Citeste manualul!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Romana e mai grea ca engleza. :lol:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Nu inteleg, eu nu am primit DECAT un manual PDF pe un CD in romana.
@Arnold12:
Daca a fost o ironie la adresa mea o sa pretind ca nu am inteles-o dar, crede-ma, ma descurc la fel de bina in romana ca si in engleza sau franceza. :x
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by narcisus77 »

Cred ca a fost o ironie la adresa celor care au tradus manualul respectiv.

Din fericire nu era pentru tine, din nefericire nu ai inteles-o :)
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Gerula wrote:Nu inteleg, eu nu am primit DECAT un manual PDF pe un CD in romana.
@Arnold12:
Daca a fost o ironie la adresa mea o sa pretind ca nu am inteles-o dar, crede-ma, ma descurc la fel de bina in romana ca si in engleza sau franceza. :x
Nu a fost o ironie, mi-am adus aminte de primul Microsoft Office tradus in romana de irlandezi. Nu a rezistat decit 30 min. in calculator.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

turatii
Posts: 162
Joined: 25 Jul 2007, 13:41
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by turatii »

Manualul in engleza este corect, cel in romana este deja dat la tipar de cei de la KIA. Ma refer la cel corectat, nu la aberatia initiala... A fost corectat de mine la firma, 2 insi au stat o saptamana pe el si e vazut si de mine o data. Nu sunt probleme in el, doar ca daca il faceam de la 0 iesea mult mai bine.
KIA C'eed 1,6 CRDI XR 115 CP Dakar Yellow - http://www.turatii.ro
ISUZU D-Max 2,5l DSL 136 CP Imperial Blond - http://www.4balls.ro

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

narcisus77 wrote:Cred ca a fost o ironie la adresa celor care au tradus manualul respectiv.

Din fericire nu era pentru tine, din nefericire nu ai inteles-o :)
Cateva posturi mai in urma andrei0241 a postat exact pagina din manualul ala de tot c****l pe care-l am si eu in format electronic. Scrie acolo ceva de butonul TRIP? Pai ce fac, iau toate butoanele la rand, poate merge careva? Cand acolo scrie clar "MODE" si unde e butonul ala? Pe vollaan. Si-l apas de-i vine rau si nimic. Pai MODE scrie, MODE citim, nu?
Chestia cu CD-ul, alta aberatie: -Pai de ce sa ma oblige KiaRomania sa umblu cu laptopul dupa mine? Si daca nu aveam ? De ce sa umblu cu tufla de pagini scoase la imprimanta? Si as umbla, doara sa fie corecte informatiile de acolo.
Manualul de utilizare trebuie sa fie accesibil, usor de parcurs, cu referiri clare. Daca eu, spre ex. stric ceva la masina din cauza ca nu am avut manual si am folosit-o aiurea cine e de vina? Pentru ca in PV-ul de predare scrie clar ca manualul va fi livrat ulterior.
Sa mai zic de cei care au stat ore-n sir in strada dupa care au platit o poala de bani pt. tractare pt. ca li se arsese o siguranta?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Acum sincer - daca te uitai si tu cu atentie la amplasarea butoanelor din pozele manualului original - cel in engleza nu cred ca mai exista acest topic. Se vedea clar ca unde aparea mode acolo la noi era trip.
Manualul in egleza e super-ok,poze, explicatii etc - pe mine unul nu ma pasioneaza cel in romana
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Trebuie sa strig in gura mare ca NU AM PRIMIT MANUAL IN ENGLEEEEZAAA ???
Rog Admin. sa stearga topicul asta ca unii prea sunt superpregatiti.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Ajustarea volumului in functie de viteza

Post by florinhim »

Stie cineva cum se seteaza functia SVDC (ajustarea controlului volumului in functie de viteza)?
In carte functia este explicata putin sumar. setare de la 1 la 5, cresterea volumului de la mic la mare in functie de acceleratie dar nu inteleg exact cum functioneaza.
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

interesant...nu stiam de optiunea asta...este pe toate masinile? eu am varianta Classic.

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

da, e setare a sistemului audio. daca apesi pe setup de 3 ori poti activa functia (e off by default) si poti alege setarea volumului de la 1 la 5. dar cu toate ca am ales una dintre cele 5 optiuni nu am sesizat o crestere a volumului.
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

etienne
POSEDAT
Posts: 122
Joined: 22 Jul 2007, 12:38
Auto:
Location: Cluj Napoca

Post by etienne »

este pe toate..stiu ca si pe logan cu casetofon este..cand trece de 3000rpm se da automat muzica mai tare ...e si prin manual trecut pe undeva cum se seteaza
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Piston Gray comanda 24 august ..ridicat 8 noiembrie..2007...in curs de dezvoltare a puterii.... http://picasaweb.google.com/mehedinti.st/AlbumFRTitlu#

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Apesi butonul SETUP repetat pana apare pe afisaj SDVC dupa care imediat rotesti butonul din dreapta (cel opus butonului volum) si selectezi una din optiuni: de la 1...5 pentru crestere volum la accelerare sau 0 pt. dezactivarea optiunii.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

marfa! merci mult! apucam sa vand masina si nu stiam de chestia asta... :D mai exista functii d'astea pe care nu le stiu?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajustarea volumului in functie de viteza

Post by Arnold12 »

florinhim wrote:Stie cineva cum se seteaza functia SVDC (ajustarea controlului volumului in functie de viteza)?
In carte functia este explicata putin sumar. setare de la 1 la 5, cresterea volumului de la mic la mare in functie de acceleratie dar nu inteleg exact cum functioneaza.
Setarea de la 1 la 5 trebuie inteleasa ca sensibilitate.

1 sensibilitate mica (mai nesimtita deci intra la viteza mai mare)
2
3 sensibilitate normala
4
5 sensibilitate mare ( isi face simtita prezenta imediat ce creste viteza)

Daca vreti sa o testati in oras o setati pe 5 deschideti geamul si calcati acceleratia :lol:
Last edited by Arnold12 on 30 Oct 2007, 18:17, edited 2 times in total.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”