DYI: Antifonare/Insonorizare

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: DYI: Antifonare/Insonorizare

Post by catalin »

De auzit se aude dar nu la aceeasi intensitate,acum se aude infundat nu tronc cum era inainte.Materiale am folosit aluband de la DenBraven 1 rola si ceva de 15 cm cu 10m, 76 ron,si fonomin(pasla) luata de pe club dacia, este cineva care vinde 1m pe 60 cm la 10 ron.Dupa ce am pus aluband pe oale am adaugat si fonomin dupa cum rezulta si din poze.
Golf 7 1.5 Tsi

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: DYI: Antifonare/Insonorizare

Post by BAU »

Topicul se refera la antifonare, insonorizare. Am vazut ca insonorizarea o face fiecare dupa cum doreste ptr a scadea zgomotele ( la capota ,usi, etc. cu bureti pisla spuma si altele)
Antifonarea (care poate avea si efect de insonorizare ) se face cu substante cauciucate sau bituminoase in zonele expuse coroziunii si lovirilor accidentale cu pietre deobicei. (pasajele rotilor ,in special fata, sau podeaua autoturismului in lungul lonjeroanelor ,colturilor caroseriei unde se stringe noroi sau la praguri).
Desi masina vine bine terosonata ,este bine ca fiecare sa incerce o protectie suplimentara mai ales cei care urca bordurile sau merg pe drumuri accidentate si mai ating masina pe dedesupt .
Cel mai bine se poate folosi solutia ce se gaseste in comert si este foarte buna SINTO numai ca este nevoie ptr calitatea lucrarii de aer comprimat la 3-6 atm ptr. ca se stropeste cu pistolul ,si este bine ca lucrarea sa se faca intr-un service.
Eu am gasit alta solutie ,la fel de buna si macar am facut-o eu cum mi s-a parut mai bine .
Se gaseste solutie de antifonare la Spray (costa destul de mult ,si am inteles ca in comert nu se prea gaseste ci sint numai prin Service-uri) de la firmele Wurth ,si Teroson. (nu lucrez la ei si nu e reclama)
Am folosit in zona pasajelor rotilor din fata (unde sint aruncate pietre de roti si in zona de dedesupt supusa lovirilor).Este ideala si pe exteriorul pragurilor ,in zona de sub usi ,da masinii si un efect sportiv in afara de protectie.
Este o protectie suplimentara excelenta si cu efect bun si de insonorizare pentru ca stratul depus poate sa ajunga si la 5 mm.
Daca cineva stie de unde se pot achizitiona asemenea Spray-uri in afara de Service este bine sa ne anunte si pe noi ,eu cel putin as dori sa gasesc si in comert.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: DYI: Antifonare/Insonorizare

Post by catalin »

Pai si Aluband-ul are in compozitie bitum dar este acoperit cu o foita de aluminiu.Spray se poate cumpara de la Wurt,suni si faci comanda,minim 80 ron,eu am cumparat de la ei Hss 2000 vasilina aderanta si un sprei de curatat.
Golf 7 1.5 Tsi

Jenel
Posts: 173
Joined: 07 Mar 2008, 16:29
Auto:
Location: Bucuresti

Re: DYI: Antifonare/Insonorizare

Post by Jenel »

Buna ziua!Am facut si eu insonorizarea la masina mea,mai precis la usi...insa la o usa din spate mi s-a blocat surubul in cruce care prinde geamul de macara :x Am tot insistat sa-l scot si finalul nu a fost unul fericit,acum in loc de cruce e rotund :o
Dupa insonorizarea a 3 din 4 usi pot sa spun ca se simte diferenta in sensul ca zgomotul din habitaclu la rulare se aude mai putin iar greierasii parca sunt mai putini.
O mare concluzie dupa semi-insonorizarea pe care am facut-o a fost ca boxele masinii sunt mult depasite si de aceea ma gandesc serios sa le inlocuies cu ceva mai de firma + 2 tweetere neaparat pentru partea din spate a masinii.
Ca materiale am folosit Silent Coat si o cutie bulk m-a costat 450 Lei cu 34 folii.
Am remarcat la colegii nostri rusi ca au folosit si un al treilea strat de insonorizare si daca puteti sa-mi spuneti ce material e cel din poza de mai jos va raman recunoscator.
31.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: DYI: Antifonare/Insonorizare

Post by marius01 »

In ce sens zici tu ca boxele sunt depasite ca nu inteleg :!: Daca poti sa fi mai explicit :)
Jenel wrote:Buna ziua!Am facut si eu insonorizarea la masina mea,mai precis la usi...insa la o usa din spate mi s-a blocat surubul in cruce care prinde geamul de macara :x Am tot insistat sa-l scot si finalul nu a fost unul fericit,acum in loc de cruce e rotund :o
Dupa insonorizarea a 3 din 4 usi pot sa spun ca se simte diferenta in sensul ca zgomotul din habitaclu la rulare se aude mai putin iar greierasii parca sunt mai putini.
O mare concluzie dupa semi-insonorizarea pe care am facut-o a fost ca boxele masinii sunt mult depasite si de aceea ma gandesc serios sa le inlocuies cu ceva mai de firma + 2 tweetere neaparat pentru partea din spate a masinii.
Ca materiale am folosit Silent Coat si o cutie bulk m-a costat 450 Lei cu 34 folii.
Am remarcat la colegii nostri rusi ca au folosit si un al treilea strat de insonorizare si daca puteti sa-mi spuneti ce material e cel din poza de mai jos va raman recunoscator.
31.jpg
KIA Cee`d 1.4 BEST

Jenel
Posts: 173
Joined: 07 Mar 2008, 16:29
Auto:
Location: Bucuresti

Re: DYI: Antifonare/Insonorizare

Post by Jenel »

[quote="marius01"]In ce sens zici tu ca boxele sunt depasite ca nu inteleg :!: Daca poti sa fi mai explicit :)

In sensul ca boxele sunt limitate atat ca puterea volumului cat si claritatea sunetului.
Sistemul audio e mult mai bun fata de cel al altor masini(golf 5 de exmplu) dar in mod clar e liber de mai bine....

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DYI: Antifonare/Insonorizare

Post by AlinS »

Ok, no offense dar sistemul audio al masinii se aude muuult mai bine decat al multora din piata. In functie de cat de mult iti place tweet-ul mai poti seta manual sunetul si sa il faci sa se auda cum iti place tie mai mult. Limitarea sunetului este data si de calitatea cd-ului sau mp3-ului pe care il reda unitatea. Daca ai multe melodii luate de pe net, e normal ca din punct de vedere calitativ sa lase de dorit. Si mai depinde si de cat de sensibila e urechea ta. Eu sunt innebunit dupa bas( problema e ca viitoarea nu vrea nici in ruptul capului un subwoofer in portbagaj, si sincer nu prea ai mai avea loc de altceva :)) insa sistemul audio al masinii face fata cu brio la destul de multe melodii care au un bas puternic :). Pana una alta eu sunt multumit de ceea ce ofera sistemul audio, au facut treaba destul de buna cu el. Ca sa nu mai zic de sistemul audio pus pe KiaOptima, e fenomenal :D!
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”