Termen de Livrare Expirat!! Cum procedam?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
needmorespeed
Posts: 17
Joined: 25 Sep 2007, 19:11
Auto:

Termen de Livrare Expirat!! Cum procedam?

Post by needmorespeed »

Salutare tuturor.

Sunt nou pe forum si acesta este primul meu mesaj.
Am citit multe din problemele voastre si pot spune ca unele dintre ele ma ingrozesc si nu-mi vine sa cred cat de nesimtiti sunt unii dealeri...
Am facut si eu o comanda pentru un Cee'd 1.6 CRDI HP EX + mai multe optionale pe data de 20/09/2007. In precontract se precizeaza Termenul de Livrare "75-90 zile incepand cu data de 25 a fiecarei luni", asta inseamna pana la cel mult 24/12/2007.
Precizez ca am facut plata avansului pe 20/09/2007,iar restul prin banca(credit auto) pe data de 11/12/2007,tot atunci am semnat si contract CASCO si RCA.Deci pe data de 12/12/2007 masina era platita integral, dealerul acceptand conditiile banci de a livra masina in max 14 zile de la plata(max 25/12/2007).
M-au tot aburit ca vine,ca e pe drum,ca e in tara..etc.
Am fost anuntat ca masina soseste in parcarea lor din Baneasa in weekend iar luni 24/12/2007 trebuia sa imi dea masina, dar..surpriza! Nu mai aveau numere rosii iar cei de la logistica erau plecati in concediu. Actele nu imi erau facute deci nu puteam nici singur sa-mi ridic nr. de la politie.Au promis ca pe data de 27 imi dau masina, dar cam tarziu pentru ca toate planurile mele de craciun s-au cam dus pe apa sambetei...
Acum ramane de vazut starea masinii si sper totusi sa nu mai fie alte belele.

Cum rezolvam problema cu nerespectarea precontractului?:?:
La cine ar trebui sa facem plangere?
Cu cine ar trebui sa vorbim cand ne aflam in aceasta situatie pentru a putea fi despagubiti eventual..(stiu ca in cazul meu nu e o incalcare foarte mare a contractului, nu sunt multe zile, dar este valabil pentru toata lumea).
Care/cat ar trebui sa fie despagubirea?

Precizez ca nu vreau sa renunt la Kia Cee'd pentru ca imi place f mult din mai multe puncte de vedere(mai multe sper dupa ce fac ceva km cu ea :D ).

Imi pare rau daca v-am plictisit pentru ca am scris cam mult, dar nu-mi place sa fiu calcat in picioare si cineva sa-si bata joc de mine pe banii mei.
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva si a gasit o solutie, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. Multumesc.

Craciun Fericit si multi kilometrii fara incidente.
Kia Cee'd 1.6 HP EX + Opt.
KM : 7000
Consum Bucuresti : 7.5
Viteza Max. Atinsa : 200 kph

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Sal,

Daca e luata pe persoana fizica - OPC, daca e pe firma - avocat.

Asta in principiu, dar cred ca poti obtine altele si doar facand panarama la sediul lor... In precontract nu exista si clauze cu ce se intampla DACA nu se respecta termenul? Presupun ca este vreo clauza in genul "x,x%" (de obicei 0,5 sau mai putin) penalizare din pretul masinii...

Oricum, Sarbatori fericite tuturor!
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

vezi sa nu fie 75-90zile lucratoare
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

mai mult ca sigur e vb de 90 de zile lucratoare... deci fara weekend si sarbatori legale... Incearca sa recalculezi.

needmorespeed
Posts: 17
Joined: 25 Sep 2007, 19:11
Auto:

Post by needmorespeed »

Nu sunt 75-90 de zile lucratoare pentru ca ar fi fost specificat acest lucru. In plus am vorbit cu dealerul si a fost de acord ca a expirat termenul, dar cik nu e vina lui ci a celor din conducere ca n-au stiut sa gestioneze corect situatiile..

Nu scrie nicaieri in precontract ceva legat de vreo clauza sau penalitati..

Daca imi dadeau masina luni pe 24 nu era nici o problema, dar asa a trebuit sa imi anulez toate planurile de sarbatori..
Nu pot sa se considere nevinovati din moment ce masina era in curtea lor iar ei nu au fost in stare sa-mi faca actele..Le-am spus chiar ca sunt dispus sa ma duc sa-mi ridic eu singur numerele rosii de la politie, dar nu aveam cu ce acte sa ma duc..
Kia Cee'd 1.6 HP EX + Opt.
KM : 7000
Consum Bucuresti : 7.5
Viteza Max. Atinsa : 200 kph

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Asa am patit si eu cand am luat-o in iulie: masina a stat 3 zile in curte la Mit baneasa doar ca n-avea numere...
Ma duceam zilnic sa vad ce mai face... daca mai e acolo!

