15). Aveti ceva sugestii ?

P.S: am cautat alte topicuri cu acest subiect dar nu ma gasit informatiile cautate....
Pro ceed, 1.4, best...

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Orlando_LR »

Eu mi-am cumparat iarna trecuta gume Fulda Kristal Montero,pentru coreeanca mica(hyundai accent) si crede-ma sunt foarte foarte bune...si desenul mie mi s-a parut foarte interesant.
Sunt zgomotoase dar pot spune ca Dunlop Winter M3 sunt mult mai zgomotoase.(a avut tatal meu si dinalea).
Michelin Alpin iara sunt foarte bune(si dinalea am avut:D)dar singurul impediment este ca sunt scumpe.
Parerea mea ca Fulda sunt raportul calitate-pret foarte foarte bun.
pe mine anul trecut m-a dus un cauciuc pe 13' undeva pe la 160 de lei.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by PYFMAN »

pro_ceeder wrote:Salutare tuturor,

am un pro ceed 1.4 best, si as dori sa achizitionez niste cauciucuri de iarna(pe 15). Aveti ceva sugestii ?

P.S: am cautat alte topicuri cu acest subiect dar nu ma gasit informatiile cautate....
intr-o emisiune recenta la tv pe teme auto .... spuneau asa:

anvelopa trebuie sa fie de iarna
... restul detaliilor de dupa ...... nu sunt concludente!

eu am luat ceva ieftine dar noi .......... si nu am avut probleme .....
daca vb de cele de vara ..... aici da ...... conteaza multe alte detalii!
Last edited by PYFMAN on 22 Sep 2008, 12:22, edited 1 time in total.
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by ionutz »

Eu mi-am cumparat vineri Debica Frigo de la Metro,sunt in oferta la 142,79/buc!Am mai avut Debica Navigator si pe masina anterioara(erau pt toate sezonele)si am fost multumit de ele!Sper ca am facut o alegere buna si de data aceasta!O sa pot vedea asta dupa ce trece iarna asta si le testez.
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

B O G D A N
Posts: 4
Joined: 22 Sep 2008, 12:14
Auto:
Location: Stefanesti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by B O G D A N »

AOLO Debica Frigo ... sa fim seriosi .... pre_ceeder acum depinde ce vrei ... ieftine si calitate proasta, pret mediu si calitate medie sau scumpe si calitate net superioara...

As putea sa-ti recomand niste marci :

Daca vrei ceva care este net superior peste Debica sunt 2 marci : America SLC202 si Barum Polaris2
Iti mai pot recomanda Dunlop 3D care anul trecut a fost pe primul loc in topurile de specialitate ...
poti sa mai te interesezi si de Continental Winter Contact TS810

eu in astea am incredere... si nu te supara pe mine Ionut dar anvelopele nu le cumperi de la metro :) ai o gramada de magazine in Mioveni de vand anvelope...

Sper ca am fost de ajutor.

cu respect
Kia Cee'd 1.4 GSL LX MT , ALBA

Captain J Ac K
Posts: 8
Joined: 19 Feb 2008, 20:29
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Captain J Ac K »

Eu mi-am luat Continental WinterContact TS 810..am vazut ca au iesit la teste destul de bine..210 ron/buc.
Kia Ceed 1.6 GSL,122 CP,MT EX CLASSIC,Cassa White + Optionale.

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by dre_andrei »

Captain J Ac K wrote:Eu mi-am luat Continental WinterContact TS 810..am vazut ca au iesit la teste destul de bine..210 ron/buc.
de unde ai luat continentalurile? eu m-am tot uitat pe site-uri si pe teste, si a ramas sa ma hotarasc intre Dunlop WinterSport 3D si GoodYear UltraGrip 7+. stiu ca anul trecut goodyear-urile erau la metro 170 de lei, la oferta 4 anvelope + un aparat de spalat masina cu presiune.. o ashtept si anul asta :)
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by psystem »

Ar fi ceva sa fie aceasi oferta sa e super. As lua si eu un set fara sa discut. Poate si 2.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Bogdang »

eu pana acum am folosit doar Sava insa am fost incantat de ele
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by ionutz »

B O G D A N wrote:AOLO Debica Frigo ... sa fim seriosi .... pre_ceeder acum depinde ce vrei ... ieftine si calitate proasta, pret mediu si calitate medie sau scumpe si calitate net superioara...



eu in astea am incredere... si nu te supara pe mine Ionut dar anvelopele nu le cumperi de la metro :) ai o gramada de magazine in Mioveni de vand anvelope...

Sper ca am fost de ajutor.

cu respect
Nu ma supar,stai linistit!Am cautat si prin Mioveni cauciucuri de iarna ,dar am gasit numai pt toate anotimpurile,ba mai mult una de la un magazin a incercat sa imi bage pe gat Debica Passio spunandu-mi ca sunt de iarna,iar eu stiam sigur ca astea sunt de vara!
Am cautat date despre debica si pot spune nu am gasit persoane dezamagite de ele.Din tot ce m-am documentat toti au spus ca sunt multumiti de ele...se fabrica in Polonia si sunt facute de Goodyear...un fel de Dacia-Renault!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by dre_andrei »

Am fost in seara asta la metro si am vz k sunt asa:
Michelin Alpin A3 195/65/R15 : 237 ron
Dunlop Winter Sport M3 185/65/R15 : 195 ron
Debica Frigo 195/65/R15 : 160 ron
Trayar nu-mai-shtiu-cum 195/65/R15 : 140 ron.
Preturile sunt in general cu ~50 de lei mai mici decat la magazine.
Eu cred k o sa aleg Michelin Alpin.
Totusi, sa stiti ca nici Debica nu arata rau deloc :P.
PS: nu lucrez la metro :)
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

boris
Posts: 11
Joined: 07 Jul 2008, 18:56
Auto:
Location: targu mures

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by boris »

Salut tuturor. Eu astept inca masina, dar ma gandesc si la gume de iarna. Mi mi s-a recomandat cu caldura gama NOKIAN. Ce parere aveti?
Kia Cee'd sw best 1,4 Mars Red
comanda 6 iulie 2008
seria 18 septembrie 2008, achitata 19 septembrie 2008

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by scubli »

Am auzit ca sunt ok si Nokian, dar pe gumele de iarna nu trebuie pus asa mare accent ca pe cele de vara.
Eu am gasit la pret bun Nankang Winter nu mai stiu cum, 205/55/R16 si sunt perfecte, le-am folosit o iarna si nu am nimic de comentat, foarte multumit de ele. Acum gumele stau in garaj si asteapta iarna :)

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by ionut75 »

Eu mi-am luat iarna trecuta FIRESTONE Winterhawk si s-au comportat bine in orice conditii (zapada, gheata, viteze mari, etc).
Sunt multumit de ele. :D
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by BogdanTimisoara »

Prin cautarile mele pe net, dadusem mai demult peste un site romanesc de vanzari de anvelope, unde fiecare anvelopa era insotita si de linkuri spre pagini de evaluari (ADAC si altele) ale anvelopei respective. Nu mai gasesc respectivul site, dar stiu ca pe primele locuri in top erau Ultragrip 7+ si Wintersport 3D. Fiecare test nota comportamentul respectivei anvelope in conditii de zapada, gheatza, umezeala etc.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”