Achizitie cauciucuri de iarna

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by misuspita »

Salutare!

Am si eu o intrebare. Ma pregatesc pt prima mea iarna cu masina si inca nu stiu ce sa fac... 99% voi merge si pe la munte anul asta, asa ca mi-ar trebui niste anvelope de iarna, macar pe fata. Problema mea e ca stau la bloc, nu am loc sa mai arunc un ac pe jos, daramite sa pun la pastrare 2 caucioace de vara in garsoniera. Cum sa fac si care ar putea fi solutia in caz ca vreau sa imi pun anvelope de iarna pe masina? Multumesc anticipat de raspunsuri.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Akbhar »

Nu cunosti pe nimeni care sa stea la casa sau sa aiba garaj/boxa/ ceva? Sa stii ca intra si sub pat 2 cauciucuri (nu e frumos, dar rezolvi problema)

Daca nu gasesti pe nimeni ti le pot tine eu la Ploiesti, la bunica mea, in garaj. Unde stau 4 cauciucuri cu jante au loc si 2 cauciucuri.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Orlando_LR »

misuspita wrote:Salutare!

Am si eu o intrebare. Ma pregatesc pt prima mea iarna cu masina si inca nu stiu ce sa fac... 99% voi merge si pe la munte anul asta, asa ca mi-ar trebui niste anvelope de iarna, macar pe fata. Problema mea e ca stau la bloc, nu am loc sa mai arunc un ac pe jos, daramite sa pun la pastrare 2 caucioace de vara in garsoniera. Cum sa fac si care ar putea fi solutia in caz ca vreau sa imi pun anvelope de iarna pe masina? Multumesc anticipat de raspunsuri.
Vezi ca cei de le la Sama dar nu numai,au un fel de hotel pentru cauciucuri pe timp de iarna...nu stiu cat costa dar e bine sa te interesezi.;)
Parerea mea e sa iti cumperi 4 cauciucuri pentru ca nu numai fata merge pe zapada...si spatele merge tot pe zapada...
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by dre_andrei »

misuspita wrote:Salutare!

Am si eu o intrebare. Ma pregatesc pt prima mea iarna cu masina si inca nu stiu ce sa fac... 99% voi merge si pe la munte anul asta, asa ca mi-ar trebui niste anvelope de iarna, macar pe fata. Problema mea e ca stau la bloc, nu am loc sa mai arunc un ac pe jos, daramite sa pun la pastrare 2 caucioace de vara in garsoniera. Cum sa fac si care ar putea fi solutia in caz ca vreau sa imi pun anvelope de iarna pe masina? Multumesc anticipat de raspunsuri.
Din cat m-am mai documentat si eu, am aflat ca decat sa iti pui 2 anvelope de iarna bune pe fata, mai bine iti pui 4 ieftine pe toata masina.
Daca iti pui 2 pe fatza castigi doar la tractiune, in schimb nu castigi nimic la aderenta, franare, stabilitate si altele.
Asa ca recomandarea ar fi sa faci un efort sa iti iei 4 (eventual 4 Debica Frigo - costa 150 de lei bucata), iar pentru depozitarea celor de vara, apeleaza la un prieten cu balcon, la casa bunicilor sau a părintilor, sau la cămara acestora :)
In ultima instanta poti apela si la serviciile de custodie anvelope ale Sama Service sau Nico Tyres (nu mai stiu exact care firma ofera aceste servicii si nici preturile).
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by c.ciprian »

http://www.auto-soft.ro/ astia iti si pastreaza anvelopele tot sezonul daca le cumperi si le schimbi la ei. Vara le lasi pe cele de iarna la ei si invers.

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by asdfgh »

Hello,

vreau si eu sa-mi iua pt iarna asta cauciuce; momentan sunt in faza de documentare. am gasit ceva pe net daca vreti sa aruncati un ochi:
http://www.euroshina.com.ua/top.php?lng=en
Eu cred ca o sa iau Dunlop.
Are cineva idee cat costa schimbarea anvelopelor vara->iarna si daca da puteti sa recomandati ceva prin buc?