Astia trebuie pocniti: sunt ca animalele-pana nu ii doare nu ii intereseaza.

voodoo
Posts: 27
Joined: 28 Nov 2007, 18:06
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bucharest

Post by voodoo »

eu am facut comnada tot la baneasa ,
@needmorespeed
vreau sa va intreb ceva, in precontractul tau ce scria, ca la mine pe foaia aia e o clauza cam dubioasa si anume: termenul de livrare se contorizeaza incepand cu achitarea integrala a masinii, termenul scris in contractul meu este de 75 de zile calendaristice.

banca impune vreun termen de livrare? De obicei am observat ca seriile vin cam in maxim 2 luni dupa care ai timp sa-ti faci creditul si sa achiti integral masina si in maxim 21 de zile de la venirea seriilor sa o ai....voi cati bani ati dat pentru comanda....si in cat timp v-au ajuns masinile, v-au amanat mult dupa ce ati achitat integral. eu am facut comanda cu 500 de euro (pteam sa fac in militari si in baneasa), ceilalti dealeri mi-au cerut minim 10%.

Numa bine si Sarbatori Fericite !

needmorespeed
Posts: 17
Joined: 25 Sep 2007, 19:11
Auto:

Post by needmorespeed »

@voodoo
Singurul lucru care se precizeaza in precontract,in afara de termenul de livrare, este :"In cazul anularii comenzii de catre client,din motive care nu incrimineaza vanzatorul,taxa de rezerva nu se returneaza,fiind retinuta cu titlu de penalizare..."
Nu am alte clauze.E cam simplu precontractul..oricum vreau sa cer penalitati in privinta termenului de livrare..ca au intarziat. Sa plateasca!

Banca i-a impus dealerului sa imi livreze masina in MAXIM 14 zile de la data la care s-a facut transferul. In cazul meu 12/12/2007. Deci au incalcat si contractul cu banca. Dealerul mi-a zis ca ei au cerut bancii sa se faca livrarea in max 21 zile dar nu a fost de acord banca. Deci credeti ca ar trebui sa ma duc si la banca? :D

Seriile mi le-a dat in momentul in care masina era in Romania. Si asta pentru ca m-am dus eu peste ei, ca altfel nu m-au sunat. Deci cum de am primit seriile am fost in max 7 zile la banca sa semnez contractul...

Eu am dat avansul de 4.390 Euro si pana acum n-am primit masina.
Ar trebui sa le cer dobanda la banii astia? :D

Bafta.
Kia Cee'd 1.6 HP EX + Opt.
KM : 7000
Consum Bucuresti : 7.5
Viteza Max. Atinsa : 200 kph

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

la mine - comanda tot in septembrie era termen maxim 31 decembrie 2007
sigur e 24?
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

needmorespeed
Posts: 17
Joined: 25 Sep 2007, 19:11
Auto:

Post by needmorespeed »

Termenul de livrare : intre 75 si 90 de zile din data de 25 a lunii in care s-a facut comanda. Deci pe 24/12/2007 se implinesc 90 de zile.
Trebuia sa ridic masina "sigur" joi 27/12/2007 si nu am ridicat-o pentru ca nu avea numere. Tipul care se ocupa de numere cica era la coada la ridicare de numere si cica nu are ce face...Ramane sa vedem daca o ridic azi..
Kia Cee'd 1.6 HP EX + Opt.
KM : 7000
Consum Bucuresti : 7.5
Viteza Max. Atinsa : 200 kph

voodoo
Posts: 27
Joined: 28 Nov 2007, 18:06
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bucharest

Post by voodoo »

good luck !

needmorespeed
Posts: 17
Joined: 25 Sep 2007, 19:11
Auto:

Post by needmorespeed »

Azi am ridicat masina la orele 16.30 dupa ce am asteptat vreo 2-3 ore sa vina cheile(9 km la bord).. Nu am rezolvat nimic cu dealerul ci doar ca lui ii pare rau ca s-a intarziat atata(m-am interesat la mai multe persoane mai mult sau mai putin competente, daca nu scrie in contract de penalitati nu ai ce sa le faci...decat scandal poate). A primit odata cu mine si cineva care a comandat la o luna dupa ce am comandat eu... Deci e total aiurea ce se intampla acolo.
Maine am un drum lung de facut si cu ocazia asta un mic "rodaj"..o sa revin la Jurnalul de bord cu detalii..
Succese.
Kia Cee'd 1.6 HP EX + Opt.
KM : 7000
Consum Bucuresti : 7.5
Viteza Max. Atinsa : 200 kph

bungee
Posts: 14
Joined: 21 Sep 2007, 19:43
Auto:

