[Rezolvabila in service] Vibratie oglinda retrovizoare

Cum se rezolvă diverse probleme
Lutza7459
Posts: 51
Joined: 06 Jun 2009, 17:52
Auto:
Location: Brasov

Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by Lutza7459 »

salut!
de mult timp am observat o problema care cred ca vine de la parbriz.defapt mai mult ca sigur numa ca deabia acum m-am gandit sa intreb si pe forum. cand merg pe drum mai accidentat...sau piatra cubica sau ceva de genu...mi se aude un sunet suparator de tot ca si cum as avea un obiect pe parbriz si imi zangane.sper sa va dati seama ce am explicat si poate stiti cumva vreo solutie
mersi
Kia Cee'd 1.4 Best Hike Green

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: problema parbriz

Post by Ogy »

Din ce parte mai precis? Sa nu fie de la o ''ciupercuta'' de la gurile de aer pentru parbriz.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by Dannyboy »

stai frate linistit. Verifica oglinda retrovizoare si vei constata ca are un mic joc. Am intalnit asta si la vreo 2 Accenturi.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by Ogy »

Mai este si aia... :D

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by ionutz »

Am si eu acelasi zgomot facut ca de niste plastice lovinduse usor,nu e de la oglinda ca pe aia am rezolvat-o,nu e nici de la ciupecutele de la aerisire!Pur si simplu nu imi dau seama de la ce este,zgomotul apare pur si simplu pe drum mai denivelat sau cubic.Daca imping in bord mai cu putere dispare.Nu am reusit de loc sa vad ce poate fi slabit,am strans chiar si suruburile de la bord de langa tabloul de sigurante...am fost si la Pitesti sa service si degeaba!Pur si simplu nu s-a rezolvat problema,pt ca nu reusesc sa localizez partea care zornaie!Tind sa cred ca intre bord si parbriz ar mai trebui bagat niste burete...dar cei de la Pitesti au zis ca nu,dar problema oricum tot nu au rezolvat-o...asa ca am inceput sa ma obisnuiesc cu zgomotul :D
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

Lutza7459
Posts: 51
Joined: 06 Jun 2009, 17:52
Auto:
Location: Brasov

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by Lutza7459 »

da exact asta am incercat sa fac si eu.sa ma obisnuiesc.da deja iar il aud si nu il mai suport.sper sa fie de la oglinda sa pot sal rezolv....dak nu...o sa turbez
Kia Cee'd 1.4 Best Hike Green

Lutza7459
Posts: 51
Joined: 06 Jun 2009, 17:52
Auto:
Location: Brasov

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by Lutza7459 »

ciupercuta...te referi la senzorii aia 2?
pai...nu stiu...posibil sa fie si de la aia k una dintre ele mi sa ridicat putin din locasu ei.aia din stanga
Kia Cee'd 1.4 Best Hike Green

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by doio77 »

Sa nu fie de la butonul acela de unde schimbi intre km totali si partiali. Ma refer la butonul de la cadrane. Baga ceva o hartiuta sub el si vezi daca mai face!.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by shpid3r »

ciupercutzele sunt acei senzori, da.
sa nu apesi pe bombeul ei, am vazut la mai multe masini acele cupercute infundate (se adanceste capacul spre interior, si nu poti sa-l readuci la forma lui). Incearca prin infiletare sau apasare - apasa pe margini, si nu pe mijloc, si nu insista daca nu merge.

Daca mergi pe piatra cubica incearca sa atingi - tu sau copilotul - ciupercuta cu problema... daca nu mai face zgomot, e clar.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by ionutz »

la mine dispare zgomotul doar cand imping tare in bord....deci nu e de la oglinda,nu e de la ciupercute si nici de la butonul acela de unde schimbi intre km totali si partiali
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by LeCCa »

e de la ciupercute si/sau banda de plastic de aerisire pentru parbriz. si mie imi face la fel, dar rar.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Lutza7459
Posts: 51
Joined: 06 Jun 2009, 17:52
Auto:
Location: Brasov

Re: Sunet ciudat din zona parbrizului

Post by Lutza7459 »

ok deci am depistat zona e de la retovizoare.si...cum o rezolv?help
Kia Cee'd 1.4 Best Hike Green

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: [Problema rezolvata] Vibratie oglinda retrovizoare -service

Post by singlecrys »

scoti oglinda, adica culisezi spre parbriz dar tii bine de ea, pentru ca ai posibilitatea sa lovesti in sistemul audio, asa deci culisezi spre parbriz, o sa mearga mai greu, dar iese pana la urma, iar dupa asta vezi ca are 2 picioruse din metal, alea 2 fac vibratia de care zici...incearca cu un patent ceva sa le departezi, sau eventual poti sa le "izolezi" cu ceva sa nu mai zdrangane!
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

thyreus
Posts: 10
Joined: 29 Apr 2008, 16:21
Auto:

Re: [Problema rezolvata] Vibratie oglinda retrovizoare -service

Post by thyreus »

Am avut si eu problema cu vibratiile oglinzii retrovizoare. Se clarifica usor la service, problema apare destul de frecvent asa ca cei de acolo ar trebui sa stie ce sa faca. In cazul meu au reparato in o jumate de ora, singura problema a fost ca tot m-au amanat, o data ca o schimba, o data ca o repara si au trecut lunii, pana ce am reclamat la bucuresti ca ma tot amana. Ideea e sa mergeti la service, desi probabil primul sentiment e de repulsie, poate in timp o sa se schimbe si oamenii de acolo.
Ceed sw 1.4 best

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: [Problema rezolvata] Vibratie oglinda retrovizoare -service

Post by thor29b »

thyreus wrote:Ideea e sa mergeti la service, desi probabil primul sentiment e de repulsie, poate in timp o sa se schimbe si oamenii de acolo.
Of Doamne ajuta-i!
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”