Merci!
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by dre_andrei »

consultati aici oferta de la metro - parca la pagina 38 erau anvelopele.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by psystem »

De Pirelli Sottozero ce ziceti?

Eu as oscila intre Pirelli si Michelin.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by dre_andrei »

psystem wrote:De Pirelli Sottozero ce ziceti?

Eu as oscila intre Pirelli si Michelin.

Bafta
prin testele ADAC, la premiante, nu prea apare pirelli sottozero..
crek mai bine iei michelin
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Orlando_LR »

Eu va spun din proprie experienta,aceste teste facute de diverse firme "nepolitizate" sunt bune doar sa iti faci o parere...
Se stie ca aceste teste facute de diverse firme sau asociatii de genul asta...sunt cam politizate,castiga doar cei care dau lozul...am auzit-o chiar de la o cunostinta din ACR...
Cel mai bine alegeti cauciucuri cu renume gen(goodyear,michelin,fulda etc.) decat sa alegeti niste gume pe care dupa aia sa le regretati.
Eu am pe accent fulda kristal montero si credeti-ma au fost extraordinare...am urcat pe la moeciu si prin alte parti fara nici o jena,chiar si fara lanturi.Si in bucuresti erau parfum...tin sa precizez ca nu am abs pe accent...si ingheta frana daca o apasam.
Acum voi decideti.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by psystem »

Dupa cum zicea cineva: cred ca sunt bune orice anvelope de iarna fata de unele de vara.

Acum diferenta nu mi se para enorma: de la 6 mil de unele modeste la 8 mil(8 si ceva) la unele mai bune.

Eu am sa iau ce o sa gasesc si ce o sa mi se para mai atragator dintre: Michelin, Dunlop, Goodyear, Pirelii, desi nu voi spune nu nici unor marci mai putin cunoscute, cu conditia sa aiba un profil adecvat.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by akm »

nemtii faceau acu ceva vreme un clasament ...
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Wi ... eID=127155

Nu il luati ca fiind absolut, orientativ merge
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by dre_andrei »

Aseara am facut si eu alegerea: Dunlop Winter Sport 3D.
Am ales sa le iau de la Metro, si m-au costat 808 ron 4 bucati.
Dintre astea mai bune, mai erau Pirelli Sottozero la 214 ron, dar a caror profil mi s-a parut un pic "mai putin performant" decat cel Dunlop.
Spor si voua la cumparaturi.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by ionut75 »

Un sfat pentru cei care vor sa-si cumpere anvelope (indiferent daca sunt de iarna sau de vara) : uitati-va inainte sa le achizitionati la data de fabricatie.

Data de fabricatie pentru cei care nu stiu este un cod de 4 cifre gen "2808" care semnifica :
"28" - saptamana in care a fost fabricat cauciucul
"08" - anul de fabricatie, in speta 2008
Deci 2808 : cauciucul a fost fabricat in S28 din 2008 (in intervalul : 07-13.07.2008).
Sper ca v-am fost de folos. :D
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by BogdanTimisoara »

psystem wrote: ...nu voi spune nu nici unor marci mai putin cunoscute, cu conditia sa aiba un profil adecvat.
Din cate am inteles eu uitandu-ma pe net, la fel de importanta ca si profilul, este compozitia cauciucului, care trebuie sa aiba anumite proprietati de elasticitate si aderenta la temperaturi sub 7 grade Celsius. Doua anvelope cu profil asemanator insa cu compozitia cauciucului diferita, vor "lucra" diferit in conditii de drum asemanatoare.
Problema e ca atunci cand ai in fata ta in raft niste anvelope, nu prea ai cum sa iti dai seama care are cauciucul mai bun. Pe zapada conteaza mai mult profilul, dar pe gheata, zapada batatorita sau sosea uda, mai importanta e aderenta materialului.
Testele Adac si ale altor societati de specialitate cred ca sunt cele mai edificatoare pentru proprietatile fiecarei anvelope, proprietati pe care nu avem cum sa le aflam in magazin.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”