Apa in portbagaj

Cum se rezolvă diverse probleme
Spakko
Posts: 44
Joined: 09 Aug 2008, 00:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Apa in portbagaj

Post by Spakko »

Salut,
Ieri am avut placerea si "onoarea" sa imi curat masina si pe la roata de rezerva si ... stupoare.... am constatat ca aveam un mic lac acolo http://picasaweb.google.com/s.cosmin197 ... nPortbagaj#
Am scos cam 1 litru de apa. Am verificat chederul, nu are nici o ruptura si calca pe toata marginea haionului. Singurul lucru pe care il cred plauzibil este ca la spalatorie, la presiunea mare a apei sa intre pe undeva.
In alta ordine de idei imi scartaie si haionul, oricat m-am chinuit eu sa il reglez din cele doua tamburuse de pe margini.
In rest caruta e buna.
A mai descoperit careva apa din portbagaj?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP 6MT, Black pearl, full + ceva optionale + subwoofer under seat + senzori parcare

MY CAR ... http://picasaweb.google.com/s.cosmin1978 ...is the best !!!


Image

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by unciu »

Ups, verific si eu, daca e ceva, revin. a mea nu am mai spalat-o de aprox 10 zile.

OT: saracia te-a pus sa cureti si acolo, altfel dormeai linistit! :)

ducu22pot
Posts: 19
Joined: 04 Mar 2009, 18:00
Auto:
Location: Resita

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by ducu22pot »

Apa in portbagaj nu am gasit pina acum.Hayonul l-am uns cu vaselina la mecanismul de inchidere si nu mai am probleme.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT PISTON GREY
CS 22 POT
http://picasaweb.google.com/ducu22pot/P ... _GR9LDhiwE#

Spakko
Posts: 44
Joined: 09 Aug 2008, 00:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by Spakko »

Ce sa fac fratioare, daca la spalatorie nu ajunge nimeni niciodata pe acolo... macar eu sa-mi fac pomana. Da' sa stii ca greseli d-astea nu mai fac... vreau sa dorm linistit :lol:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP 6MT, Black pearl, full + ceva optionale + subwoofer under seat + senzori parcare

MY CAR ... http://picasaweb.google.com/s.cosmin1978 ...is the best !!!


Image

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by zombi »

Nu am avut pana acum surprize de-astea. Sa nu fie din cauza unui dop de cauciuc sarit. Oricum, chederul tine sa nu intre apa in curgere libera nu tine loc de garnitura de presiune, in cazul in care baiatul de la spalatorie a avut mai mult elan (spaga prea mare :lol:)
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

Lrk
Posts: 47
Joined: 30 Jun 2008, 20:50
Auto:
Location: Timisoara

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by Lrk »

Si la mine e OK.
Kia Cee'd SW 1.4 Gsl Best in Oil Blue

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by alpinad »

Nici vorba de asa ceva.....dar eu am si tava ....cu toate astea nici urma de apa dupa spalatorie!

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by marceli »

Am verificat si eu, totul este in regula.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

Spakko
Posts: 44
Joined: 09 Aug 2008, 00:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by Spakko »

Voi verifica dupa urmatoarea spalare. Culmea e ca nu am sesizat niciodata sa se umezeasca mocheta din portbagaj. Pot doar sa presupun ca intra pe la imbinarea chederului, in partea de jos si se prelinge direct pe sub cutia de plastic pana in scoica de la roata. Am constatat ca am apa abia cand am dat roata jos, aceasta fiind stransa sub roata in cantitate mica si sub cutia de plastic in cantitate mare, de unde am scos-o cu o carpa de caprioara. Banuiesc ca ar trebui sa existe si niste gauri de scurgere pe acolo care sa fie infundate, dar eu nu le-am gasit.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP 6MT, Black pearl, full + ceva optionale + subwoofer under seat + senzori parcare

MY CAR ... http://picasaweb.google.com/s.cosmin1978 ...is the best !!!


