[Rezolvabila in service] Vibratie oglinda retrovizoare

Cum se rezolvă diverse probleme
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by Akbhar »

O sa migreze baraielile de la masina la sofer. :D
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

K|nS|ayer
Posts: 20
Joined: 30 Apr 2008, 11:38
Auto:
Location: Pitesti

problema zgomot trepidatii oglinda

Post by K|nS|ayer »

am si eu o problema destul de enervanta cum am observat ca si alti utilizatori de pe forum au mai intalnit.
la turatii de peste 3000 incepe sa trepideze oglinda si sa scoata un zgomot ciudat. la inceput am crezut ca e de la boxe dar zgomotul se aude si cu aparatul stins. pana la urma am constat ca zgomotul vine de la oglinda. daca pun mana pe ea nu se mai aude.
intrebarea mea ar fi cam ce pot sa fac sa rezolv aceasta problema fara mers la service. multumesc

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: problema zgomot trepidatii oglinda

Post by doio77 »

schimbi pozitia oglinzii putin sau cum zicea cineva in unul din cele 2 topicuri bagi ceva intre piciorul oglinzii si parbriz, dar incearca pe prima cu schimbarea pozitiei. bafta
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

unikt
Posts: 16
Joined: 30 Jul 2008, 12:40
Auto:
Location: bacau

Re: Vibratie retrovizoare

Post by unikt »

salutare. Si eu am aceeasi problema ca voi cu retrovizoarea. In concluzie ce ramane de facut ca eu nu am inteles.
-sa o dau cu vaselina (ulei lubrifiant) dar unde si cum
- sa o "indoi" in asa fel incat poate nu mai zangane
- sa o arunc
-sa-i pun o bucata de prezervativ pe post ede cauciuc
- sau sa merg in srvice?

Acum serios, cum scapi cel mai usor de zgomot fare sa merg la service sau sa "demontez" masina???
KIA cee'd 1.4 best, pewter beige, 2008 ODO 15000

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by crisanmario »

Incearca s-o misti putin cand vibreaza,chiar daca o aduci in aceeasi pozitie dupa.La mine parca s-au mai rarit vibratiile;nu stiu exact cauza,dar eu asa fac cand vibreaza,o misc putin de tot.
1.6 HP DSL,115CP,Pewter Beige,interior Rainbow Blush,Base+optionale:scaune incalzite,jante aliaj 16'',proiectoare ceata,chei briceag,volan in piele,etc.
Album FOTO : http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by apachioara »

incearca sa vezi daca in pozitia "de noapte" mai vibreaza sau nu.
daca nu, o lasi pe pozitia "de noapte" si o reglezi sa vezi in spate.

spor!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

unikt
Posts: 16
Joined: 30 Jul 2008, 12:40
Auto:
Location: bacau

Re: Vibratie retrovizoare

Post by unikt »

multumesc, voi incerca.
Nu trebuie sa mergi cu 200km/h sa vibreze. e de ajuns sa mergi cu 20/h pe un drum peticit.....
Macar e bine ca nu e ceva in bord ca atunci era mai naspa.
KIA cee'd 1.4 best, pewter beige, 2008 ODO 15000

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by crys_bb »

si eu am astfel de probleme cu oglinda buclucasha....dar cred k o sa o schimb......nudealta dar mi-am montat un subwoofer de 250w-rms si nunumai k scoate sunete intr-o veselie dar nu mai vad nimic in ea knd se aude basul.....are idee cineva unde se gasesc un magazin cu astfel de componente?(dar calitative)
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: problema zgomot trepidatii oglinda

Post by cconiac »

La mine a functionat doar a 2-a. Schimbarea pozitiei nu a impresionat oglinda din cauza ca era un mic joc intre piciorul ei si soclul in care era introdusa.
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: problema zgomot trepidatii oglinda

Post by dubluve2009 »

Salutare,

Acceasi problema am avut-o si eu. Am fost in service, a dat oglinda jos, nu si suportul care o prinde parbriz, nush ce anume i-a facut, cred ca a mai uns-o un pic, si problema s-a rezolvat. Din ce mi-au spus ei acest zgomot nu vine de la mecanismul de prindere de pe parbriz ci de undeva din interior, de unde se roteste oglinda.
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: problema zgomot trepidatii oglinda

Post by doio77 »

Nu este adevarat!!! Este chiar de la patina care intra in locasul prins de parbriz. La mine aparea chiar si dupa ce schimbam pozitia oglinzii. Acum am rezolvat-o eu personal definitiv. :D fara timp pierdut in service.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: problema zgomot trepidatii oglinda

Post by dubluve2009 »

salut,

Idee e ca deocamdata zgomotul nu se mai aude ca am si testat sa vad. Pe drumul care duce spre locul de munca sunt multe denivelari iar zgomotul se auzea foarte bine, dupa plecarea din service, pe acelasi drum zgomotul a isparut. Oricum, cat priveste timp pierdut in service, nu asta a fost problema cu care m-am dus, aveam altele si am profitat de ocazie sa le spun sa faca si ceva cu oglinda. Sa presupunem ca in viitorul apropiat zgomotul reapare...cum ai rezolvat tu aceasta problema?
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: problema zgomot trepidatii oglinda

Post by doio77 »

Am bagat 2 tablitze mici intre locasurile dintre talpa lipita de parbriz si piciorul oglinzii, le-am bagat fortat cu un cleste micutz apoi le-am indoit catre mijloc sa nu se vada, si gata. Acum oricum as muta oglinda nu mai apare nici un zgomot =D> .
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: problema zgomot trepidatii oglinda

Post by doio77 »

Am gasit solutia la trepidatiile oglinzii. Eu am pus acele tablitze de care am spus mai sus si a fost ok, dar greierasii din capul meu au inceput sa caute punctele slabe de la oglinda in asa fel incat sa nu mai apara, si le-am gasit. Am folosit un cap de surubelnitza in stea de acela micutz cat unghia, un imbus si un adaptor in care se baga acel cap de surubelnitza si imbusul, si se strang cele 2 suruburi din oglinda pana se simte la mana k merge greu. Eu oglinda mea abia mai pot sa o misc cu mana :D , dar cel putin am rezolvat problema definitiv. BAFTA si apucativa de mesterit :lol: .
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

ciprian2003
Posts: 18
Joined: 29 Oct 2008, 15:43
Auto:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by ciprian2003 »

Salut,
La mine a aparut problema cu vibratia oglinzii dupa vreo 300 de km. Pana acum nu a deranjat asa mult dar in ultima vreme s-a amplificat...mai ales pe drum cu piatra cubica...cum e ala de la Arcul de Triumf. :( Treaba cu schimbatul pozitiei zi/noapte a mers pana acum, dar in ultima vreme nici daca o trec pe modul de noapte nu scap de vibratii. O sa merg in service cat de curand sa vad ce pot sa fac.
Am vazut ca unii colegi de pe forum am carpit treaba cu tablite/sarmulite si chestii de genul asta. Nu recomand, avand in vedere ca masina e in garantie si asta e o problema de fabricatie => se poate rezolva gratuit. Presupun ca mecanicii din service au mai intampinat aceasta problema si au gasit o solutie .
Kia Ceed 1.4 Best......The Best.
Pewter Beige.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”