Post by bungee »

Si eu am o problema in ceea ce priveste nerespectarea termenelor din contract.
La semnarea contractului am negociat cu dealerul sa-mi dea si un set de presuri gratis. Masina a ajuns la inceputul lui decembrie insa fara presuri, cica nu au avut pe stoc. Atunci m-am certat cu ei, pentru ca de trei saptamani era masina in tara si au avut timp sa faca comanda si la presuri. Pana in urma mi-au promis ca voi primi in cateva zile impreuna cu actele masinii (n-am inteles ce legatura are una cu alta). Peste 10 zile mi-au venit actele, dar fara presuri. Atunci mi-au promis ca pana in Craciun o sa le am si covorasele. De atunci tot astept sa le primesc, iar ei de fiecare data cand sun inventeaza cate o poveste.
Nici eu nu stiu ce pot sa mai fac, am scris o scrisoare la Kia Romania, dar le doare in cur sa-mi raspunde. La OPC nu pot sa ma duc pentru ca am luat masina pe firma, iar pentru 100 euro n-are rost sa caut un avocat.
Nu exista alta cale sa le oblig sa-mi plateasca penalizare? In contract scrie clar ca in cazul nerespectarii termenelor se plateste penalizare 0.15% pe zi din valoarea contractului.

micc2611
Posts: 15
Joined: 15 Oct 2007, 20:54
Auto:

Post by micc2611 »

Dupa ce m-am razgandit privind achizitionarea unui ceed , dupa mai mult de 2 luni de discutii cu delerii kia de la plata avansului si multe promisiuni desarte facute de acestia, dupa ce am luat o alta masina care a venit in cateva zile cu alarma free ( de firma cu inchidere - deschidere pe card ) si senzori de parcare ( de firma cu afisare distanta si 4 senzori spate ) si covorase originale si toate actele + numere provizorii si autorizatie pe o luna + manual in romana- germana - engleza si pachetul legislativ (trusa - stingator-triunghiri free si Carte identitate sertizata RAR si prima revizie 1000 km. free , dupa ce mi-am recuperat avansul dat ( clauza aceea cu penalitati in cazul in care te razgandesti a uitat s-o treaca agentul de vanzari din MIT Baneasa - dupa toate acestea citesc in continuare forumul vostru si tot nu-mi vine sa cred.In afara ca ma felicit pt faptul ca am renuntat ( cand am renuntat nu stiam ca-mi voi recupera avansul insa eram dispus sa-i pierd dupa modul in care am fost tratat - dus cu zaharelul pe banii mei ) sincer deplang pe cei in situatiile descrise pe acest forum.Pb de garantie , termene fabuloase de livrare pentru piesele defecte in garantie , lipsa de promptitudine in rezolvarea problemelor ( cea a interferentei telefonului cu sist calculatorului de bord , zgomotul suspensiei dreapta sunt chestii grave, fara o rezolvare rapida pt ca trebuie schimbat principiul si modul de lucru iar asta se face greu in productia de serie cand toate componentele sunt comandate in fabrica pt cateva luni ( min 6 ) de productie.Nu m-ar mira ca peste un timp sa se stranga in Bucuresti cateva zeci- poate sute de ceeduri care sa participe la un protest impotriva importatorului.Prin discutiile sterile de pe forum nu cred ca se rezolva nimic .Doar va sustineti unul pe celalalt si sperati ca rezolvandu-se pb unuia din voi se va rezolva acea pb care devine generala
De ce oare am scris asa si probabil multi vor comenta ceea ce am scris.Pt ca-mi pasa, pt ca si in cazul marcii mele de masina care am ales-o in final ( si care e a doua masina - aceeasi marca luata in cativa ani ) sunt multe de rezolvat , pt ca dupa mine nu mai trebuie sa tacem si sa obisnuim pe cei de afara ca piata din Ro suporta orice.Pt cine se simte deranjat de cele afirmate de mine il rog sa caute acelasi produs in Ro si in germania sau in alta parte a Europei , sa vada daca vede diferente de calitate si apoi sa-mi spuna unde gresesc

lus
din umbra...
Posts: 351
Joined: 11 Sep 2007, 12:29
Auto: cee'd
Location: Piatra Neamt

Post by lus »

eu am primit-o in 11.01, fiind comandata in 19.09.
desi m-as fi bucurat s-o primesc inaintea Craciunului, am uitat deja toata perioada dinaintea livrarii.
masina e la nivelul asteptarilor mele.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”