Image

Player7
Posts: 65
Joined: 24 Oct 2007, 12:20
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Apa in portbagaj la SW

Post by Player7 »

Eu am gasit apa o data prin portbagaj... atunci cand s-a desfacut dopul de la o sticla de 2l de apa :)))


LE:

Message subject: Re: Apa in portbagaj la SW
From: Spakko
Sent: Thu Jun 04, 2009 1:12 am
To: Ogy



Message

Am fost la IMG si mi-au reglat haionul. Am facut proba si nu mai intra apa.

_________________
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP 6MT, Black pearl, full + ceva optionale + subwoofer under seat + senzori parcare

MY CAR ... http://picasaweb.google.com/s.cosmin1978 ...is the best !!!

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Apa in portbagaj

Post by bogdan-alin »

Ieri cand am intrat in masina mirosea ingrozitor exact a mortaciune. Initial am crezut ca am un soarece mort pe la motor, am deschis capota nimic. Mirosea ingrozitor si cand stateai langa masina, am zis sa o iau usor ca un mare detectiv ce sunt dupa miros si ajung la portbagaj, il deschid...PANICA de aici miroase, cercetez tot scot mocheta, scot roata de rezerva si surpriza o mare balta de apa deja imputita era galbena fratilor. Aduc o galeata scot apa cu o carpa sterg cu Domestos pe acolo o fac ca noua si azi alta Surpriza iar am apa. Am mai gasit un topic mai vechi pe tema asta cu niste poze ale unui coleg
viewtopic.php?f=6&t=4480
A mai patit cineva asa? Stie cineva vreo solutie de unde naiba intra apa aia acolo? Am apa doar sub roata de rezerva, peste tot este perfect uscat!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Apa in portbagaj

Post by Nesta3 »

Sub roata sunt 2 garnituri/capace de cauciuc...Sa nu fie vreunul lipsa,sau sa fie crapat,sau nu sta inchis bine.Verifica si capitonajul lateral,daca e ud sau daca miroase nasol.poate intra pe undeva pe sus
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apa in portbagaj

Post by bogdan-alin »

capacele alea erau la locul lor, acum am scos eu 1 in caz ca mai intra sa se mai scurga apa...mocheta toata era uscata, trebuie sa mai cercetez dar nu prea am idei sincer pe unde dracu intra apa...am sa stau intr-o zi cand am timp sa incerc sa desfac toata mocheta din portbagaj sa vad. Faza foarte nasoala este ca am scos apa dar de miros nu scap deci ceva inca e ud pe acolo si s a imputit...si daca apa aia era galbena toata incep sa cred ca s a imputit vreun burete ca alea sunt galbene

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Apa in portbagaj

Post by BAU »

Si eu am gasit portbagajul plin cu apa , in primavara , l-am sters , nu am mai aparut ulterior apa dar daca ne-ai adus aminte acum , o sa mai verific.
Sint mai multe locuri pe unde poate intra apa .
Daca dopurile de scurgere erau la locurile lor , cade aceasta varianta (dar mai trebuie verificat).
Pe ploile acestea torentiale poate intra pe linga chederul de la Hayon sau pe linga stopurile spate (aici verifica tu mai bine ).
Mai poate intra de la vre-o sticla cu apa sau lichid de spalare parbriz din portbagaj, sparta sau care nu este bine inchisa .
Sau poate sa mai fie din timpul iernii , daca ai bagat in portbagaj vre-o lopata plina cu zapada .
(La mine apa era din ultimele doua situatii )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apa in portbagaj

Post by bogdan-alin »

La mine ultimele variante cad pentru ca sticla cu apa sau orice altceva lichid nu am avut in portbagaj. In iarna lopata nu am avut, la mine in general portbagajul este gol. Am sa ma uit mai atent pe la chedere sa vad dar acum trebuie sa astept iar ploile ca pe caldura asta sigur sunt uscate si nu prea am ce sa gasesc...Oricum am sa va informez cum gasesc ceva nou si ar mai fi bine sa verificati si voi dupa ploile care au fost sa nu aveti surprize.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”