[Rezolvabila in service] Vibratie oglinda retrovizoare

Cum se rezolvă diverse probleme
doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by doio77 »

Eu am fost cu asa zisa "carpeala" care nici nu-ti dai seama ca este facuta, dar oricum am facut-o degeaba .Folositi metoda asta: Eu am folosit un cap de surubelnitza in stea de acela micutz cat unghia, un imbus si un adaptor in care se baga acel cap de surubelnitza si imbusul, si se strang cele 2 suruburi din oglinda pana se simte la mana k merge greu. Eu oglinda mea abia mai pot sa o misc cu mana :D , dar cel putin am rezolvat problema definitiv. BAFTA si apucativa de mesterit :lol: .Mersul in service sincer este pentru cei care au timp de asa ceva pentru restul dureaza doar 2 minute atat si fara timp pierdut si B sau M consumata pe drum pana acolo. Judecati singuri de aici, oricum eu nu o consider carpeala atata vreme cat nu se vede nimic, am lucrat chiar curat :D si chiar a dat rezultate. Bafta!
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by crys_bb »

la mine nu scoatea sunete de acolo......(pe parbriz este lipita o talpa cu o sina pe care intra oglinda "cantareatza") nu am facut decat sa o trag 2 milimetrii de pe sina respectiva si s-a intepenit si mai rau....dar din acel moment au disparut sunetele enervante.......vedeti poate e cazul si la voi :o
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

mihanca
Posts: 7
Joined: 18 Nov 2008, 22:30
Auto:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by mihanca »

Salut

Sunt nou pe forum, dar si eu am avut probleme cu vibratia de la retrovizor.
Am rezolvat problema prin demontarea bratului(cu tot cu oglinda) de pe glisiera de pe parbriz si introducerea onui material moal intre talpa lipota pe parbriz si talpa bratului care este montat pe acesta..
Acest lucru se face destul de usor prin impingerea in fata a bratului oglinzii - acesta gliseaza de pe sina, este tinut in loc doar de un arc circular din interior.
Montarea se face urmand pasii inversi: introducerea bratului de jos in sus pe bucata lipita pe parbriz
Kia Cee'd 1,4 GSL, LX Best, Compass Blue

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by Radoo »

Din cate am aobservat eu numaila cee'd este problema asta. Eu am pro_cee'd si aproape 3000 km si nu am intampinat aceasta problema. Oglinda sta exact cum o pune eu si nu baraie deloc, nici cu muzica data tare, nici la viteze mari sau mici, nic pe denivelari sau piatra cubica.

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by crys_bb »

eu eram fericit ca rezolvasem problema....dar a revenit....mihanca.....vreau mai multe detalii cum ai facut "reparatia" si ce ai pus sub talpa oglinzii......nudealta dar la mine nuprea vrea sa gliseze....mi-e sa nu raman cu ea in mana si sa rad ca prostu dupa aia :lol:
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

mihanca
Posts: 7
Joined: 18 Nov 2008, 22:30
Auto:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by mihanca »

pentru a desface oglinda, am folosit o surubelnita subtire, care am introdus-o in partea dinspre plafon al soclului de oglinda(partea lipita pe parbriz). Aici exista parca doua mici orificii catre extremitati. Folosind surubelnita ca si o parghie, am impins bratul oglinzii inspre fata(catre bord). Dupa ce se deplaseaza aprox. 6 mm, oglinda cu tot cu brat am scos-o cu mana(intradevar putin mai greu).
Dupa demontare, am decupat dintr-un poliplan(material din care se fac bannerele, putin mai moale de aprox 0.3 mm grosime)forma talpii oglinzii si l-am fixat pe talpa, dupa care am glisat bratul oglinzii pe soclu.
Si aici trebuie folosit putina forta, si de mentinut, ca am tinut tot timpul contra pe soclul lipit pe parbriz, ca nu cumva sa se dezlipeasca, desi mi se pare absurd acest lucru.
Ultimii 6 mm intra destul de greu la loc, aici am folosit un cleste tip papagal pentru are o deschidere destul de mare.
Mentionez, ca plasticul soclului si talpii de la oglinda este destul de dur si nu au ramas urme neplacute pe el.

Incerc maine sa fac unele poze si sa le postez pe forum
Kia Cee'd 1,4 GSL, LX Best, Compass Blue

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by crys_bb »

nu ar fii mai simplu sa imi spui pe unde stai si sa facem amandoi treaba asta?:P.....maine nu sunt la munk si as putea.....desigur daca vrei si ai timp....
0761327347...beep si te sun
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Vibratie retrovizoare

Post by Malte »

Si daca o faceti,poate faceti si niste poze in timpul operatiunilor,poate scapam si noi de gargaunii astia din oglinda .
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

mihanca
Posts: 7
Joined: 18 Nov 2008, 22:30
Auto:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by mihanca »

imi cer scuze pentru intarziere, dar nu am avut timp zilele trecute.
Mai jos am pus link-uri la doua poze facute cu uneltele si o simulare a jobului facut.
Cand am facut pozele, mi s-a parut totusi ca soclul si bratul oglinzii sunt metalice, deci sunt mai mici sansele sa ramana urme.

Image
Image

PS: Ar fi destul de greu sa ne intalnim, deoarece sunt din Bistrita
Kia Cee'd 1,4 GSL, LX Best, Compass Blue

mihanca
Posts: 7
Joined: 18 Nov 2008, 22:30
Auto:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by mihanca »

Iata linkurile de la poze...


Kia Cee'd 1,4 GSL, LX Best, Compass Blue

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vibratie retrovizoare

Post by Ogy »

Excelent tutorial, te asteptam la o intalnire sa ne faci operatia la toti....sper ca acorzi si garantie :)
Chestia aia albastra e o pastila raid? :) E clar, nu o sa mai avem probleme cu tantarii cand o sa mergem la peste.
Pentru cele cateva secunde cat intra in rezonanta oglinda am o mana libera care o sustine.
La bass imi place enorm cum intra in rezonanta, parca il amplifica. Zice lumea ca am scula de scula pe masina sau am motorul praf :)

nici

Re: Vibratie retrovizoare

Post by nici »

A reclamat cineva problema aceasta la service? Cum i s-a reparat? La mine vibreaza destul de rau, e f stresant. Nu stiu daca mai am rabdare pana la revizie. Merci.

Ogy: Exista o rezolvare in rubrica : "Cum se..."
Detalii aici: viewtopic.php?f=6&t=4589

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Sunete Suspensie Spate

Post by dox »

Continuand offtopicul... :wink:
A rezolvat cineva vibratia oglinzii retrovizoare? Se poate face ceva?
ODO: 100000km din 06.2008

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Sunete Suspensie Spate

Post by Joco »

dox wrote:Continuand offtopicul... :wink:
A rezolvat cineva vibratia oglinzii retrovizoare? Se poate face ceva?
Eu am demontat-o si uns suprafetele cu o vaselina, dupa care am glisat-o la loc.
Nu mai zornaie de atunci. Nu stiu cat tine, insa din iulie e liniste.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunete Suspensie Spate

Post by costelo »

nicu_catu wrote:Salut.
.....Cred ca la 50k km masina asta o sa fie caruta.... .
La mine nu zdrangane nimic , o am din mai `08 cu cca 8k Km.
Chear vreau ca la urmatoarea intalnire (ca n-am mai fost prezent cam de mult-din sept.) sa fac o tura cu una care zdrangane, troncane.....
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”