Service-schimbat geam

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Ilici
Posts: 12
Joined: 04 Nov 2007, 17:05
Auto:

Service-schimbat geam

Post by Ilici »

Mi-a fost facuta o bucurie: spart geamul, luat GPS-ul din torpedou impreuna cu rca-ul si copia casco.

La ce service imi recomandati sa merg sa imi schimbe geamul? Cam cat ar costa si cat dureaza? As prefera sa fie mai in oras service-ul, sa ma pot intoarce cu un autobuz.

Daca a mai patit cineva vre-o problema de genul asta, cum se procedeaza cu casco-ul, platesc eu intai si imi iau banii de la ei dupa aia ?
KIA Ceed 1.4 BEST - machine silver

Alina
Posts: 11
Joined: 05 Dec 2007, 08:12
Auto:
Location: Tg.Mures
Contact:

Service - schimbat geam

Post by Alina »

Salut.Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat.Depinde unde ai facut CASCO.Eu am la Ardaf,iar aici nu trebuie sa platesti tu nimic,mergi la ei sa iti faca constatarea,apoi cu acea constatare la service.De aici,se descurca ei. Tu iti ei masina cand e gata,firma de asigurare plateste la service,Bafta

Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Post by Ioana »

0. lipesti plastic in locul geamului ca sa nu faci pneumonie
1. te duci la politie
2. cu constatarea de la politie te duci la casco
3. te duci la service (de preferinta la baneasa) si lasi datele de identificare si actele pe care ti le da agentul constator de la casco
4. cei de la service dau comanda pe piesa. daca piese e in tara iti face programare la servic e peste cateva zile. daca nu este in tara stai cam 3 saptamani pana vine piesa. te suna nenea de la service si te chema cand a venit piesa
5. te duci cu masina la serice dupa ce te cheama ei. o lasi acolo si cumperi bilete de autobuz pentru urmatoarele 2-4 zile.
1.6 CRDi TX Comfort Black Pearl

michelangelo
norocosul
Posts: 58
Joined: 01 Dec 2007, 18:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by michelangelo »

saracu...cat de naspa...ma ingrozesc chestiile astea...
kia cee'd 1,6 best culoare pewter beige

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

Nea Ilici, pune si tu o locatie pentru a primi o recomandare de service din orasul tau sau uita-te in sectiunea de dealeri.

Sper sa te rezolve Casco fara sa scoti un ban din buzunar, ca si asa platim o gramada la el.

Bafta!
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

hotshut
Head hunter
Posts: 81
Joined: 10 Oct 2007, 21:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by hotshut »

Mai e o problema.
1.mergi la politie iei dovada
2.Mergi la asigurator cu dovada sa faca poze +constatare
3.Mergi la service cu toate actele(dovada politie,constatare asigurare,talon,civ,imputernicire dauna de la leasing(daca e cazu)
4.Se comanda sau nu piesa(depinde unde este) dupa care te cheama la ei.Lasi masina si aici e problema.La Mit Baneasa nu poti lua masina decat dupa ce au iei banii in cont de la asigurator.Chiar daca te duci personal cu devizul parafat de asigurator nu iti dau masina.Eu asa am patit
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red,B-xx-BAU

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

Salut.
Aceeasi problema am avut-o si eu.
Probabil, daca ai fi citit posturile, nu ti-ai mai fi lasat suportul de GPS pe parbriz.
Oricum, de-acum, te-ai invatat si tu minte cum m-am invatat si eu.
Ca sa rezolvi problema, mergi la un Brico Store sau Praktiker si cumpara o bucata de Policarbonat. eu asa am facut. si am gasit pe cineva care mi-a decupat policarbonatul exact in forma geamului, si-a stat foarte bine acolo, timp de 2 luni, cat a durat pana mi-a venit geamul.
Iti recomand sa faci la fel pt ca foarte probabil o sa ashtepti ceva timp pana vine geamu + acceptu de plata de la casco.
Policarbonatul a stat bine acolo, am mers si cu 180 cu el :)
eu mi-am pus geamul la Mit motors baneasa. poate cateva raspunsuri le mai gaseshti si prin Jurnalul meu de bord ( se numeshte Kia cee'd 1.6 CRDi machine silver (dre_andrei's))
La cat mai multi km si la cat mai putin imobilizari (prietenii shtiu de ce) :P
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”